

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset haluaa maataloustukijärjestelmän pois EU:n päätösvallasta
Maatalous nielaisee EU:n budjetista suuren osan, mutta karjankasvatus rasittaa ilmastoa. Ylen eurovaalitentissä torstaina puoluejohtajilta kysyttiin, pitäisikö maataloustukia ohjata niin, että karjankasvatus EU:ssa vähenee.
Vain vihreiden Pekka Haavisto ja vasemmiston Li Andersson vastasivat kysymykseen myöntävästi. Haavisto näkee tuet instrumenttina, jolla voidaan ohjata maataloutta.
Sen sijaan keskustan Juha Sipilä oli sitä mieltä, että ruuantuotanto kannattaa tehdä lähellä kuluttajia.
– Ei kuskata lihaa ja maataloustuotteita ympäri maailmaa, vaan tehdään ruoka laadukkaana suomalaisena lähiruokana lähellä. Suomalainen maatalous on sekä eläinten suojelun että ilmaston näkökulmasta esimerkillistä koko maailmassa, Sipilä huomautti.
Lihatuotantoa tuettava jatkossakin
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoi olevansa asiassa samaa mieltä Sipilän kanssa. Halla-aho ei kannata maataloustukien ohjaamista niin, että karjankasvatus EU:ssa vähenee.
– Maatalous- ja ruokakeskustelu pyörii liikaa sen ympärillä, että onko ihmisellä oikeus syödä lihaa vai ei. Olennaisempi kysymys olisi kuitenkin se, että missä ruoka on tuotettu, eli onko se tuotettu lähellä. Siinä on kyse siitä, mikä on hyvä kuluttajalle, mikä on hyvä kansantaloudelle ja myös siitä, mikä on hyvä kasvatettaville eläimille.
– Suomalaisen lihantuotannon on voitava kilpailla halpatuontia vastaan, käytetäänpä siihen sitten kauppapoliittisia toimia tai tukia, Halla-aho sanoi.
Kotimaisia tuottajia suojattava halpatuonnilta
Tällä hetkellä suomalaiset EU:n nettomaksajana maksavat omat maataloustukensa, mutta samalla Suomi maksaa myös espanjalaisten, kreikkalaisten ja italialaisten tukia.
Halla-aho haluaa siirtää maataloustukijärjestelmän pois EU:lta takaisin kansallisesti päätettäväksi.
– Olen varma siitä, että suomalainen maatalouden ammattilainen tai eläinten kasvattaja haluaa elää omalla työllään. Suomessa on kuitenkin poikkeukselliset olosuhteet, joten suomalaista maataloutta pitää tukea. Samalla meidän täytyy suojella kotimaisia tuottajia ulkopuolelta tulevaa halpatuontia vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halpatuonti kuluttajat lihantuotanto kotimainen ruoka Pekka Haavisto Nettomaksaja Lähiruoka Li Andersson Suomi maataloustuki Juha Sipilä perussuomalaiset Eurovaalit Maatalous Jussi Halla-aho EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: olemassaolostaan kamppaileva kepu on maatalouden alasajon pääarkkitehti

Kankaanniemi, Elomaa ja Vähämäki: Suomen maatalouden näkymät synkkenevät – elintarvikeketjun tulolaki säädettävä välittömästi

Eurovaaliehdokas Karri Ollila perää reilun kaupan sääntöjä myös suomalaisille viljelijöille

Mäenpää: Perussuomalaisten menestys kasaa hallituspuolueille painetta siirtyä lähemmäs perussuomalaista linjaa

PS:n maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Maatalous jätettiin taas yksin – maaseudun alasajo kiihtyy
Viikon suosituimmat

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.

Antikainen varoittaa: Iso-Britannia rajoittaa sananvapautta – kehitys on varoitus Suomelle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa Ison-Britannian kehityksestä, jossa tavallisia kansalaisia kohdellaan jo mielipiderikollisina vain siksi, että he uskaltavat arvostella sosialistihallitusta tai puhua maahanmuutosta kriittisesti.
















