

Turvapaikanhakijoiden leiri ja mielenosoitus Rautatientorilla Helsingissä tiistaina 21. helmikuuta 2017. Vasemmalla on kuva pääministeri Juha Sipilästa ja uutinen siitä, kun pääministeri Sipilä syyskuussa 2015 kertoi antavansa kotinsa pakolaisten käyttöön. / LEHTIKUVA
Osalla osallistujista kielteinen turvapaikkapäätös – PS:n Ahva: ”Miksi ulkomaalaisvalvonta ei toimi Helsingin mielenosoituksessa?”
Suomen Uutiset kertoi 21.2. Helsingin Rautatieasemalla turvapaikanhakijoiden mielenosoituksesta. Mediatietojen mukaan mielenosoittajien joukossa on kielteisen päätöksen saaneita henkilöitä. Helsingin PS-nuorten puheenjohtajan Toni Ahva oudoksuu sitä, miksei poliisi suorita näiden henkilöiden kohdalla ulkomaalaisvalvontaa.
Eräs tapahtuman järjestäjistä kertoi aiemmin Helsingin Sanomille, että useat mielenosoittajista ovat saaneet jo yhden kielteisen turvapaikkapäätöksen. Hän ei halunnut kertoa nimeään, sillä on saanut kielteisen päätöksen itsekin.
– Ihmettelen sitä, miksi mielenosoituksessa saa olla laittomasti maassa olevia kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita henkilöitä. Osa on jo saanut kielteisen päätöksen, minkä takia heiltä vastaanottopalvelut ovat jo loppuneet.
Ahva kertoo, että hallitus on linjannut, että turvapaikkapäätöksestä valittava henkilö ei jää valituksen käsittelyajaksi Suomeen, vaan hänet poistetaan maasta hallinto-oikeuden päätöksen mukaisesti.
– Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneella henkilöillä ei pitäisi olla edes oikeutta jäädä odottamaan valituksen käsittelyn ajaksi päätöstä, vaan heidän tulisi poistua Suomesta heti kielteisen päätöksen saamisen jälkeen. Jos henkilö ei tätä toteuteta, hän käytännössä on maassa ilman laillista oikeutusta, Ahva sanoo ja ihmettelee, miksi kaupungin ulkomaalaisvalvonta ei toimi.
Poliisin strategiana turvaaminen
Ylikomisario Jari Taposen mukaan Helsingin poliisin keskeinen strategia on ollut mielenosoituksen turvaaminen.
– Emme ole suorittaneet ulkomaalaisvalvontaa, hän sanoo Suomen Uutisille.
Lisäkysymysten osalta ylikomisario Jari Taponen siirtää vastaamisen Poliisihallitukseen. Suomen Uutisten kysymyksiin vastaa ylikomisario Ari Jokinen:
Miksi ette tarkasta turvapaikanhakijoiden mielenilmauksessa paikalla olevien henkilöllisyyttä, vaikka laittomasti maassa olevien henkilöiden määrä on kasvava ongelma?
Ensisijainen tehtävä poliisilla on turvata mielenosoitus niin, että se sujuu turvallisesti, tämä koskee siis kaikkia mielenosoituksia. Mikäli mielenosoituksissa tulee esille, jotakin sellaista, että on erikseen syytä selvittää yksittäisen henkilön henkilöllisyys, se tehdään harkinnan mukaan, tapauskohtaisesti.
Ennen on ollut tapana tehdä ulkomaalaisvalvontaa muiden tehtävien lomassa. Tilanne on kuitenkin nyt toinen, eritoten pääkaupunkiseudulla. Millä perusteella teette nyt ulkomaalaisvalvontaa?
Poliisi suorittaa edelleen ulkomaalaisvalvontaa muiden tehtävien yhteydessä aina, kun siihen on lain mukaan mahdollisuus – toisin sanoen, kun poliisitehtävällä tavataan ulkomaalainen henkilö, poliisi tarkistaa hänen maassa oleskelun edellytykset.
Miten helsinkiläiset voivat tehdä ilmoituksen laittomasta maassa oleskelevasta henkilöstä?
Olemalla tarvittaessa yhteydessä poliisiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hongisto vaatii kokoontumislain muuttamista

Packalén vaatii kaupunkileirien kieltämistä lakimuutoksella

Vältteleekö Helsingin apulaiskaupunginjohtaja vastuuta? – Laittomasti maassa olevien leiri pysyy paikoillaan – ”Se ei riitä, että joitakin ottaa päähän”
Viikon suosituimmat

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Päivän pointti: Ei ihme, että SDP kosiskelee vaalikansaa arabiaksi, somaliksi, persiaksi ja jopa kasakan käyttämällä kielellä – syy on juuri se, minkä ajattelitkin sen olevan

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää