

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset vastustavat polttoaineiden hintojen korottamista jakeluvelvoitteella
Eduskunnan talousvaliokunta käsitteli hallituksen esitystä jakeluvelvoitteen tasoista tulevina vuosina. Tänä vuonna jakeluvelvoitetta on väliaikaisesti alennettu 7,5 prosenttiyksiköllä. Uuden esityksen mukaan vastaava alennus koskisi myös ensi vuotta, mutta sen jälkeen jakeluvelvoitteen tasoa nostettaisiin tuntuvasti aina 34 prosenttiin vuonna 2030.
Jakeluvelvoite tarkoittaa sitä, kuinka paljon uusiutuvia biopolttoaineita on erityisesti dieselissä. Polttoaineesta tulee sitä kalliimpaa mitä enemmän uusiutuvaa polttoainetta on sekoitettu normaaliin dieseliin. EU:n vaatii jakeluvelvoitteen olevan vähintään 13 prosenttia vuonna 2030.
Tehotonta kustannusten nousua
– Jakeluvelvoitteen korottaminen nostaa polttoaineiden hintoja, lisää suomalaisten liikenneköyhyyttä, heikentää yritysten kilpailukykyä eikä edes valiokunnan mietinnönkään mukaan vähennä liikenteen päästöjä globaalisti, talousvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Sakari Puisto, Minna Reijonen, Juha Mäenpää ja Veikko Vallin toteavat.
– Tästä syystä perussuomalaiset jättivät vastalauseen talousvaliokunnan mietintöön.
Elinkustannukset nousevat euroalueella ennätystahtia. Erityisesti asumisen, liikkumisen ja ruoan hintojen raju kallistuminen huolettaa perussuomalaisia siitä syystä, ettei hintojen rajulta kallistumiselta voi välttyä. Pienituloisilla kotitalouksilla suurin osa käytettävissä olevista tuloista kuluu näihin.
– Kiinnitimme huomiota erityisesti siihen faktaan, että polttoainekustannukset muodostavat suuren osan alimman tuloluokan kokonaiskulutuksesta. Tästä syystä vastustamme kaikkia politiikkatoimia, jotka nostavat polttoaineiden hintoja ja köyhdyttävät kotitalouksia, Vallin sanoi.
Liikkumisen tulee olla edullista
Polttoaineiden hintojen keinotekoinen korottaminen tässä tilanteessa ei saa perussuomalaisilta ymmärrystä.
– Suomessa etäisyydet ovat pitkiä ja liikkuminen vapaasti laajoilla alueilla onnistuu vain henkilöautolla. Ihmisten liikkumista ei saa rajoittaa korkeilla polttoaineiden hinnoilla, Reijonen painottaa.
– Myös kuljetusala ja logistiikka pitää ottaa huomioon, kun säädellään polttoaineen hintaa. Huoltovarmuudenkin kannalta on tärkeää, että Suomessa kuljetusyritykset pärjäävät, eikä niiden toimintaa pidä häiritä ylimitoitetuilla ilmastotoimilla, kuten nyt uhkaa käydä tämän jakeluvelvoitteen kanssa, Mäenpää jyrähtää.
– Eduskunnan täytyy huolehtia kansantalouden kestävyydestä, yrittäjien mahdollisuudesta menestyä sekä suomalaisten ostovoimasta. Nyt ollaan menossa täysin väärään suuntaan. Tämä laki tekee kansalaisten liikkumisesta omalla autolla ja yritysten rahtikuluista entistäkin kalliimpaa, Puisto summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rahtikustannukset liikenneköyhyys jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet ostovoima autoilijat elinkustannukset kotitaloudet Veikko Vallin Minna Reijonen Yritykset Talousvaliokunta Juha Mäenpää Sakari Puisto perussuomalaiset Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus kuuntee kansaa: Ruotsi luopuu liikenteen päästövähennystavoitteesta

Syyllistävä ”Greta Thunberg -politiikka” ei vähennä päästöjä tai suojele luontoa – Ranne: Ilmastotoimissa tarvitaan malttia ja itsesuojeluvaistoa

Perussuomalaiset vaatii autoilun kustannusten laskua – Saksassa suuri veroale: ”Suomessa hallitus levittelee käsiään”

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Polttoainehintoihin jopa 55 sentin korotus reilun vuoden päästä – ”Vuonna 2024 hinnat nousisivat hallituksen esityksellä niin, että loppukin tukka lähtee päästä”

Juvonen: Suomessa on syytä tarkastella liikkumisen hintaa laajemminkin kuin vain käyttövoimaverotuksen kannalta

Perussuomalaiset: Autoilun kustannukset alas – polttoaineveroa laskettava vaiheittain

Marinin hallitus ajaa kuljetusyrittäjät kohti konkurssia tuhoten samalla Suomen tiestön – Koponen: ”Hallitus ei ole kiinnostunut yrittäjistä tai huoltovarmuudesta”

Hei työmatka-autoilija: Jos kaipaat vielä nykyistäkin kalliimpia työmatkoja, niin äänestä vihreitä – vihreät haluaa liikenteen kilometripohjaista verotusta
Viikon suosituimmat

Helsinki tukee vaivihkaa Elokapina-aktivismia: Kaupungin nuorisopalvelujen viestijärjestelmässä haetaan keräysapua ja kaupungille kuuluvia tarvikkeita mielenosoittajien käyttöön
Helsingin kaupungin työntekijöiden viestiryhmissä vellova Elokapina-myötäily saattaa näyttäytyä sympaattisena, mutta asia on ongelmallinen. Kaupunki on julkinen toimija, ja sen työntekijöiltä voidaan lähtökohtaisesti odottaa neutraalia lähestymistapaa aktivistien kuohuntaa kohtaan.

