

LEHTIKUVA
Peltokangas: Hallituksen ilmastopolitiikka on vailla järkeä – vihreästä siirtymästä tulee myrkynvihreä maailmanlaajuinen ekofloppi
Perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas kritisoi ankarasti vihreää nykyideologiaa ja ilmastonmuutoksen varjolla tehtävää isoa bisnestä, jotka jo nyt ovat aiheuttaneet suoranaisia ekokatastrofeja ympäri maailmaa. Erityisen ihmeissään hän on Suomen hallituksen ilmastotavoitteista, jotka kunnianhimossaan ylittävät koko muun läntisen maailman.
Vuonna 2015 Pariisin ilmastokokouksessa 195 maata sitoutui vähentämään hiilidioksidipäästöjään. Aikarajaksi otettiin vuosi 2030, johon mennessä esimerkiksi autojen hiilipäästöjen olisi sanktioiden uhalla laskettava 40 prosenttia.
– Nämä ylevät ja varsin kapeakatseiset tavoitteet ovat jo nyt aiheuttaneet suoranaisia ekokatastrofeja, joista läntinen maailma on hiljaa ja joista ei minkään maan uutisissa mainita. Tieto vesittäisi koko vihreän nykyideologian ja ilmastonmuutoksen varjolla tehtävän bisneksen, toteaa Mauri Peltokangas.
Vihreässä sosialismissa tarkoitus pyhittää keinot
Suomen ilmastotavoitteet ovat vielä kunnianhimoisemmat kuin muun läntisen maailman, se on tullut Peltokankaalle selväksi alkaen hallitusohjelmasta ja päättyen EU:n koronaelvytyspakettiin ja kaikesta siltä väliltä. Tärkeimpänä kysymyksenä vihreän sosialismin jyllätessä Peltokangas pitää sitä, mikä tulee olemaan sen kunnianhimon hinta, ei ainoastaan Suomelle ja Euroopalle, vaan koko maailmalle.
– Jotta eurooppalainen cityvihreä voisi paukutella henkseleitään edelläkävijänä vihreän uusiutuvan energian käyttäjänä, joudutaan sille tekopyhyydelle uhraamaan suuri osa neljän maanosan luonnosta, eläimistä, vesistöistä ja ihmisten terveydestä. Tarkoitus kun vihreässä sosialismissa pyhittää aina keinot.
– Ilmastonmuutoksesta ja sen aiheuttajasta ollaan myös montaa mieltä, mutta valtavirtana meille syötetään, että ellemme nyt tee jotain radikaaleja toimia heti, koko maailma tuhoutuu. Omat lapsemme on peloteltu koulun, median ja poliitikkojemme toimesta mielenterveyspalvelujen suurkuluttajiksi, eikä lasten ja nuorten ilmastoahdistuksesta ota kukaan vastuuta. Lapsia ja nuoria on surutta käytetty poliittisen ideologian välikappaleina välittämättä seurauksista, Peltokangas murehtii.
Pallo ei ole vieläkään poksahtanut
Vaikka maailman tuhoutumista on Peltokankaan mukaan syötetty ihmisille jo vuosikymmeniä, ei ilmasto jostain syystä olekaan lämmennyt niin kuin on alun perin väitetty, eikä pallo ole vieläkään poksahtanut. Kaikista epätavallisista myrskyistä ja katastrofeista syytetään ilmastonmuutosta, eikä ajatustakaan suoda sille mahdollisuudelle, että ilmasto on muuttunut maapallon olemassaolon aikana sykleittäin aina.
– Suomikin on ollut jään peitossa kokonaan ja maa paljastunut elämälle miljoonia vuosia ennen minkäänlaista teollistumista tai ihmismassojen aikaansaamia hiilipäästöjä. Millä nämä ilmastojeesustelijat tämän selittää? Ei millään, sillä eivät he selitä. Se ei sovi ilmastofanaatikon pirtaan, Peltokangas väittää.
Suomen hiilinegatiivisuudesta maksetaan muualla
Hallitus haluaa täyttää Suomen sähköautoilla ja hihkuu innoissaan päästönegatiivisuudesta vuoteen se ja se mennessä, mutta mieleen ei ole putkahtanut ajatustakaan siitä, kuinka paljon saastetta sen auton pelkkä suunnitelma paperilla on jo maapallolle aiheuttanut. Kongossa kobolttia kaivetaan käsipelillä lapsityövoimalla. Kiinassa kokonaisia vuoria kaivetaan alas pohjaveteen saakka grafiitin takia.
