

PS ARKISTO
Purra ja Tavio: Hallitukselta veronmaksajien selkänahasta revittävä vaalibudjetti – itse sähkön hintaan ei vaikutusta eikä edes haitallisista valtion menoista tingitä
Perussuomalaisissa ollaan pettyneitä hallituksen budjettiriihen ratkaisuihin, joilla hallitus pyrkii suitsimaan sähkön hintakriisiä. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa, ettei hallitus tuonut mitään itse sähkön hintaan vaikuttavia toimia.
– Olemme vuoden puhuneet näistä asioista ja tuoneet pöydälle ratkaisuehdotuksia, joilla juuri sähkön hintaan voitaisiin puuttua. Olemme vaatineet kotimaisen turpeen hyödyntämistä. Sen käytön hallitus ajoi alas holtittomasti. Olemme esittäneet sähkömarkkinoiden hinnanmuodostuksen uudistamista. Nämäkin ehdotukset ovat kaikuneet kuuroille korville Suomessa, vaikka muissa EU-maissa vastaavia toimia harkitaan. Olemme vaatineet täyttä tehoreservin käyttöönottoa, mutta tässäkin asiassa hallitus vastoin asiantuntijoiden näkemystä väitti, ettei se auttaisi, Riikka Purra luettelee.
Päästöoikeuksien lisääminen oli julkisuudessa olleiden tietojen mukaan hallituksen keinovalikoimassa hetken, mutta hallitus luopui asian edistämisestä.
– Tuskin se aito esitys olikaan. Hallitushan on toiminut täysin päinvastoin ja kirittänyt komissiota yhä kovempiin vähennyksiin, Purra muistuttaa.
Perussuomalaiset teki esityksen päästöoikeuksien lisäämisestä jo viime syksynä, mutta esitys ei saanut vastakaikua miltään puolueelta. Tämänhetkisessä kriisitilanteessa oikeuksien lisääminen ei enää riittäisi ja siksi perussuomalaiset on esittänyt koko päästökaupan keskeyttämistä.
Velkaantuminen vain syvenee
Purran mukaan hallitus on tehnyt vaalibudjetin, jossa kaikki hallituksen toimet ovat tukia ja veronalaennuksia.
– Kaikki nämä revitään lopulta veronmaksajan selkänahasta samalla, kun hallitus tekee liki 10 miljardin alijäämän ensi vuonna. Tällainen julkisen talouden tilanne on tulevaisuudessa erityisen vakava uhka pienituloisille, jotka tarvitsevat tukia ja palveluita.
– Hallitus ei ole koko kautensa aikana onnistunut säästämään, niin ei se sitä tee viimeiseenkään budjettiin. Alijäämä valtava ja velkaantuminen vain syvenee. Akuutti tilanne ymmärrettävä, mutta hallitus ei edelleenkään tee minkäänlaista priorisointia valtion menoihin, kuten perussuomalaiset ovat vaatineet. Hallitus jakaa edelleen rahaa holtittomasti haitallisiin ja hyödyttömiin menoihin, Purra toteaa.
Keskusta hyväksyy päättömän tuhlailun
Purra muistuttaa myös korkomenoista, joiden uhkaavaan kasvuun hallitus ei ole suostunut reagoimaan mitenkään.
– Korkojen nousu ei voi olla yllätys ja olemme varoittaneet tästä. Sanna Marinin hallituksen jäljiltä otamme nyt lainaa maksaaksemme edellisten lainojen korkoja – ja velkamäärä vain paisuu.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio tiivistääkin ongelman siihen, että tämän hallituksen aikana valtio on velkaantunut jopa 40 prosenttia lisää tinkimättä menoista käytännössä lainkaan.
– On käsittämätöntä, että jopa keskustapuolue valtiovarainministerin pallilla mahdollistaa vihervasemmiston päättömän tuhlailun, Tavio kuittaa.
Pohjoisessa on puhdasta energiaa
Sähkön arvonlisäveroa hallitus on alentamassa perussuomalaisten esityksen mukaisesti, josta Purra on tyytyväinen, mutta tämäkään ei vaikuta itse sähkön hintaan. Perussuomalaiset on vaatinut sähkön verotuksen alentamista viime syksystä asti.
– Meillä vesi-, ydin- ja tuulivoima sekä muut uusiutuvat polttoaineet kattavat suuren pääosan tuotannosta ja yli 80 prosenttia suomalaisten sähköstä on päästötöntä.
Perussuomalaiset on esittänyt maanantaina, että kotimainen ja pohjoismainen puhdas sähkö on myytävä kuluttajille kohtuuhinnalla, tarvittaessa pörssin ohi.
– Sähkömarkkinalaki edellyttää kohtuuhintaisen sähkön tarjoamista kuluttajille. Pörssisähkön hinnoittelu ei ole luonnon laki, joten sitä on muutettava niin, ettemme maksa laskuissamme saksalaisten virheitä, Purra korostaa.
Purra huomauttaa, että puhtaan energian tuotantohinta ei Suomessa ole kasvanut mihinkään. Suomalainen ei vain hyödy siitä mitään, vaan hinta muodostuu Keski-Euroopassa, jossa sähkö tuotetaan jopa 13 kertaa ”likaisemmin”.
Kaikki voimalaitokset käyttöön
Perussuomalaiset vaatii edelleen, että akuuttia kriisiä helpotetaan ottamalla käyttöön kaikki tehoreservit käynnistämällä kaikki seisovat voimalaitokset Suomessa.
– Jokainen megawatti on nyt otettava talveksi käyttöön alentamaan hintoja ja ylipäätään turvaamaan sähkön saannin, Purra huomauttaa.
Tavio lisäksi esittää akuuttina toimenpiteenä, että valtio kompensoi kohtuullisen hinnan ylittävän osan sähkölaskusta niin, että maksu hoidetaan heti. Tavio korostaa, että hallituksen esittämä veronpalautusjärjestelmä ei auta, jos rahaa laskun maksamiseen ei kerta kaikkiaan riitä.
– Ei apu vuoden päästä veronpalautuksena paljon lämmitä. Järjestelmän tulee olla vastaava kuin Norjassa. Kun norjalaisen sähköstään maksama hinta nousee yli 70 äyriin (0,072 euroa) kilowattitunnilta, valtio kompensoi ylittävästä hinnasta 90 prosenttia syyskuun alusta lukien. Vastaava tarvitaan Suomeen akuutin kriisin helpottamiseksi, Tavio toteaa.
Duunarit ja yrittäjät jätettiin pulaan
Tavio korostaa, että tässä tilanteessa syvässä suossa ovat keskituloiset duunarit ja yrittäjät, jotka eivät saa pienituloisten välittömiä tukia.
– Mallimme auttaisi työssäkäyvää väestöä selviämään, mutta vihervasemmistolta ei sympatiaa näille ihmisille löydy.
Tavio huomauttaa, että myös muiden lämmitystapojen hinnannousu tulisi huomioida. Hallituksen toimet ovat Taviolle pettymys sähkön arvonlisäveron vähennystä lukuun ottamatta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tehoreservi voimalaitokset sähkön hinnannousu ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka energiakriisi pörssisähkö tukipolitiikka sähkömarkkinalaki lämmityskustannukset vaalilupaukset duunarit yrittäjät veronmaksajat vihervasemmisto Päästökauppa Riikka Purra Arvonlisävero Alijäämä Sanna Marin Ville Tavio Norja Velkaantuminen perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisille Suomen huoltovarmuus ja kansan hyvinvointi on ykkösasia: ”Ilmastotavoitteet on nyt laitettava jäihin”

