Artikkeli kuva

SUOMEN UUTISET

Perussuomalaiset erittäin pettyneitä äänestystulokseen: Suomelta vietiin valtavasti rahaa ja itsemääräämisoikeutta

18.05.2021 |14:07

Eduskunta on äänestyksessään päättänyt hyväksyä EU:n monivuotisen rahoituskehyksen ja niin sanotun elpymispaketin. Päätös syntyi äänin 134-57. Päätös vaati kahden kolmasosan enemmistön eduskunnasta, sillä perustuslakivaliokunta katsoi, että kyse on merkittävästä vallansiirrosta EU:lle.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio harmittelee, että keskusta ja kokoomus lähtivät tukemaan elpymispakettia, joka perussuomalaisten mukaan heikentää Suomen taloutta ja on, kuten perustuslakivaliokuntakin totesi, merkittävä vallansiirto EU:lle.

– Keskusta olisi voinut yksin kaataa EU-paketin, mutta se teki punavihreiden hallituskumppanien tahdon mukaan. Keskustan eduskuntaryhmä arvosti omat ministeripaikkansa Suomen kansallisen edun edelle, Tavio moittii.

Kokoomus tukee holtitonta taloudenpitoa

– Myös Kokoomuksen selvä enemmistö hyväksyi muiden maiden veloista vastaamisen, joten puolue lähti tukemaan holtitonta taloudenpitoa. Kokoomuslaisten puheet ja teot ovat EU:n suhteen varsin ristiriidassa keskenään.

Aiemmin keskusta ja kokoomus ovat puheissaan jyrkästi vastustaneet EU:n yhteistä velanottoa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
4.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
9.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää