

LEHTIKUVA
Poliisilla vanha tuttu selitys Oulun lapsiraiskauksille: ”Kotouttaminen on epäonnistunut”
Vaikka ulkomaalaisten tekemiksi epäillyt raiskaukset ovat voimakkaasti lisääntyneet Oulussa tänä syksynä, poliisin mukaan kaupungin kaduilla on edelleen turvallista kävellä.
Poliisi tutkii Oulussa laajaa seksuaalirikoskokonaisuutta, jossa kaikissa tapauksissa tekijöiksi epäillään turvapaikanhakijoita tai muuten ulkomaalaistaustaisia henkilöitä.
Rikostapauksia on ainakin kolme, joista viimeisimmässä rikosnimikkeinä ovat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja törkeä raiskaus.
Poikkeuksellisen törkeitä rikoksia
Kyseisessä tapauksessa uhri on hieman yli 10-vuotias suomalaistyttö ja tekijöiksi epäillään jopa seitsemää miestä, jotka kaikki on vangittu. Epäiltyjä voi olla enemmänkin. Rikosnimikkeitä ovat pahoinpitely, törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja törkeä raiskaus
Kaksi muuta epäiltyä rikosta ovat sattuneet marraskuussa. Rikosnimikkeitä tapauksissa ovat lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö sekä törkeä raiskaus ja törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö.
Kaikissa rikostapauksissa uhrit ovat alakouluikäisiä tyttöjä. Poliisi kuvailee epäiltyjä rikoksia poikkeuksellisen törkeiksi.
Epäiltyjen tekijöiden vangitseminen lykkääntyi
Oulun rikoskokonaisuus on alkanut paljastua poliisille jo kesän aikana. Silti poliisi julkaisi melko myöhään, vasta tiistaina 4. joulukuuta tiedotteen, jossa varoitetaan paikallisia perheitä tyttölapsiin kohdistuvasta nettihoukuttelusta, joka on johtanut vakaviin seksuaalirikoksiin.
Oulun poliisin rikosylikomisarion, vt. tutkinnanjohtajan Markus Kiiskisen mukaan tiedottaminen vasta tässä vaiheessa liittyy tutkinnallisiin seikkoihin.
– Tiedotus liittyy rikostutkinnan etenemisen vaiheisiin. Meidän on siis pitänyt selvittää, mitä oikein on tapahtunut. Epäillyt tekijät eivät ole olleet tiedossa vielä kesällä, vaan olemme vielä syksyn aikana keränneet tietoja ja tutkineet asioita, jolloin tekijöitä on varmisteltu, Kiiskinen sanoo.
Osa rikoksista epäillyistä tekijöistä on vangittu vasta marraskuussa. Kiiskisen mukaan kaikki kolme rikostapausta ovat toisistaan erillisiä.
– Tapahtumat ovat sattuneet osin samanaikaisesti, mutta ne eivät liity toisiinsa. Koska kaikkiin kolmeen tapaukseen kuitenkin liittyy yhtenäisiä piirteitä, harkitsimme, että poliisin olisi nyt syytä varoittaa asiasta.
Yhä useampi ulkomaalainen raiskaa
Ulkomaalaistaustaiset tekijät ovat tunnetusti yliedustettuina raiskaustilastoissa. Raiskauksista epäillyistä henkilöistä vajaa puolet on ulkomaan kansalaisia. Tässä joukossa on määrällisesti eniten irakilaisia ja afganistanilaisia.
Afrikkalaissyntyisten tekemien raiskausrikosten määrä vuonna 2014 oli 12-kertainen kantaväestöön verrattuna. Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa syntyneiden kohdalla määrä oli jopa 13-kertainen. Monet seksuaalirikokset eivät silti koskaan edes päädy poliisin tietoon.
Kiiskinen myöntää, että Oulun epäiltyjen raiskaustapauksien taustalla on osin vuonna 2015 Suomeen kohdistunut ennätysmäinen turvapaikanhakijoiden määrä.
– Heidän kotouttamisensa on epäonnistunut. Kun vuonna 2015 maahan saapui paljon turvapaikanhakijoita, sen jälkeen on jouduttu kotouttamisprosessissa keskustelemaan kulttuurieroista ja nuorten naisten huomioimisesta. Silti korostan edelleen, että Oulussa tutkittavat kolme rikostapausta ovat toisistaan erillisiä, eikä sen perusteella pitäisi tehdä yleistyksiä.
– Ulkomaalaistaustaisten tekemiksi epäillyt rikosjutut ovat kasvussa, ja näihin uusimpiin tapauksiin liittyy sosiaalinen media, Kiiskinen sanoo.
Onko Oulussa enää turvallista liikkua?
Onko Oulu enää turvallinen kaupunki, jossa vaikka 14-vuotias tyttö voi liikkua kaduilla? Kiiskisen mukaan on, huolimatta viimeaikaisista tapahtumista.
– Kyllä kaduilla uskaltaa liikkua edelleen. Sosiaalisen median käyttämiseen kannattaa kuitenkin kiinnittää huomiota, Kiiskinen sanoo.
Presidentti ja pääministeri ”järkyttyivät”
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti keskiviikkona eduskunnassa hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen ulkomaalaisten tekemiin seksuaalirikoksiin liittyen. Immonen kysyy, mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta ulkomaalaisten tekemät seksuaalirikokset saadaan loppumaan.
– Nämä tapaukset osoittavat yksiselitteisesti sen, miten turvattomaksi ympäristöksi Suomi muuttuu haittamaahanmuuton seurauksena, Immonen toteaa.
Suomen korkein valtiojohto, presidentti Sauli Niinistö ja pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kommentoivat molemmat Oulun tapahtumia itsestään selvillä sanankäänteillä, eli molemmat olivat järkyttyneitä. Myös sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) kertoi järkytyksestään.
Minkäänlaisia konkreettisia esityksiä ei kuultu sen kummemmin pääministeriltä kuin tasavallan presidentiltäkään siitä, mitä pitäisi tehdä että lapsiraiskaukset voidaan jatkossa estää. Mykkäseltä kukaan ei odottanutkaan mitään.
Hallitus syyllinen haittamaahanmuuttoon
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sivalsi keskiviikkona hallitusta holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Halla-aho kuittasi ministeri Mykkäsen lausunnot järkyttymisestä pelkiksi löysiksi puheiksi.
– Se ei ole mikään toimenpide, että todetaan tapahtumat ”kauheiksi” tai ”törkeiksi”. Tämä on pelkkää puhetta, joka ei ehkäise vastaavia tapauksia, Halla-aho kirjoitti Facebookissa.
Halla-ahon mielestä sekin olisi toimenpide, että turvapaikanhakijat ja kielteisen päätöksen saaneet henkilöt sijoitettaisiin paikkaan, josta heillä ei ole pääsyä jahtaamaan tavallisia ihmisiä.
– Esimerkiksi saareen. Tätä perussuomalaiset ovat esittäneet, ja esittävät edelleen, mutta Mykkäselle ja kumppaneille sellainen on ääriajattelua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pohjois-Afrikka alaikäiset uhrit Lähi-itä haittamaahanmuutto seksuaalirikokset Kai Mykkänen Raiskaus Sauli Niinistö Turvapaikanhakijat Oulu Juha Sipilä Poliisi hallitus Olli Immonen Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Mykkänen ja hallitus eivät ole tehneet mitään raiskausten ehkäisemiseksi – eivätkä tule tekemään jatkossakaan