Tavio: Valtion tuettava suoraan sähkölaskujen maksamista – jälkikäteen myönnettävä tuki ei auta heti

Sähkön hinta räjähtää käsiin – perussuomalaiset vaatii välittömiä toimia ja hallitusta hätäkokoukseen

Purra: Hallituskauden saldoksi jää valtava alijäämä ja velka – ”Rahaa viskottu ympäriinsä, tärkeysjärjestystä ei ole”

Pääministeri Marinin mukaan holtiton velkaantuminen on vain olosuhteiden syy – Purra: Leikattavaa kyllä löytyy toissijaisista tai jopa haitallisista menoista

Ruotsin vaaleissa muhii jättiyllätys: Ruotsidemokraattien nousu jatkuu – oikeistoblokki jo vihervasemmistoa suurempi

Perussuomalaiset: Mitä Helen ja Helsinki aikovat tehdä energian hinnannousun hillitsemiseksi?

”Eat or heat” – miljoonat britit joutuvat energian hintahelvetissä valitsemaan lämmittämisen ja syömisen välillä

Keskustalta yllättävää tukea turvetuotannon säilyttämiselle – Tavio huomautti, että hallituksessa puolue on ollut hävittämässä turpeen käyttöä: ”Sen verran on pysyttävä totuudessa”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.