

LEHTIKUVA
Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014
Viime perjantaina Ranskassa opettajan surmannut muslimimies on julistautunut Isis-terroristiksi. Ennen hyökkäystä nauhoitetulla videolla hän vannoo uskollisuutta Isis-terrorijärjestölle. Turvatoimia on kiristetty kaikkialla Ranskassa ja kaduille lähetetään lisää sotilaista. Presidentti ja hallitus vannovat karkottavansa maasta kaikki radikalisoituneet islamistit. Kouluhyökkääjä olisi voitu karkottaa Ranskasta jo vuonna 2014.
Arrasin kaupungin yläasteen koulussa tapahtui islamistinen terrori-isku perjantai-aamuna ennen yhtätoista, kun 20-vuotias muslimimies hyökkäsi koululle huutaen ”Allahu akbaria” ja puukotti ranskan opettajaa. Hyökkääjä on ilmeisesti koulun entisiä oppilaita.
Surmansa saanut ranskan opettaja oli 57-vuotias. Lisäksi hyökkääjä haavoitti kahta muuta koulun henkilökuntaan kuuluvaa. Voimistelunopettaja ja vahtimestari saivat vakavia vammoja ja heidät vietiin sairaalaan kriittisessä tilassa.
Opettajan surmaamisesta epäilty Mohammed M. on poliisin hallussa. Rikosta tutkitaan terroritekona. Poliisi otti kiinni useita henkilöitä epäiltyinä avunannosta terrori-iskuun. Syyttäjä tulee vaatimaan ainakin miehen pikkuveljen ja serkun vangitsemista avunannosta epäiltyinä, kertoo France TV Info.
Vannoi uskollisuutta Isis-terrorijärjestölle
Epäillyn kännykästä löytyi video, jossa hän kertoi toimivansa Isisin nimissä. Kymmenen minuutin pituisella videolla hyökkääjä vannoo arabiaksi uskollisuutta Isis-järjestölle. Video on liitteenä sähköpostiviestissä, joka oli tarkoitus lähettää juuri ennen kouluhyökkäystä, mutta on jostain syystä jäänyt lähettämättä.
Syyttäjän mukaan epäilty kertoo videolla vihaavansa Ranskaa, ranskalaisia ja demokratiaa. Hän ilmaisee tukensa ”Irakin, Aasian ja Palestiinan muslimeille” mutta ei liitä tekoaan suoranaisesti Gazan ja Israelin tapahtumiin.
Piti poistaa maasta jo 2014
Hyökkääjä on Tšetšenian naapuritasavallassa Ingušiassa syntynyt Venäjän kansalainen. Hän tuli Ranskaan viisivuotiaana perheensä kanssa. Perhe ilmeisesti haki turvapaikkaa Venäjän Tšetšeniassa käymään sotaan vedoten.
Figaro-lehden tietojen mukaan koko perhe oli tarkoitus poistaa maasta jo vuonna 2014. Vanhemmat ja heidän viisi lastaan oli jo kuljetettu lentokentälle, jossa heidät oli tarkoitus laittaa Moskovan koneeseen, mutta lento peruuntui huonon sään takia.
Viranomaiset peruuttivat perheen maasta poistaminen kokonaan sen jälkeen kun erilaiset kansalaisjärjestöt olivat vedonneet käännytyksen estämiseksi. Esimerkiksi kommunistipuolueen paikallisosasto vetosi siihen, että perhe on opetellut ranskaa, lapset käyvät koulua ja kaikki ovat kotoutuneet hyvin.
Kouluhyökkäyksestä kiinni otettu mies ja hänen veljensä olivat turvallisuuspalvelu DGSI:n tarkkailussa jo pitkään ennen perjantain terrori-iskua. Isoveli vangittiin vuonna 2019 pieleen menneeseen terrori-iskuun liittyen. Perheen isä karkotettiin maasta vuonna 2018.
Samuel Patyn murhan vuosipäivän alla
Kolme vuotta aiemmin historian opettaja Samuel Paty, 47, murhattiin julmalla tavalla, koska hän oli näyttänyt ilmaisunvapautta käsitelleellä tunnilla oppilailleen Charlie Hebdo -lehdessä aikoinaan julkaistuja Muhammed-pilakuvia. Murhaaja leikkasi hänen päänsä irti.
Murhaaja oli 18-vuotias tšetšeenimies, joka oli tullut Ranskaan turvapaikanhakijana ja saanut pakolaisstatuksen. Myös hänellä oli sympatioita Lähi-Idässä toimivia terroristiryhmiä kohtaan.
Macron haluaa karkottaa radikalisoituneet nuoret
Ranskaan tuli noin 30 000 tšetšeeniä turvapaikanhakijoina 2000-luvun alussa, kun tšetšeenit kävivät sotaa Venäjää vastaan. Monet Kaukasiasta lapsina Ranskaan tulleet musliminuoret ovat radikalisoituneet.
Presidentti Emmanuel Macron haluaa nopeuttaa karkotuslistalla olevien islamistien maasta poistamista. Hän vaatii hallitukselta armotonta toimintaa kaikkia terrorismin tukijoita kohtaan.
Sisäministeri Gérald Darmanin kehottaa viranomaisia kiinnittämään erityistä huomiota Kaukasuksen alueelta peräisin oleviin 16-25-vuotiaisiin miehiin. Tarkoituksena on varmistaa, että kaikki toimeenpantavissa olevat karkotusmääräykset todellakin toteutetaan. Venäjän hyökkäys Ukrainaan pysäytti Venäjälle suuntautuvat karkotukset.
Seitsemän tuhatta sotilasta lisää kaduille
Ranskassa aseistetut sotilaat ovat partioineet kaduilla koko ajan vuoden 2015 terrori-iskujen jälkeen. Nyt valmiustila on nostettu korkeimmilleen ja sotilaiden määrää lisätään seitsemällä tuhannella.
Turvatoimia koulujen ja synagogien lähistöllä on lisätty. Oikeusministeri uhittelee, että jokainen Hamasille tai muille islamistisille terrorijärjestöille tukea osoittava laitetaan viideksi vuodeksi vankilaan.
Ranskassa on Euroopan suurin juutalaisyhteisö, noin puoli miljoonaa juutalaista. Muslimeja on kymmenen kertaa enemmän: ainakin viisi miljoonaa eli kymmenesosa maan väestöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Allahu akbar Ingušia Arras profeetta Muhammed Tšetšenia Gérald Darmanin Samuel Paty muslimiterrorismi muslimit Juutalaiset Emmanuel Macron Radikalisoituminen Charlie Hebdo ISIS Ranska Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Laittoman moskeijan johtaja MTV:n haastattelussa: “Sharia-laki sopii ihan mainiosti Suomeen”

Saksan varaliittokansleri: ”Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

Muslimit protestoivat seksuaalikasvatusta vastaan Belgiassa – kouluja yritetty polttaa

Hizbollah-johtaja käskyttää länsimaita lopettamaan Koraanien polttamisen – ”vastuullisten musliminuorten” rankaistava tottelemattomia

Terrori-iskujen uhka kasvaa Ruotsissa – tutkija varoittaa suostumasta muslimien vaatimuksiin

Seppänen huolissaan ääri-islamilaisen uskonnon tunnustuksellisesta opetuksesta kouluissa: ”Ääri-islamistinen opetus kouluissa heikentää Suomen turvallisuutta”

Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: ”Ette te”

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

















