

Leena Meri eduskunnassa. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Ohisalo luetteli ministeriaitiosta ihmisoikeussopimuksia – Leena Meri napautti takaisin: ”Kansainväliset sopimukset eivät edellytä näitä löysennyksiä, joita te haluatte tehdä”
Eduskunnan välikysymyskeskustelussa tänään sisäministeri Maria Ohisalo mainitsi nimeltä useita Suomea velvoittavia ihmisoikeusasiakirjoja, kuten Euroopan ihmisoikeussopimus, kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskeva yleissopimus ja YK:n lapsen oikeuksien yleissopimus. Ohisalo vihjasi, että maahanmuuttopolitiikan kiristäminen edellyttäisi sopimuksista irtautumista. Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri joutui korjaamaan.
Perussuomalaiset ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen hallituksen maahanmuuttopolitiikasta, sen suunnitelluista lievennyksistä ja taloudesta. Välikysymyskeskustelussa tänään sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) sivuutti täysin maahanmuuton taloudelliset kustannukset, vaikka ne olivat välikysymyksen oleellinen osa.
Ikävistä numeroista puhumisen sijaan Ohisalo muistutti, että hallitus on sitoutunut huolehtimaan perus- ja ihmisoikeusvelvoitteiden toteutumisesta, ja että hallituksen tavoitteena on edistää myönteistä perhepolitiikkaa ja lapsen oikeuksien toteutumista.
– Meitä velvoittavat kansainväliset velvoitteet. Mistä kansainvälisistä sopimuksista perussuomalaisten mielestä pitäisi luopua? Ohisalo sanoi.
Sisäministerin yritys jäi heikoksi
Seuraavaksi Ohisalo luetteli ministeriaitiosta Suomea velvoittavia ihmisoikeusasiakirjoja, kuten Euroopan ihmisoikeussopimus, kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskeva yleissopimus ja YK:n lapsen oikeuksien yleissopimus.
– Mistä näistä perussuomalaiset haluaa Suomen irtautuvan, haluaisin tietää, Ohisalo yritti, ikään kuin Suomella ei olisi mahdollisuuksia kiristää kalliiksi käyvää maahanmuuttopolitiikkaansa.
Tanska täysin eri linjalla kuin Suomi
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Leena Meri huomautti Ohisalolle, että Suomea velvoittavat kansainväliset sopimukset eivät edellytä Suomen maahanmuuttopolitiikan löysentämistä.
– Mainitsemanne kansainväliset sopimukset eivät edellytä ollenkaan tällaisia löysennyksiä, mitä te haluatte tehdä. Vai väitättekö muka, että Tanska ei toimi kansainvälisen oikeuden mukaisesti? Meri kysyi.
Tanskan, joka on mukana samassa sopimusjärjestelmässä kuin Suomikin on, maahanmuuttopolitiikka on kääntynyt täysin toiseen suuntaan. Tanskan sosiaalidemokraattinen pääministeri Mette Frederiksen linjasi tammikuussa, että hallituksen tulevaisuuden tavoitteena on nolla turvapaikkahakemusta.
Huonoihin päätöksiin ei tarvitse takertua
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan sisäministeriö lähetti lausuntokierrokselle perheenyhdistämistä edistävän ja helpottavan lakiesityksen ilman ennakkoon käytyjä neuvotteluja. Ministeri Ohisalon esitys meni selvästi pidemmälle kuin hallitusohjelmaan tehty kirjaus.
Loppukesästä asti perussuomalaiset ovat ihmetelleet, miksi muut hallituspuolueet eivät puutu asiaan ja miten ylipäänsä tällainen esitys on voitu lähettää lausuntokierrokselle tällaisessa tilanteessa.
Meri huomautti hallitukselle, että huonoista päätöksistä ei tarvitse pitää väkisin kiinni.
– Haluaisin hallituspuolueilta vastauksen kysymykseen: lopetatteko te tämän esityksen valmistelun? Jos esitys ei mielestänne ole hyvä, niin tehän voitte jo täällä ilmoittaa, että te ette kannata tätä, Meri sanoi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ihmisoikeussopimukset välikysymys taloudesta ja maahanmuutosta lakiesitykset Mette Frederiksen Euroopan ihmisoikeussopimus kansainväliset sopimukset Liike Nyt Maria Ohisalo Maahanmuuttopolitiikka Perheenyhdistäminen Leena Meri Tanska Turvapaikanhakijat perussuomalaiset Välikysymys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS välikysymyskeskustelussa: Työttömien ulkomaalaisten tuominen on pois suomalaisten hyvinvoinnista

PS jättää välikysymyksen maahanmuuttopolitiikasta ja taloudesta, Purra kommentoi (suora lähetys)

Perussuomalaiset: Hallitus laajentaa taloudellisesti haitallista maahanmuuttoa – välikysymys on välttämätön

Kristilliset ja kokoomus eivät lähteneet mukaan välikysymykseen taloudesta ja maahanmuuttopolitiikasta – Tavio: Puolueiden syy poisjäämiseen poliittinen strategia

Ohisalon vastaus välikysymykseen kiersi koko ongelman – hallitus helpottamassa haitallista maahanmuuttoa yli hallitusohjelman kirjausten

Hallituksen rivit rakoilevat maahanmuuttopolitiikan vuoksi – keskustalta irtiotto vihreän sisäministerin pakolaiskiintiölinjauksista, Kärnä pudotteli päälauseita

Immonen: Maahanmuutto ei ole rikkaus ja voimavara vaan valtava taloudellinen rasite – ”Suomella käsillä viimeiset hetket kääntää suunta”

Halpatyövoiman maahanmuutto maksaa maltaita ja laskee duunarien palkkoja, silti kokoomuksen mielestä Suomi ei pärjää ilman ”työperäisiä”

Jos todellinen huippuosaaja päättää tulla maksamaan veroja Suomeen, kansanedustaja Sheikki Laakso kantaa laukut – perussuomalaiset ei vastusta oikeiden osaajien saapumista
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.