

LEHTIKUVA
PS-Nuoret: Lapsipositiivisuutta asenteisiin – ”Nykyinen ilmapiiri suorastaan halveksuu nuoria, jotka haaveilevat perheestä tai vauva-arjesta”
Perussuomalaiset Nuoret on huolissaan syntyvyyden jatkuvasta laskusta. Suomessa tilanne on huonompi kuin Japanissa ja syntyvyys on ollut näin alhainen viimeksi vuonna 1868, nälkävuosien aikaan.
Perussuomalaiset Nuoret ymmärtää, että syntyvyyden laskuun ja vauvakatoon on olemassa useita eri syitä. Yksi niistä on se, että perhettä ei nähdä enää tavoittelemisen arvoisena asiana. Yhdistys on huolissaan siitä, ettei yhteiskunta tue ja kannusta tarpeeksi perheen perustamiseen tai ole riittävän lapsimyönteinen. Lapsiin ja
vanhemmuuteen suhtaudutaan positiivisemmin, kun niitä arvostetaan.
– Perhe vähentää yksinäisyyttä ja syrjäytymistä joka ikäluokassa. On luonnollista, että ihminen kaipaa perhettä ympärilleen. Nykyinen ilmapiiri kuitenkin suorastaan halveksuu nuoria, jotka haaveilevat perheestä tai vauva-arjesta. Nuorten mielikuvat tulisi kääntää niin, että perhe koetaan alkuna. Tämä olisi iso tekijä taistelussa vauvakatoa vastaan, toteaa Perussuomalaisten Nuorten varapuheenjohtaja Auri Siika-aho.
Asenteiden on muututtava
Perussuomalaiset Nuoret haluaa muistuttaa, että muutos arvomaailmassa ja ajattelutavoissa ei tapahdu nopeasti eikä helposti, joten työ sen eteen on aloitettava heti.
– Tämän takia aloitamme #pannaantoimeksi -kampanjan. Kampanjan tavoite on nostaa esille perhe-elämän iloja sekä muuttaa yleistä ajatusmaailmaa lapsimyönteisemmäksi. Ei riitä, että valtio lisää perheiden rahallista tukea — meidän täytyy tehdä töitä ihmisten asenteiden parantamiseksi. Jos yhteiskunta ei ole arvostanut
vanhemmuutta, me arvostamme. Se työ alkaa näin, sanoo Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Asseri Kinnunen.
Kampanja alkaa 4.11. ja se kestää yhdeksän kuukautta. Perussuomalaiset Nuoret toivoo, että kampanjan aikana yhteiskunta ymmärtää, että muutos lähtee pienistä asioista, kuten perheiden toivottamisesta tervetulleiksi
ravintoloihin tai museoihin.
Kannustetaan perheitä
Tulevan yhdeksän kuukauden aikana PS-Nuoret esittävät erilaisia keinoja, joihin panostamalla perheisiin ja lapsiin suhtautuminen tulee positiivisemmaksi.
– Haluamme omalla esimerkillämme kannustaa ihmisiä hankkimaan perheitä ja myös suhtautumaan muiden perheisiin ymmärtäväisemmin. Järjestämme asiaan liittyen myös koko perheen tapahtuman, josta
tiedotetaan myöhemmin. Kannustamme kaikkia panemaan toimeksi ja tekemään hartiavoimin töitä sen eteen, että nuoret ymmärtävät perheen arvon sekä merkityksen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kampanja vauvakato Asseri Kinnunen Syntyvyys Auri Siika-aho Suomi Perussuomalaiset Nuoret nuoret lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin PS-Nuoret: Syntyvyys nousuun pääkaupungissa

Itäinen Helsinki ei houkuttele enää suomenkielisiä lapsiperheitä – ”Kaupungin asuntoihin asutetaan humanitaarisia maahanmuuttajia”

Maaseudun Tulevaisuuden kyselytutkimus: Perussuomalaiset eniten lapsiperheiden asialla – vihreiden politiikan lapsiystävällisyyteen ei uskota edes pääkaupunkiseudulla

Tavio: Lisää tukea lapsiperheille

Purra: ”Meillä on mahdollisuus ja varaa hyvinvointivaltioon – kunhan se pidetään rajattuna eikä kaikille avoimena”

Ranne: Punavihreä, maailmaa pelastava ja suomalaisia kurittava hallitus tekee selväksi, että perheen elättäminen on kallista ja lasten hankkiminen ilmastonvastainen teko
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää