Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ministeri Juuso: Esityksen muuttaminen Oulaskankaan perusterveydenhuollon yöpäivystyksen osalta ei tässä vaiheessa ole enää mahdollista

13.12.2024 |17:27

Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kertoo tuoreessa viestipalvelu X:n päivityksessään Oulaskankaan perusterveydenhuollon yöpäivystyksen olevan vain yksi osa sairaalaverkkoesitystä, eikä esityksen muuttaminen sen osalta ole tässä vaiheessa enää mahdollista. Hallitus on kuitenkin valmis toimenpiteisiin, mikäli tilanne sitä tulevaisuudessa vaatii.

Asiasta viestipalvelu X:ään somepäivityksen tehnyt sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso pitää jatkossa tärkeänä, että sosiaali- ja terveysministeriö ohjaa hyvinvointialueita varmistamaan, että alueen ilta-, yö- ja viikonloppuaikaiset sosiaali- ja terveyspalvelut, muun muassa etäpalvelut, kotiin vietävät palvelut ja ensihoitopalvelu, muodostavat toiminnallisen kokonaisuuden ympärivuorokautisten päivystysyksiköiden ja päivystävien sairaaloiden kanssa väestön palvelutarpeisiin vastaamiseksi.

Hallitus on valmis toimenpiteisiin

– Mistään lyhyellä tähtäimellä toteutettavista muutoksista ei tällä hetkellä käydä keskusteluja, mutta hallitus on valmis toimenpiteisiin, mikäli tilanne sitä joskus tulevaisuudessa vaatii, Juuso kirjoittaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso oikoo taas opposition kauhukuvia: ”Yhtäkään leikkaussalia ei suljeta, eikä sairaalaverkkoa myöskään karsita”

12.12.2024 |19:14
Suomen uutiset logo

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juusolta tyrmäys opposition katastrofipuheille: Yhtään sairaalaa ei olla lakkauttamassa

11.12.2024 |21:34
Suomen uutiset logo

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso terveydenhuoltolain muuttamisesta: Sairaaloiden ja ympärivuorokautisten päivystysten palveluverkkoa vahvistetaan väestön palvelutarpeisiin vastaamiseksi

16.10.2024 |14:55

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää