Kansanedustaja Sara Seppäsen mukaan varhaiskasvattajien hätähuuto on todellinen. Seppänen saa aiheeseen liittyviä yhteydenottoja epätoivoisilta varhaiskasvattajilta lähes päivittäin:
– Työolot on jo niin raskaat, et teen kaikkeni, et pääsen pois. Mitä suomalaiset enää saa, kysyy eräs Seppäselle viestin lähettänyt varhaiskasvattaja.
– Oon erityisopettajana etelän suuressa kaupungissa. Kolmas päivä ja ihan järkyttynyt, missä tilassa Suomi on. Työkaverit ulkomaalaisia ja lapset 80 prossaa ulkomaalaisia. Katsotaan, purraan ja ryntäillään. Ihan loppu kolmen työpäivän jälkeen. Hyvä, kun puhut asiasta. Ihan kulttuurishokki ollut, kertoo toinen.
Väkivalta ei kuulu mihinkään työympäristöön
Seppäsen Facebookiin liittämät viestit ovat vain pari esimerkkiä yhteydenotoista, joita hän saa jatkuvasti. Seppänen painottaa, ettei väkivalta kuulu mihinkään työympäristöön ja että varhaiskasvattajat ansaitsevat työrauhan siinä missä kaikki muutkin.
– Kuten suomalaistaustaisille lapsille, on ulkomaalaistaustaisille lapsille ja heidän vanhemmilleen tehtävä selväksi, että Suomessa ammattilaisia kunnioitetaan. Säännöt ovat samat kaikille.
– Tämä hätähuuto on viimein otettava todesta ja laitettava stoppi tälle kehitykselle! Seppänen vaatii.