Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Packalén: Venäläisestä näkökulmasta hyökkäys tulee aina lännestä, meille idästä

16.05.2022 |15:34

Kansanedustaja Tom Packalén kannattaa varauksellisuudestaan huolimatta Suomen Nato-jäsenyyttä. Hän kuitenkin muistutti eduskunnassa pitämässään puheessa, että Nato-jäsenyys muuttaa lopullisesti Suomen asemaa Venäjän silmissä.

– Olenkin pitkään ollut Nato-option kannattaja, sillä optio on ollut Suomelle etu venäläisten kanssa keskustellessa, ja eräänlainen ruuvi, joka on ehkäissyt Venäjää olemaan epäystävällinen maallemme. Jäsenyyden myötä tämä kortti on pelattu, Tom Packalén sanoo.

Puolustuksesta ei saa leikata

Nato-option etu on Packalénin mukaan ollut se, että Suomi ei ole muodostanut Venäjälle sotilaallista uhkaa.

– On hyvä ymmärtää, että Venäläisestä näkökulmasta hyökkäys tulee aina lännestä, samoin kuin me suomalaiset näemme, että uhka ja hyökkäys tulee aina idästä. Suomen liittoutumattomuus on ehkäissyt sodan uhkaa, Packalén sanoo.

Packalén korostaa puheessaan huolta pelkkiin Naton turvatakuisiin luottamisesta.

– Näen riskinä, että ennemmin tai myöhemmin Suomen puolustuksesta leikataan, koska ajatellaan, että sotaa ei enää tule ja jos tulee, Nato hoitaa turvallisuutemme.

Ulko- ja turvallisuuspolitiikka vaatii yhtenäisyyttä

Packalén toistaa puheessaan Suomenlinnan Kuninkaanportin kivitauluihin kaiverretut Augustin Ehrensvärdin tänä päivänä monestakin syystä ajankohtaiset sanat: ”Jälkimaailma, seiso täällä omalla pohjallasi äläkä luota vieraaseen apuun.”

– Viime kädessä vastaamme puolustuksesta kuitenkin itse, ja puolustusvoimien suorituskyvystä on pidettävä kiinni tulevaisuudessakin. Maanpuolustustahdon ylläpito tulee nousemaan entistäkin suurempaan rooliin Natoon liittymisen myötä, Packalén painottaa.

– Suomi pärjää, koska kykenemme tekemään yhdessä vaikeitakin päätöksiä. Jos mikään, niin ulko- ja turvallisuuspolitiikka vaatii yhtenäisyyttä, joten kulkekoon tiemme sitten Natoa kohti.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää