

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piiri vastustaa kuntavaalien siirtämistä: ”Onko kyse puhtaasti politikoinnista?”
Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piiri ei näe THL:n laskuharjoituksen perusteella todellista aihetta kuntavaalien siirtämiseen ja ihmettelee, onko vaalien siirrossa oikeasti kyse puhtaasti politikoinnista. Perussuomalaisten kanta vastustaa vaalien siirtoa saa taakseen piirin vankkumattoman tuen.
Valtioneuvosto on todennut 1.3.2021 yhteistoiminnassa tasavallan presidentin kanssa Suomen olevan poikkeusoloissa koronavirustilanteen vuoksi. Valtioneuvosto päätti yleisistunnossaan maanantaina 1. maaliskuuta, että maassa vallitsevat valmiuslain 3 §:n 5 kohdassa tarkoitetut poikkeusolot. Poikkeusolot tulivat voimaan heti.
Valmiuslain 3 §:n 5 kohdassa säädetään poikkeusoloksi vaikutuksiltaan erityisen vakavaa suuronnettomuutta vastaava hyvin laajalle levinnyt vaarallinen tartuntatauti. Suomen väkiluku vuoden 2021 alussa oli reilut 5,5 miljoonaa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) 5.3.2021 päivitetyn ”tilannekatsaus koronaviruksesta” mukaan tautiin liittyviä kuolemia on raportoitu yhteensä 767, erikoissairaanhoidon osastoilla olevien potilaiden määrä on 105, perusterveydenhuollon osastoilla olevien potilaiden määrä on 96 ja teho-osastoilla olevia potilaita on 38.
– Koko Suomen alueella. Väestömäärä on reilut 5,5 miljoonaa. Numerot eivät valehtele, eikä niissä ole tulkinnanvaraa. Vuoden 2018 aikana influenssaan kuolleita raportoitiin tasan 700 ihmistä. Kysymys kuuluu: onko meillä todella, aidosti päällä tällainen pandemia? kysytään Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piirin tiedotteessa.
Ei todellisia perusteita vaalien siirtämiseen
Nyt Suomessa ollaan tilanteessa, jossa vaaleja ollaan mahdollisesti siirtämässä. Perusteena on nopeasti pahentunut koronatilanne sekä selkeä huoli vaalien terveysturvallisuustilanteesta. THL:n Mika Salmisen kommentin (Yle 7.3.2021) mukaan ennustemalli, johon päätös suurelta osin nojaa, on lähinnä laskuharjoitus eikä tule tietenkään noin toteutumaan.
– Oma lukunsa on, että koronatilanne saatiin pahenemaan sallimalla kotimaan sisäinen liikkuminen koululaisten hiihtolomien aikana, toinen syy on rajojen vuotaminen. Pohjois-Suomessa sisäisellä liikenteellä kiihdytettiin korona uudelleen vauhtiin jo toisen kerran alkaneena vuonna. Poikkeusolosuhteiden julistaminen tarkoittaa sitä, että Suomen perustuslain 23 § voidaan ottaa käyttöön kuntavaalien siirtämiseksi.
– Onko meillä olemassa todelliset perusteet vaalien siirtämiseen, vai onko kyse puhtaasti politikoinnista? Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piiri ei näe lukujen valossa perusteltuja syitä vaalien siirtämiselle. Perussuomalaisten kanta vastustaa vaalien siirtoa saa piirin vankkumattoman tuen, todetaan piirin tiedotteessa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kuntavaalien siirto Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piiri Kuntavaalit 2021 koronaepidemia Mika Salminen koronavirus THL perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Totta kai järjestetään”, ”ehdottomasti pidettävä ajallaan”, “hieman törkeää” – Näin puheet kuntavaaleista muuttuivat

Tynkkynen julkaisi paljonpuhuvan kuvan – ”Pähkähulluista luvuista tehtiin tekosyy kuntavaalien siirrolle”

Halla-aho kysyy oikeusministeri Henrikssonilta: ”Mikä on epidemiologinen perustelu sille, että myös ehdokaslistojen jättöaikaa ollaan pidentämässä?”

Grönroos: Ei ole esitetty mitään järkevää syytä kuntavaalien siirtämiseen – ”Suomen viranomaisilla ollut vuosi aikaa valmistautua”

Antikainen vaatii hallitukselta vastausta: ”Kuinka esitys vaalien siirtämisestä syntyi?”

Antikainen: Kuka maata johtaa ja miksi pääministeri ei suostu kommentoimaan vaalien siirtoa?

Ranne kuntavaalien siirrosta: ”Poliitikon pitää tunnistaa pajunköysi, kun hänelle sitä syötetään”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.
