

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ranne: Lapsiperheiden maalittaminen on lopetettava
Täysistunnossa keskusteltiin tänään lapsi- ja perhemyönteisemmän Suomen rakentamisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne toteaa, että Rinteen hallitusohjelma ja täysistuntosali olivat täynnä kauniita lauseita lapsista ja lapsiperheistä.
– Hallitusohjelma ja hallituksen politiikka sisältävät kuitenkin tosiasiassa myös selkeää lapsiepäystävällisyyttä ja se saattaa jopa yllyttää lapsiepäystävällisyyteen. Lapsiperheitä ja lapsista haaveilevia nimittäin maalitetaan. Yksi syy tähän on hallituksen ilmastopolitiikka, laukoo Lulu Ranne.
Lisäksi lapsiperheiden arjen sujuvuus on Ranteen mukaan selvästi uhattuna.
– Hallitus nostaa ilmastojohtajuustavoitteeseen pyrkiessään elämisen kustannuksia ja kurjistaa arkea. Se ajaa perheitä kohti energiaköyhyyttä ja laskee elintasoa. Tästä kärsivät erityisesti pieni- ja keskituloiset, Ranne huomauttaa.
Kunnissa nakerretaan hyvää arkea
Ranteen mukaan hallitus on vahvasti irrallaan perheiden arjesta ja että hallitus unohtaa, että arjen sujuvuus ratkeaa pitkälti ruohonjuuritasolla ja on riippuvainen kuntien kyvystä huolehtia lakisääteisistä tehtävistään.
Ranne huomauttaakin, että kuntien talous kriisiytyy koko ajan ja kunnat leikkaavat jatkuvasti niistä palveluista, jotka turvaavat lapsiperheiden hyvän arjen: koulutuksesta, varhaiskasvatuksesta ja perusterveydenhuollosta.
– Kunnissa yritetään tasapainottaa taloutta nimenomaan nakertamalla hyvää arkea. Hallituksen kultapossukerholaiset, joilla ei ole minkäänlaista käsitystä tavallisesta perhearjesta, osoittavat puheissaan empatiaa, mutta puheet eivät riitä.
Lapsiperhevähennys takaisin
Ranne toteaa, että arjen kurjistaminen ja kallistaminen on lopetettava tai kaivattuja Suomi-vauvoja ei saada lisää. Hän esittää, että kuntien valtionosuuksia olisi syytä korvamerkitä lapsiperhepalvelujen turvaamiseksi eikä kunnille saa enää antaa lisää tehtäviä.
– Hallituksen tulisi myös harkita paitsi lapsiperhevähennyksen palauttamista ja ensimmäisen lapsen lapsilisän korottamista, myös vauvakustannusten maksamista laajalta pohjalta. Asumiseen, liikkumiseen ja syömiseen kohdistuvat verojen ja maksujen korotukset on lopetettava kokonaan. Ensin tulee kuitenkin lopettaa lapsiperheiden ja sellaiseksi haaveilevien maalittaminen. Se ei maksa mitään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lapsiperhevähennys toimeentulo maalittaminen elinkustannukset Syntyvyys Lulu Ranne Lapsilisät ilmastopolitiikka Kunnat perussuomalaiset hallitus lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itäinen Helsinki ei houkuttele enää suomenkielisiä lapsiperheitä – ”Kaupungin asuntoihin asutetaan humanitaarisia maahanmuuttajia”

Maaseudun Tulevaisuuden kyselytutkimus: Perussuomalaiset eniten lapsiperheiden asialla – vihreiden politiikan lapsiystävällisyyteen ei uskota edes pääkaupunkiseudulla

Tavio: Lisää tukea lapsiperheille

PS: Suomalaisten valitsemien päättäjien on puolustettava kotimaamme ja kansalaistemme etua

Purra: ”Meillä on mahdollisuus ja varaa hyvinvointivaltioon – kunhan se pidetään rajattuna eikä kaikille avoimena”

Ranne: Punavihreä, maailmaa pelastava ja suomalaisia kurittava hallitus tekee selväksi, että perheen elättäminen on kallista ja lasten hankkiminen ilmastonvastainen teko
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.