

LEHTIKUVA
Puolassa kansanäänestys taakanjaosta: ”Haluatko tuhansia laittomia siirtolaisia Lähi-idästä ja Afrikasta?”
Puolassa tullaan järjestämään kansanäänestys EU:n turvapaikkapolitiikkaan liittyen. Hallitus aikoo kysyä kansalaisilta aivan suoraan, haluavatko he ”tuhansia laittomia siirtolaisia Lähi-idästä ja Afrikasta”. Puolassa on tällä hetkellä yli miljoona sotapakolaista Ukrainasta.
Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki ilmoitti, että parlamenttivaalien yhteydessä tullaan järjestämään kansanäänestys, jossa kysytään kansalaisten mielipidettä EU:n taakanjakoon liittyen, kertoo Puolan yleisradio. Morawiecki on Puolaa hallitsevan Laki ja oikeus -puolueen (PiS) puheenjohtaja.
Puolan parlamenttivaalit pidetään 15. lokakuuta. Äänioikeutetut kansalaiset pääsevät ottamaan kantaa kysymykseen, jonka sanamuoto on tämän hetkisten tietojen mukaan seuraava:
”Kannatatko tuhansien Lähi-idästä ja Afrikasta tulevien laittomien siirtolaisten maahanpääsyä [Puolaan] EU-byrokraattien pakottaman taakanjakomekanismin kautta?”
Taakanjaosta ei ole saatu sopua
EU:n turvapaikkapolitiikasta ja siihen liittyvästä niin kutsutusta taakanjaosta on väännetty jo pitkään sisäministerikokouksissa. Brysselin viimeisimmän ehdotuksen mukaan EU siirtäisi vuosittain vähintään 30 000 turvapaikanhakijaa niistä maista, joihin kohdistuu kovin laittoman maahantulon paine. Tulijat siirrettäisiin sellaisiin EU-maihin, joihin tulee vähemmän turvapaikanhakijoita rajan yli.
Jos jäsenmaa kieltäytyisi ottamasta vastaan taakanjakosiirtolaisia, maa joutuisi maksamaan 22 000 euron ”sakon” jokaisesta torjumastaan taakanjakosiirtolaisesta. Puola ja Unkari ovat vastustaneet EU:n suunnitelmaa ja kutsuneet menettelyä ”pakkosiirroiksi”.
Yli miljoona sotapakolaista Ukrainasta
Suhtautuminen turvapaikanhakijoihin on Puolassa vaihdellut tulijoiden lähtömaasta ja maahantulotavasta riippuen. Puola on ollut jo kesästä 2021 lähtien Valko-Venäjän ja Venäjän yhteisen hybridioperaation kohteena: maahan on yritetty Valko-Venäjältä käsin ujuttaa laittomia siirtolaisia, joita on lennätetty Lähi-idästä. Puola reagoi tähän rakentamalla Valko-Venäjän vastaiselle rajalleen aidan.
Venäjän hyökättyä Ukrainaan Puolaan on tullut valtava määrä sotapakolaisia. Hallituksen arvion mukaan Puolassa on tällä hetkellä vähintään 1,3 miljoonaa Ukrainasta tullutta pakolaista, jotka ovat pääosin sopeutuneet hyvin. Monet ukrainalaiset ovat löytäneet Puolasta työpaikan.
Kansanäänestys pidetään parlamenttivaalien yhteydessä 15. lokakuuta. Samalla hallitus aikoo kysyä kansalaisten mielipidettä muistakin asioista, kuten valtionyhtiöiden myymisestä ja eläkeiän nostamisesta. Puolan kansanäänestyksestä uutisoi Suomessa ensimmäisenä kokoomuksen Verkkouutiset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- PiS hybridioperaatio Valko-Venäjä Mateusz Morawiecki Turvapaikkapolitiikka Laki ja oikeus -puolue Taakanjako Puola Suora demokratia Ukraina Venäjä Kansanäänestys EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Suomen ja suomalaisten turvallisuus vihdoin keskiöön – ”Tämä hallitus tekee täyskäännöksen turvapaikkapolitiikassa”

Pakolaiskriisi on täällä taas – Välimeren ylittää yli 2 000 laitonta siirtolaista vuorokaudessa ja luvut lähestyvät vuoden 2015 tasoa

Immonen: Siirtolaistulva Eurooppaan on pysäytettävä – ”Välimeren yli tullut 50 % enemmän siirtolaisia kuin vuonna 2021”

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa, mutta jossain vaiheessa sitä ei voi enää pysäyttää

Suomen maahanmuuttopolitiikka kiristyy selvästi – järjestelmän väärinkäytökset estetään

Perheystäväksi otettu turvapaikanhakija yritti surmata saksalaisperheen kun tytär ei suostunut vaimoksi

Puolan kansanäänestyksessä vankka tuki raja-aidalle ja selkeä vastustus EU:n pakottamalle laittomien siirtolaisten taakanjaolle
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Strandman kritisoi OAJ:n kielilinjaa: Suomen koulussa ensisijainen tavoite on oppia suomen kieli
Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman kritisoi vahvasti Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n eduskuntavaali- ja tulevan hallitusohjelman tavoitteita maahanmuuttajien oman äidinkielen opetuksen lisäämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