PS-valtuutettu vastasi Sipilälle Twitterissä: ”On sitten mitta 100 % täynnä tuota tekopyhää p*skaa”

Antti Rinne sitoo silmänsä – Oulun raiskausten suututtama Purra: ”Eikö ymmärrä signaalia?”

Sebastian Tynkkynen organisoi maanantaiksi Ouluun mielenosoitusta alaikäisiin kohdistuvien seksuaalirikosten vuoksi – ”Tätä aihetta eivät päättäjät vain yksinkertaisesti voi ohittaa”

Immonen: Turvattomaksi muuttunut ilmapiiri Suomessa on poliittisten päättäjien syytä – kansa vaatii puheiden sijaan tekoja

Perussuomalaiset haluaa lopettaa kokonaan sellaisen maahanmuuton, joka on haitallista ja käy kalliiksi – Suomi ei tällä hetkellä houkuttele huippuosaajia vaan halpatyövoimaa ja turvapaikkaturisteja

Jälleen uusi, järkyttävä lapsiin kohdistunut seksuaalirikosvyyhti – uhrit 6-15-vuotiaita poikia

Halla-aho tänään Sipilälle Oulussa: Milloin maahanmuuttoon liittyvistä lieveilmiöistä voi puhua ilman, että se leimataan flirttailuksi?

Purra: ”Useimmat normaalilla psyykellä varustetut ihmiset ymmärtävät, että 10-vuotias ei missään olosuhteissa voi olla aidosti suostuvainen harrastamaan seksiä aikuisen miehen kanssa”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










