

Päivän pointti: Ay-liike edustaa enää vain osaa palkansaajista – yleinen työttömyyskassa kasvoi jo Suomen suurimmaksi, keskusjärjestö SAK vähitellen kutistuu
PÄIVÄN POINTTI Kaikille avoin yleinen YTK Työttömyyskassa on 530 000 jäsenellään kasvanut jo Suomen suurimmaksi työttömyyskassaksi, ja samalla YTK on ohittanut entisen mahtijärjestön SAK:n jäsenmäärän.
Suomalaisen ammattiyhdistysliikkeen puheissa keskusjärjestöt ja niiden johtajat mielellään juhlavasti kertovat edustavansa ”suomalaisia työntekijöitä”, ”Suomen palkansaajaliikettä” tai muuten laajasti Suomen palkansaajien kenttää. Esimerkiksi keskusjärjestö SAK:n verkkosivujen mukaan ay-liike edustaa suomalaisia palkansaajia.
Todellisuus on kuitenkin karumpi: numeroiden valossa palkansaajan ääni vähitellen hiljenee ay-liikkeessä.
Keskusjärjestö SAK ja järjestön puheenjohtaja Jarkko Eloranta ovat parhaillaan näyttävästi mukana ja esillä Suomea kuristavassa lakkoaallossa.
SAK on tätä nykyä entinen mahtitekijä, sillä sen liittoihin kuuluu enää 521 778 palkansaajaa. Viime vuonna SAK:n alaisista liitoista poistui yli 9 000 jäsentä. SAK:n verkkosivuilta päivitetty tieto puuttuu: verkossa SAK hehkuttaa yli 800 000 jäsenestä, vaikka todellinen lukumäärä on satojatuhansia vähäisempi.
Myös STTK:ssa väki vähenee. STTK menetti viime vuonna 7 890 jäsentä kokonaisjäsenmäärän ollessa 300 721 jäsentä. Sen sijaan korkeakoulutettuja edustavan Akavan jäsenmäärä on nyt hieman kasvanut, ja jäseniä on kaikkiaan 439 732.
Kaikille avoin yleinen YTK Työttömyyskassa on 530 000 jäsenellään jo ohittanut esimerkiksi SAK:n alaisten liittojen jäsenmäärän ja vaivihkaa kasvanut Suomen suurimmaksi työttömyyskassaksi. Verkkosivuillaan YTK ilmoittaa olevansa Suomen suosituin kassa, ja tieto pitääkin paikkansa. Poliittisesti sitoutumaton YTK edustaa jo yli 20 prosenttia Suomen palkansaajista.
YTK Työttömyyskassa on perustettu vuonna 1991. Toiminta alkoi 1992 ja siitä lähtien jäsenmäärä on kasvanut joka vuosi. Tänä vuonna täysjäsenyys maksaa 129 euroa.
2020-luvulla entistä useampi palkansaaja tarvitsee ja ottaa enää pelkän työttömyyskassajäsenyyden, joka takaa ansiosidonnaisen työttömyysturvan. Sen saadakseen ei tarvitse kuulua liittoihin.
Myös liittojen politikointi ja lakkouho on saanut monet vierastamaan perinteisiä ammattiyhdistyksiä, joiden johto on usein tukevasti miehitetty SDP:n ja vasemmistoliiton poliitikoilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- YTK työttömyyskassa poliittiset lakot Jarkko Eloranta jäsenkato palkansaajat STTK SAK Ay-liike Vasemmistoliitto SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot on saatava kuriin

Purra: Edelliset hallitukset eivät saaneet aikaan työmarkkinoille ja talouteen uudistuksia – ”Me teemme ne nyt”

SAK:n lakkouholle ei näy loppua – elinkeinoministeri Rydman kiirehtisi lakkoja rajoittavien lakien saamista voimaan: ”Liitot toimivat vastuuttomasti”

SAK-pomo Jarkko Eloranta kaipaa työmarkkinoille lisää väkeä Afrikasta – Rakennusliiton pomoltakin täystyrmäys: ”Ei mitään järkeä”

Lakkoihin kyllästyneen kansalaisen viesti Purralle – haluaisi tehdä töitä: ”Kun tilaisuus tulee, eroamme Teollisuusliitosta”

Terveisiä naapurilta: Suomen PK-valtaisille työmarkkinoille sopisi Tanskan menestysmalli – joustavuus ja riittävä muutosturva onnistumisen takana

Bergbom: STTK:n pääekonomisti tarjoaa jääkylmää kyytiä palkansaajille

Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot tuhoavat Suomen kilpailukykyä

Piisinen: Hallitus parantaa työttömien palveluja
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Vuoden 2015 pakolaisvyöryä maksetaan edelleen – HS: Aikuisena saapuneiden saamat tulonsiirrot yli 10 000 euroa vuodessa
Aikuisena Suomeen vuonna 2015 saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotoutuminen on enemmän tai vähemmän epäonnistunut. Heistä työllisiä on vain 42 prosenttia ja tukia he saavat keskimäärin yli 10 000 € vuodessa. Helsingin Sanomat on saanut käyttöönsä Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen datahuoneen tekemän analyysin siitä, miten pakolaisryntäyksen myötä oleskeluluvan saaneilla on Suomessa mennyt.















