

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset nosti kannatustaan ja keräsi enemmän ääniä kuin koskaan aiemmin EU-vaaleissa – puoluesihteeri Slunga-Poutsalo: ”Tulos on myrskyvaroitus ajatellen tulevia kuntavaaleja”
Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo sanoo, että perussuomalaisten vaalimenestys oli samalla opetus valtamedialle. – Ei kannattaisi pitää kansalaisia ja äänestäjiä tyhmänä eikä suhtautua ylimielisesti perussuomalaisiin.
Perussuomalaisten keräämä 13,8 prosentin kannatus on puolueen historian paras vaalitulos eurovaaleissa. Nousua edellisiin eurovaaleihin oli yksi prosentti, eli noin 30 000 ääntä enemmän kuin viime kerralla.
Kannatus nousi tasaisesti vaalipäivän ääntenlaskennan edetessä, ja tuloksen valmistuttua perussuomalaiset onnistui säilyttämään molemmat paikat Euroopan parlamentissa.
Perussuomalaisten euroedustajiksi nousivat kansanedustajat Laura Huhtasaari ja Teuvo Hakkarainen. Huhtasaari nousi yhdeksi maan ääniharavista keräten 92 585 ääntä, eli kolmanneksi eniten koko maassa.
Kannatus jakautunut tasaisesti ympäri maata
Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo arvioi, että vaalimenestys kertoo vahvasti perussuomalaisten vakiintumisesta suurten puolueiden joukkoon.
– Kun ehdokkaiden saamia äänimääriä verrataan aikaisempiin vaaleihin, niin kokonaisvaltaisesti äänimäärät nousivat ja perussuomalaisten listan kaikki ehdokkaat keräsivät paljon ääniä. Vaikka kolmas paikka jäi nyt saavuttamatta, niin onhan tämä käsittämättömän hyvä tulos.
Puoluesihteeri arvioi, että etenkin perussuomalaisten ehdokasasettelu EU-vaaleihin oli onnistunut
– Meillä oli hyvä lista, ja Lauran jälkeen ehdokkaiden järjestys olisi voinut olla melkein mikä tahansa. Toisin, kuin muilla puolueilla, meillä ei ollut asettaa ehdolle niin sanottua ”dinosaurusosastoa.”
Slunga-Poutsalo sanoo, että vaalituloksen tarkempi analysointi kertoo myös kannatuksen tasaisesta jakautumisesta ympäri maata, mikä lupaa hyvää myös tulevaisuudessa.
– Seuraavat vaalit ovat kuntavaalit, ja onhan tämä uskomattoman hyvä tulos sitä ajatellen. Jos katsotaan kunnittain vaalitulosta, niin me olemme useissa kunnissa joko toiseksi tai kolmanneksi suurin puolue, eli tulos on myrskyvaroitus vanhoille puolueille.
Pelkällä rahalla ei vaaleja voiteta
Eduskuntavaalien ja eurovaalien välillä oli vain puolitoista kuukautta aikaa. Slunga-Poutsalo kertoo, että molempia vaaleja lähdettiin tekemään jo vuosi sitten melko samanaikaisesti.
Puoluesihteeri paljastaa, että hyvä vaalitulos voidaan saada aikaiseksi hieman pienemmälläkin rahalla, kun asioita tehdään kustannustehokkaasti.
– Lähdimme siitä, että me panostamme samanaikaisesti mainontaan ja puolueen jäsenistön aktiivisuuteen. Puoluetuki riittää aivan mainiosti vaalikampanjan tekemiseen ja toteuttamiseen. Näin voidaan sanoa, sillä jo vuoden 2011 tulos osoitti, että vaaleja ei voiteta pelkällä rahalla. Myös tänä vuonna käydyt eduskuntavaalit osoittivat sen saman asian.
– Muut puolueet keräsivät vaalirahoitusta, eivätkä ne menneet vaaleihin pelkällä puoluetuella kuten me. Kaikille puolueen jäsenille voisin vinkata, että muiden puolueiden rahavirtoja kannattaa tarkastella, Slunga-Poutsalo sanoo.
Median ei kannattaisi pitää äänestäjiä tyhminä
Jälleen kerran valtamedia, erityisesti Helsingin Sanomat ja Yle, pyrkivät vaikuttamaan ihmisten äänestämiseen omilla tempuillaan. Tämä näkyi muun muassa keväällä perussuomalaisten ehdokkaiden sivuuttamisena artikkeleissa, joissa ennakoitiin eniten ääniä kerääviä ehdokkaita.
Perussuomalaiset on kansallismielinen puolue, joka haluaa palauttaa päätösvaltaa EU:sta kansallisvaltioille. Sopivasti juuri ennen eurovaaleja Yle julkaisikin oman propaganda-artikkelinsa, jossa hunajaisin sanankääntein esitellään EU:n suomalaisille tarjoamia etuja. Mainitsematta jutussa jää, että hyviä asioita voidaan saada aikaiseksi myös ilman ylikansallista päätöksentekoa.