Halla-aho tiivisti Kultarannassa maailman muutoksen: Suurin osa maailman ihmisistä elää hyvin erilaisissa arvojärjestelmissä, eikä heillä ole mitään aikomusta muuttua kaltaisiksemme
Länsimaat ovat vain yksi osa maailmaa, joka nyt on kivuliaassa muutoksen tilassa. Aika entinen ei enää palaa, vaikka kuinka sitä haluaisimme. Sodankäynti ja hyökkäykset eivät nekään välttämättä lopullisesti ratkaise ongelmia. - Ulkoisella hyökkäyksellä on kuitenkin taipumus yhdistää kansalaisia oman hallintonsa taakse, tiivisti puhemies Jussi Halla-Aho ihmisluonteen peruspiirteen valtiossa kuin valtiossa.

Antikainen: Vasemmistoliiton Honkasalo puolustaa Irania, joka vainoaa naisia, tappaa toisinajattelijoita ja havittelee ydinasetta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi Veronika Honkasalon (vas.) tuoretta ulostuloa, jossa tämä vaatii Suomea tuomitsemaan Israelin iskut Iraniin. Antikaisen mukaan Honkasalon kirjoitus myötäilee käytännössä Irania jättämällä täysin huomiotta sen, miksi Israel iski ja mitä Iran edustaa.

Tutkimus: vasemmiston ajattelu on oikeistoon verrattuna kapeampaa ja jyrkempää – vasemmiston parissa vallitseva uskomusjärjestelmä sisälsi lähes yksinomaan äärimmäisiä asenteita
Tuore tutkimus paljastaa rakenteellisia eroja Yhdysvaltojen poliittisen vasemmiston ja oikeiston välillä. Tutkijat havaitsivat, että demokraattien poliittiset asenteet ja siihen liittyvä identiteetti ovat keskittyneempiä ja rakentuvat usein äärimmäisille näkemyksille. Vastaavasti republikaanien joukossa esiintyy laajempaa mielipiteiden kirjoa. Tämä viittaa siihen, että poliittinen oikeisto saattaa tällä hetkellä sallia suuremman ajattelun moninaisuuden kuin vasemmisto – ainakin tietyissä polttavissa kysymyksissä. Tutkijat kuitenkin varoittavat tekemästä liian hätäisiä johtopäätöksiä ja peräänkuuluttavat aiheesta lisätutkimusta.

Li Andersson haluaa ilmastotoimet laskettavaksi osaksi puolustusmenoja – Antikainen: ”Onko vasemmisto menettänyt viimeisetkin järjenrippeensä?”
Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja ja nykyinen Euroopan parlamentin jäsen Li Andersson ehdottaa Kultaranta-keskustelujen ohessa, että ilmastotoimet tulisi laskea osaksi puolustusmenoja, jotta Suomi voisi saavuttaa Naton puolustusmenotavoitteen ilman, että määrärahoja lisättäisiin varsinaiseen maanpuolustukseen.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.

Purra: ”mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton?”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo, että Suomi on onnekas juuri nyt, koska perussuomalaiset kantaa vastuuta vaikeina aikoina. - Vai mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa taikka suomalaisessa kunniassa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton? Moni ei uskalla ajatellakaan, miltä se näyttäisi.

Iran uhkaa Israelia ja sen tukijoita – Musk aktivoi Starlinkin Iranissa
Iran vastasi Israelin iskuihin laukaisemalla satoja ohjuksia ja drooneja Israelia kohti sekä uhkasi myös Israelin liittolaisia. Yhdysvallat ja Jordania auttoivat Israelia hyökkäysten torjumisessa, ja Starlink aktivoitiin Iranissa kansalaisten internet-yhteyksien turvaamiseksi.

Perussuomalainen Nuoriso: Suomessa on liikaa suomenruotsalaisia eturyhmäpoliitikkoja
Perussuomalainen Nuoriso on noteerannut RKP:n puheenjohtaja Anders Adlercreutzin esittämän huolen siitä, että Suomessa olisi liikaa "rasisteja". - Haluamme vastata tähän lausuntoon nostamalla esiin toisen Suomea koskettavan ongelman. Suomessa on nimittäin huomattavasti sellaisia suomenruotsalaisia poliitikoita, jotka edistävät ruotsin- ja suomenkielisten välistä segregaatiota ja häikäilemättömästi edistävät oman sosioekonomisesti etuoikeutetun väestö- ja kieliryhmänsä etuja muiden väestöryhmien kustannuksella.

Brittihallitus pyytää anteeksi uhreilta ja heittää seksuaalirikollisia ulos maasta – vuosikymmeniä jatkunut lasten hyväksikäyttö ja sarjaraiskaukset johtavat viimein tutkintaan ja tuomioihin
Britannian hallitus laittaa pisteen etnistaustaisten rikosten peittelylle ja lasten hyväksikäytttöön syyllistyneet grooming-rikolliset joutuvat tuomiolle. Useat seksuaalirikollisista ovat aasialais- ja etenkin pakistanilaistaustaisia miehiä. Uhreja on ollut tuhansia. Nyt epäillyillä on viimein edessään oikeudenkäynti ja syyllisillä tuomio sekä karkotus maasta.