

MATTI MATIKAINEN
Putkonen: Demarit vihreämpiä kuin vihreät itse – ”Kivihiilen käytön kieltävä pakkolaki nostaa pääkaupunkiseudun vuokria 10-20 prosenttia”
SDP:n eilen esittelemä ilmastopoliittinen ohjelma on suututtanut teollisuusduunarit. – Demarit pettävät duunarit pyrkiessään taas olemaan vihreämpiä kuin vihreät itse. Demarit liittyivät ilmastopoliittisella ohjelmallaan teollisuusvihamieliseen yhteisrintamaan keskustan, kokoomuksen ja vihervasemmiston rinnalle, paheksuu perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
– Demarit halveksuvat vientiteollisuusduunareita tarjoamalla SDP:n ilmastopoliittisen hullutuksen myötä työnsä menettäville tilalle Musta Pekka -korttia eli muutosturvaa cleantech-alan työpaikkoihin, joita ei ole olemassakaan.
Sähkön ja kaukolämmön hinta nousee 20-30 %
Putkosen mielestä on poliittista epärehellisyyttä piilotella jättimäistä hintalappua, joka aiheutuu kotitalouksille ja teollisuudelle kivihiilen käytön kieltävästä pakkolaista.
– Pakkolaki tulee toteutuessaan nostamaan pääkaupunkiseudun vuokria 10-20 prosenttia. Vuokrien nousun aiheuttaa pakkolain seurauksena tapahtuva sähkön ja kaukolämmön hinnan nousu, joka on tutkimuslaitosten laskelmien mukaan 20-30 %. Vastaavat asumisen isot lisälaskut odottavat suurta osaa suomalaisista. ”Kivihiilikaupunkien” kaukolämmöllä lämpiävissä taloissa asuu yhteensä noin 1,2 miljoonaa suomalaista.
– Demarit ovat sokeutuneet viherkiimassaan, eivätkä tunnusta, että Yhdysvallat on vähentänyt eniten hiilidioksidipäästäjä eli yli 42 miljoonalla tonnilla vuonna 2017. EU on lisännyt hiilidioksidipäästöjä 40 miljoonaa tonnia, ja Kiina kasvatti hiilidioksidipäästöjään 120 miljoonaa tonnia vuodesta 2016 vuoteen 2017. Suomen osuus maailman CO2-päästöistä on 16 promillea.
Suomi toteuttanut ilmastosopimuksen tavoitteet etuajassa
Suomessa on WHO:n tutkimuksen mukaan maailman paras ulkoilmanlaatu. Pienhiukkaspitoisuus on keskimäärin 6 mikrogrammaa kuutiometriä kohden, joka on matalin maakohtainen luku maailmassa.
– Teollisuuden ja liikenteen päästöjen minimointiohjelmat ovat tuottaneet tulosta. Suomi on jo etuajassa toteuttanut oman osansa Pariisin ilmastosopimuksesta. Nyt on muiden maiden aikaa hoitaa osuutensa, Putkonen toteaa.
Perussuomalaiset puolustavat suomalaisten oikeuksia
Putkonen painottaa, ettei Suomella ole käytännön mahdollisuuksia tai taloudellisesti varaa ottaa muiden maiden päästötaakkoja kantaakseen.
– Toisin kuin demarit perussuomalaiset puolustavat suomalaisten oikeuksia ajaa omalla autollaan rajoituksetta sekä lämmittää puuta polttaen sekä takat että saunat. Perussuomalaiset puolustavat samaten kaikkien nykyisten sähkön- ja energiatuotannonmuotojen säilyttämistä aina kivihiiltä ja turvetta myöten, Putkonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari: Siivoojille kohtuuton lasku kivihiilen kieltolaista – ”Keskusta kuppaa veronmaksajien rahat”

Putkonen paukauttaisi Tiilikaiselle ”matkustuskiellon”- syynä Suomeen rahdatut huippukalliit EU-ilmastotuliaiset

Leena Meri: Hallituksen veronalennuslupaukset ovat pelkkää bluffia – kokoomus ja keskusta korottaisivat autoilun, energian ja asumisen hintaa

Immonen: Pienipalkkaisten duunareiden köyhyysongelmaan puututtava – ”Ulkomainen halpatyövoima on ongelma”

Immonen ja Lehto: Hallitus uhkaa puuttua puun pienpolttoon takoissa ja kiukaissa – ”Holhous huipussaan”

Perussuomalaiset: Kivihiilen täyskielto erittäin ongelmallista huoltovarmuuden näkökulmasta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.