– Teknisesti vanhentuneet jalostamot syytävät raskasmetallipölyt ilmaan, ja puhdistamattomat jätevedet muodostavat Kiinan tasangoille tekojärviä, joista ne rauhassa saavat imeytyä maaperään ja sitä kautta jokiin ja valtameriin. Sitten ihmetellään, miksi kaloissamme on elohopeaa.
– Chilessä käytetään 2 000 litraa sekunnissa vettä kuparin jalostamiseen, eikä puhdasta vettä ihmisten käyttöön enää riitä, ja kaikki tämä vain siksi, että eurooppalaiset ekososialistit kärsivät tekemällä tehdystä, mutta olemattomasta ilmastoahdistuksestaan, Peltokangas jyrähtää.
”Vihreä” energia tuotetaan fossiilisella öljyllä
Jotta haaveillut määrät sähköautoja saataisiin liikkumaan metriäkään, pitäisi energiantuotanto Peltokankaan mukaan vähintään kolminkertaistaa, kantaverkko vahvistaa ja uutta sähköntuotantoa lisätä. Suomi onkin jo saksalaisten tuulivoimalobbareiden tiukoissa pihdeissä, ja joka niemenkärkeen ja notkelmaan ollaan vähintään jo kaavoittamassa satoja uusia uljaita jättitripodeja eläinten ja veronmaksajien silmänruoaksi.
– Ei väliä, että tuhansia hehtaareja metsää tullaan näiden pömpeleiden tieltä hakkaamaan alas ja maapohjat pilaamaan valtavilla betonialustoilla. Luonnontilassa olevat maa-alueet muutetaan suurteollisuusalueiksi keskelle ei mitään ja kuitenkin joidenkin ihmisten takapihoille.
– Ja edelleenkään kellekään ei tule mieleen, että yhteen tuulivoimalaan tarvitaan jopa tuhat kiloa aikaisemmin mainittuja harvinaisia maametalleja, keskimäärin 20 tonnia alumiinia ja 500 tonnia terästä. Mistään pikkutuuliviireistä ei todellakaan siis ole kyse, vaan kolmeensataan metriin kohoavista kolkoista jättiläisistä.
– Tuottaahan se jättiläinen lopulta vihreää energiaa siellä missä sattuu tarpeeksi tuulemaan, vaikka sen tuottamiseen tarvitaankin litra jos toinenkin fossiilista öljyä. Tarkoitus pyhittää edelleenkin ne keinot, sanoo Peltokangas.
Se unohtui, että ilmasto on globaali
Kun muu maailma saastuu saastumistaan ja ihmiset sairastuvat eurooppalaisen tekopyhyyden alttarilla, unohtuu sekin tosiseikka, että ilmasto on globaali. Se ei pysähdy minkään maan rajoille.
– Mitä enemmän me vihreää teknologiaa kumarramme, sitä varmemmin saastepilvet meidätkin saavuttaa, kunnes vihreästä siirtymästä tulee myrkynvihreä maailmanlaajuinen ekofloppi, ja silloin taitaa olla jo liian myöhäistä. Toisaalta maailmassa on liian paljon ihmisiä. Ehkä tarkoitus onkin uhrata heistä osa eurooppalaiselle ekoterrorille, Peltokangas pohtii.
– Hallituksen ilmastopolitiikka on vailla järkeä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ekoterrori Elvytyspaketti hiilidioksidipäästöt punavihreä ilmastopolitiikka ilmastotavoitteet Ilmastonmuutos Mauri Peltokangas Pariisin ilmastosopimus Fossiiliset polttoaineet Hallitusohjelma sähköauto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS kyselytunnilla: Hallituksen politiikka on teollisuusvihamielistä

Vihreä siirtymä vie teollisuutta pois Suomesta – mikä oikein mättää?

Sähköautojen tuotanto ei ole ekologista eikä eettisesti kestävää – Koponen: ”Punavihreä hallitus sulkee silmänsä ihmis- ja lasten oikeuksien rikkomiselta sekä luonnonvarojen tuhoamiselta”

Peltokangas vaatii sotasankari Lauri Törnin upseerinarvon palauttamista: ”Yksi Suomen historian suurimmista sankareista”

Tuulivoimaa – mutta kenen rahoilla?

Putkonen: Maailman kunnianhimoisin ilmastopolitiikka tarkoittaa sitä, että tavallisilta suomalaisilta loppuvat rahat

Reijonen: Myydäänkö suomalaiset metsät ulkomaisille yrityksille?

Putkonen varoittaa tehtaiden alasajon seurauksista – ”Mitä saamme vastineeksi, jos itse häädämme teollisuuden Suomesta?”

Sveitsiläiset torjuivat kansanäänestyksessä ilmastonmuutoksen torjuntaan tähtäävät verot
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









