

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisikansanedustajat haluavat parantaa turvallisuutta ja oikeusturvaa
Poliisitaustaiset kansanedustajat Kari Kulmalan (ps.) johdolla ovat jättäneet toimenpidealoitteen eduskunnassa tallentavan digivideokamerajärjestelmän saamiseksi kaikkiin hälytysajoneuvoihin sekä hälytystehtävällä olevalle henkilöstölle työvaatteisiin.
Parantaa auttajien oikeusturvaa
Tällä hetkellä kyseinen järjestelmä on käytössä muutamissa poliisiautoissa, mutta hälytystehtäviä suorittavat muutkin viranomaiset kuin poliisi. Tullin ja rajavartiolaitoksen sekä pelastuslaitoksen, paloautojen ja ambulanssien kuljettajille se on päivittäistä toimintaa. Hälytysajoissa tapahtuu eri viranomaisille myös liikenneonnettomuuksia, joissa pahimmillaan menehtyy ihmisiä ja tapausta käsitellään eri oikeusasteissa.
– Esimerkiksi ambulanssien kuljettajille sattuu liikenneonnettomuuksia, joissa loukkaantuu keskimäärin 31 ihmistä vuodessa ja kuolemantapauksia on noin yksi vuodessa. Mikäli jokaisessa hälytysajoneuvossa olisi tallentava videokamera, antaisi se huomattavasti paremmat mahdollisuudet todellisten tapahtumien tulkintaan kolari- ja onnettomuustilanteissa. Tällä tavoin paranisi myös liikenneonnettomuudessa olevan oikeusturva, kansanedustajat toteavat.
Vartalokameroista monenlaista hyötyä
Poliisin mukaan vartalokameroilla on sitä käytettävissä maissa todettu olevan yleistä järjestystä ja turvallisuutta parantava vaikutus. On myös todettu, että vartalokamerat parantavat poliisin kohtaaman asiakkaan ja poliisin omaa oikeusturvaa.
– Mielestäni olisi hyvä jo pelkästään oikeusturvan ja rikosten selvittämisen kannalta, että tällaisia laitteita olisi käytössä koko maassa myös muilla hälytystyötä tekevillä viranomaisilla kuin poliisilla, Kulmala painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin PS: Johtavatko Helsinkiä poliitikot vai laittomasti maassa oleskelevat? – ”Kaupungilla on oikeus purkaa laittomien leiri”

Simon Elolta terveiset Ville Niinistölle: ”Suomessa noudatetaan lakia ja asetuksia, ei huutavan punaviherkaartin vaatimuksia”

Soini vihreiden sekoilusta: ”On selvää, että puheenjohtajatason poliitikkojen pitää tuntea vastuunsa, eikä levittää valheita ja sitä kautta olla lietsomassa levottomuuksia”
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










