

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset vastustavat polttoaineiden hintojen korottamista jakeluvelvoitteella
Eduskunnan talousvaliokunta käsitteli hallituksen esitystä jakeluvelvoitteen tasoista tulevina vuosina. Tänä vuonna jakeluvelvoitetta on väliaikaisesti alennettu 7,5 prosenttiyksiköllä. Uuden esityksen mukaan vastaava alennus koskisi myös ensi vuotta, mutta sen jälkeen jakeluvelvoitteen tasoa nostettaisiin tuntuvasti aina 34 prosenttiin vuonna 2030.
Jakeluvelvoite tarkoittaa sitä, kuinka paljon uusiutuvia biopolttoaineita on erityisesti dieselissä. Polttoaineesta tulee sitä kalliimpaa mitä enemmän uusiutuvaa polttoainetta on sekoitettu normaaliin dieseliin. EU:n vaatii jakeluvelvoitteen olevan vähintään 13 prosenttia vuonna 2030.
Tehotonta kustannusten nousua
– Jakeluvelvoitteen korottaminen nostaa polttoaineiden hintoja, lisää suomalaisten liikenneköyhyyttä, heikentää yritysten kilpailukykyä eikä edes valiokunnan mietinnönkään mukaan vähennä liikenteen päästöjä globaalisti, talousvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Sakari Puisto, Minna Reijonen, Juha Mäenpää ja Veikko Vallin toteavat.
– Tästä syystä perussuomalaiset jättivät vastalauseen talousvaliokunnan mietintöön.
Elinkustannukset nousevat euroalueella ennätystahtia. Erityisesti asumisen, liikkumisen ja ruoan hintojen raju kallistuminen huolettaa perussuomalaisia siitä syystä, ettei hintojen rajulta kallistumiselta voi välttyä. Pienituloisilla kotitalouksilla suurin osa käytettävissä olevista tuloista kuluu näihin.
– Kiinnitimme huomiota erityisesti siihen faktaan, että polttoainekustannukset muodostavat suuren osan alimman tuloluokan kokonaiskulutuksesta. Tästä syystä vastustamme kaikkia politiikkatoimia, jotka nostavat polttoaineiden hintoja ja köyhdyttävät kotitalouksia, Vallin sanoi.
Liikkumisen tulee olla edullista
Polttoaineiden hintojen keinotekoinen korottaminen tässä tilanteessa ei saa perussuomalaisilta ymmärrystä.
– Suomessa etäisyydet ovat pitkiä ja liikkuminen vapaasti laajoilla alueilla onnistuu vain henkilöautolla. Ihmisten liikkumista ei saa rajoittaa korkeilla polttoaineiden hinnoilla, Reijonen painottaa.
– Myös kuljetusala ja logistiikka pitää ottaa huomioon, kun säädellään polttoaineen hintaa. Huoltovarmuudenkin kannalta on tärkeää, että Suomessa kuljetusyritykset pärjäävät, eikä niiden toimintaa pidä häiritä ylimitoitetuilla ilmastotoimilla, kuten nyt uhkaa käydä tämän jakeluvelvoitteen kanssa, Mäenpää jyrähtää.
– Eduskunnan täytyy huolehtia kansantalouden kestävyydestä, yrittäjien mahdollisuudesta menestyä sekä suomalaisten ostovoimasta. Nyt ollaan menossa täysin väärään suuntaan. Tämä laki tekee kansalaisten liikkumisesta omalla autolla ja yritysten rahtikuluista entistäkin kalliimpaa, Puisto summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rahtikustannukset liikenneköyhyys jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet ostovoima autoilijat elinkustannukset kotitaloudet Veikko Vallin Minna Reijonen Yritykset Talousvaliokunta Juha Mäenpää Sakari Puisto perussuomalaiset Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus kuuntee kansaa: Ruotsi luopuu liikenteen päästövähennystavoitteesta

Syyllistävä “Greta Thunberg -politiikka” ei vähennä päästöjä tai suojele luontoa – Ranne: Ilmastotoimissa tarvitaan malttia ja itsesuojeluvaistoa

Perussuomalaiset vaatii autoilun kustannusten laskua – Saksassa suuri veroale: ”Suomessa hallitus levittelee käsiään”

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Polttoainehintoihin jopa 55 sentin korotus reilun vuoden päästä – ”Vuonna 2024 hinnat nousisivat hallituksen esityksellä niin, että loppukin tukka lähtee päästä”

Juvonen: Suomessa on syytä tarkastella liikkumisen hintaa laajemminkin kuin vain käyttövoimaverotuksen kannalta

Perussuomalaiset: Autoilun kustannukset alas – polttoaineveroa laskettava vaiheittain

Marinin hallitus ajaa kuljetusyrittäjät kohti konkurssia tuhoten samalla Suomen tiestön – Koponen: “Hallitus ei ole kiinnostunut yrittäjistä tai huoltovarmuudesta”

Hei työmatka-autoilija: Jos kaipaat vielä nykyistäkin kalliimpia työmatkoja, niin äänestä vihreitä – vihreät haluaa liikenteen kilometripohjaista verotusta
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.