– Media kävi omaa kampanjaansa perussuomalaisia vastaan myös epämääräisine Venäjä-väitteineen, kirjoituksilla tuplaehdokkaista sekä dissaamalla muuten, mutta tulokseen sillä ei näyttäisi olleen vaikutusta. Vaalitulos onkin samalla opetus medialle: ei kannattaisi pitää äänestäjiä tyhminä, eikä suhtautua ylimielisesti perussuomalaisiin, Slunga-Poutsalo sanoo.
Median vaalihämmennys jatkui loppuun saakka
Ylen vaalihämmentäminen jatkui vielä eurovaalien tulosillan tv-lähetyksessä, jossa Yle nosti vaalien ”neljäksi suureksi puolueeksi” kokoomuksen, sdp:n, keskustan ja vihreät. Ylen tv-toimittaja Matti Rönkä jopa esitti Jussi Halla-aholle kysymyksen, jossa väitettiin perussuomalaisten jääneen ”pienten puolelle. ”
Halla-aho hämmästyi kysymyksestä ja huomautti, ettei toimittajan vertaus toimi tilanteessa, jossa perussuomalaiset teki puolueen historian parhaan eurovaalituloksen ja jossa perussuomalaiset sai Euroopan parlamenttiin yhtä paljon paikkoja kuin sdp, keskusta ja vihreät.
Slunga-Poutsalo ihmetteli itsekin Ylen toimintaa.
– Se oli vähättelyä ja ilkeilyä. Mutta se samalla osoitti, kuinka hukassa media on ollut koko ajan. Minulle tuli myös mieleen, että eikö Yle ollenkaan tiedä, mistä eurovaaleissa on kysymys.
– Mediassa kokoomus nostettiin vaalivoittajaksi. Tosiasiassa kokoomus menetti kannatustaan kaksi prosenttia, ja perussuomalaisten kannatus nousi. Kannatusmäärällisesti vihreät oli näissä vaaleissa onnistunein puolue, mutta keskusta ja vasemmisto hävisivät, Slunga-Poutsalo sanoo.
Hän muistuttaa, että perussuomalaiset myös teki kevään aikana huiman kannatusnousun.
– Vielä joulukuussa perussuomalaisten kannatus oli seitsemän prosenttia. Itse pidin tuolloin mahdollisena, että saatamme menettää toisen paikan europarlamentissa.
Puoluesihteerillä takanaan monet menestykselliset vaalit
Slunga-Poutsalon kolmas kausi puoluesihteerinä päättyy kesän puoluekokoukseen, jolloin hän tulee toimineeksi puoluesihteerin tehtävässä kuusi vuotta. On siis sopiva hetki kysyä, mitä on saatu aikaiseksi ja mitä puoluesihteeripestistä on jäänyt hänelle itselleen käteen.
– Aika monet vaalit olen vetänyt. Ensin eurovaalit vuonna 2014. Ei kai voida sanoa että missään vaaleissa olisi mennyt huonosti. Molemmissa eurovaaleissa puolueen tulosta on onnistuttu nostamaan. Samoin molemmissa eduskuntavaleissa saimme yli 37 kansanedustajaa – myös jälkimmäisellä kerralla, joka oli Jyväskylän puoluekokouksen tuhon jälkeen kova operaatio.
– Puoluesihteerikausi on opettanut hyvinkin paljon vaalien tekemisestä ja siitä, miten asioita voidaan tehdä kustannustehokkaasti ja vaikuttavasti, ilman että käytetään miljoonia. Onnistuminen ei ole välttämättä rahasta kiinni vaan onnistuneesta aikataulutuksesta ja siitä, miten käytettävistä resursseista saadaan tehot irti, Slunga-Poutsalo miettii.
Puoluesihteeripestin jälkeen Slunga-Poutsalon ura jatkuu eduskunnassa.
– Olen lähtenyt mukaan politiikkaan asioiden vuoksi, ja puoluesihteerin työ on hyvin paljon kaikkea muuta, se on yhdistysasioiden hoitamista, kampanjointia, asioiden järjestelyä ja sen sellaista. Varsinainen politiikan tekeminen on jäänyt vähemmälle, joten nyt on hyvä aika keskittyä siihen.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle esitti merkillisen kysymyksen Halla-aholle: ”Miltä tuntuu, kun jäitte pienten puolelle?”

Macron unelmoi “Euroopan renessanssista”, mutta äänestäjät näyttävät pitävän enemmän Le Penin kansallismielisyydestä

Eurovaalien tulokset selvillä

Eurovaalien jälkimainingit – puoluejohtajia eroaa

Perussuomalaiset selvästi suosituin puolue
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää