

LEHTIKUVA
PS-kansanedustajat hallituksen koronavirustoimista: ”Suojavarustetasosta ja testaamisesta pitää olla rehellinen”
Kansanedustajat Jari Ronkainen ja Mari Rantanen ottavat kantaa viime päivät koronaviruskeskustelussa olleisiin suojavarusteiden ja testauskapasiteetin tilanteeseen. Eilisellä kyselytunnilla sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen kertoi Suomen olleen valmistautunut epidemiaan suojavarusteiden osalta ja hankintojen ulkomailta jatkuvan.
– Kentän näkemys eroaa ministerin näkemyksestä räikeästi. Ministerin mukaan varusteita on, mutta hoitohenkilöstö viestii päivittäin, ettei tämä pidä paikkaansa. Pitää kertoa rehellisesti, ettei suojavarusteita ole riittävästi, Jari Ronkainen sanoo.
Oireettomatkin voivat tartuttaa
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru kertoi tiedotustilaisuudessa keskiviikkona, että testejä tehdään koko maassa 2 500 päivässä. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilastoista on kuitenkin nähtävissä, että testejä tehdään vain noin 1 200-1 600 päivässä. Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) johtajaylilääkäri Markku Mäkijärven mukaan testejä kannattaisi ottaa enemmän ja kriteereitä laajentaa.
– Ei ole hyväksyttävää, että ihmiset kertovat testiin pääsyn olevan edelleen vaikeaa. THL:n on höllättävä testaamisen kriteereitä, ainakin poistamalla vaatimus ulkomaankontaktista tai lähikontaktista varmistetun Covid-19-tapauksen kanssa. Tartunnat voivat olla jo kotoperäisiä ja tiedämme, että myös oireettomat henkilöt voivat tartuttaa, Mari Rantanen kertoo.
Työntekijöiden suojaaminen ontuu
Kummastusta on herättänyt viranomaisten ristiriitaiset ohjeet kasvosuojainten käytöstä. Sosiaali- ja terveysministeriön osastopäällikkö Päivi Sillanaukee kehotti Ylen aamussa mm. kotihoitoa suojaaman kasvonsa huivilla. Ministeriön tiedotteet ja jopa ministeri itse ovat kuitenkin aiemmin maininneet kasvosuojaimet kotihoitotyössä.
– On käsittämätöntä, että maassamme on jopa työvelvoite voimassa, mutta työntekijöiden suojaamisesta ei ole huolehdittu ajoissa. Kaikille koronavirusta vastaan taisteleville ammattiryhmille, niin kotihoidon työntekijöille kuin maakuntarajojen valvontaa suorittaville poliiseille, puhumattakaan etulinjan terveydenhuollon henkilöstöstä, tulee taata työturvallisuus ja suojavarusteiden riittävyys, Ronkainen ja Rantanen toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suojavarusteet koronaepidemia koronatestit sosiaali- ja terveysministeriö THL hoitohenkilöstö Aino-Kaisa Pekonen Krista Kiuru Mari Rantanen Jari Ronkainen perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio ihmettelee, miksi Suomi ei ole pystynyt käynnistämään sairaalatarvikkeiden massatuotantoa nopealla aikataululla – ”Tilanne ollut tiedossa jo aika pitkään”

Juvonen: Suomi pelaa hoitajiensa kanssa venäläistä rulettia – ”Koronatestejä ja suojavaatetusta lisättävä ja alan työntekijöille heti vaarallisen työn lisä”

Purra: Väheksyvätkö THL:n asiantuntijat hengityssuojia siksi, että niistä on pulaa?

Rantanen: Todellisuus ei tue THL:n väitettä – ”Ovatko hallituksen puheet testauksen lisäämisestä pelkkää ilmaa?”

Ronkainen hengityssuojainten puutteesta: ”Oma tuotanto käyntiin ja vikkelästi!”

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Reijonen vaatii ohjeita suu-nenäsuojusten käyttöön

Halla-aho moittii hallinnon kriisijohtamista: ”On huolestuttavaa, kun ministeriöiden sisällä kansliapäälliköt ja ylijohtajat riitelevät keskenään ja pallottelevat toisilleen vastuuta”

Rantanen teki kirjallisen kysymyksen koronatesteistä: ”Hallituksen hybridimalli, puhutaan yhtä ja tehdään toista?”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.














