

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Nuoriso: SDP vihaa suomalaista duunaria – ”Heille ulkomainen halpatyövoima on suomalaista koulutettua duunaria arvokkaampi”
Perussuomalainen Nuoriso pitää SDP:n kasvupaketin toimia työperäisen maahanmuuton edistämiseksi suomalaisia työntekijöitä vähättelevänä.
HS:n mukaan paketin kuuden miljardin euron nettomyönteiset vaikutukset ovat “lähes tyhjästä loihdittuja”. Työperäisen maahanmuuton osuus tästä olisi kolme miljardia euroa. Paketissa esitetään kolmen ja kuuden kuukauden aikarajojen poistoa, maahanmuuttoprosessin nopeuttamista, työnhakuviisumia, yritystukia maahanmuuttajia palkkaaville sekä verovapautuksia Suomeen muuttaville.
– Suurin osa näistä toimista mahdollistaa sellaisten ihmisten saapumisen ja jäämisen Suomeen, joilla ei ole edes tiedossa vakituista työpaikkaa. Samalla ollaan valmiita antamaan heille veroetuuksia suomalaisiin nähden ja jopa valmiina tukemaan yrityksiä, jotta ne suosisivat ulkomaalaista työvoimaa suomalaisen sijaan, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
– Demarit osoittavat jälleen, miten heille ulkomainen halpatyövoima on suomalaista koulutettua duunaria arvokkaampi!
Työelämän muutokset pelkästään kosmeettisia
Työssäkäyvien suomalaisten toimeentuloa edistäviä toimia ei demareiden vaihtoehdossa juuri nähdä. Ansiotuloveroa kevennetään alle neljäsosa siitä, mitä hallitus on tekemässä. Lisäksi työssäkäyntiä pidettäisiin jatkossakin kalliina pitämällä autoilun ja polttoaineiden verotus aiemmalla korkealla tasolla.
– SDP:n työelämän muutokset ovat kosmeettisia eivätkä tue perusduunaria lainkaan. Autoilevan duunarin kurittamisen lisäksi pidän hyvin epätodennäköisenä, että 74-vuotiaita saataisiin tehokkaasti työelämään kohentamaan kansantaloutta, epäilee 3. varapuheenjohtaja Jonni Levaniemi.
– Ilmastotavoitteen he haluavat pitää kynsin ja hampain vuodessa 2035, välittämättä siitä, mitä se kansantaloudellemme ja monille tehtaille tarkoittaisi. Heidän arvionsa mukaan saisimme 370 miljoonan hyödyt ja työllisyyteen tämä ei vaikuttaisi. Melko paksua, etten sanoisi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- autoilun verotus kasvupaketti Jonni Levaniemi Lauri Laitinen kansantalous Perussuomalainen Nuoriso polttoaineiden verotus ilmastotavoitteet duunarit ansiotuloverotus ulkomainen työvoima Yritystuet työelämä halpatyövoima Työperäinen maahanmuutto Verovapaus SDP työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”

SDP:n kasvupaketti on toiveiden tynnyri – Koponen: ”Demareiden lempiratkaisu kaikkeen ovat verot, ja heti kakkosena tulee velka”

Halla-aho huvittui paradoksista: ”Perinteisessä oikeistossa moni pitää hyvin tärkeänä sitä, että vasemmisto pitää heitä sivistysporvareina”

Jenna Simula demareiden kyhäämistä kasvutoimista: ”pelkkiä juhannustaikoja”

Piisinen: Hallitus suojelee julkista taloutta vahvistavaa työperäistä maahanmuuttoa
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













