

LEHTIKUVA
Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014
Viime perjantaina Ranskassa opettajan surmannut muslimimies on julistautunut Isis-terroristiksi. Ennen hyökkäystä nauhoitetulla videolla hän vannoo uskollisuutta Isis-terrorijärjestölle. Turvatoimia on kiristetty kaikkialla Ranskassa ja kaduille lähetetään lisää sotilaista. Presidentti ja hallitus vannovat karkottavansa maasta kaikki radikalisoituneet islamistit. Kouluhyökkääjä olisi voitu karkottaa Ranskasta jo vuonna 2014.
Arrasin kaupungin yläasteen koulussa tapahtui islamistinen terrori-isku perjantai-aamuna ennen yhtätoista, kun 20-vuotias muslimimies hyökkäsi koululle huutaen ”Allahu akbaria” ja puukotti ranskan opettajaa. Hyökkääjä on ilmeisesti koulun entisiä oppilaita.
Surmansa saanut ranskan opettaja oli 57-vuotias. Lisäksi hyökkääjä haavoitti kahta muuta koulun henkilökuntaan kuuluvaa. Voimistelunopettaja ja vahtimestari saivat vakavia vammoja ja heidät vietiin sairaalaan kriittisessä tilassa.
Opettajan surmaamisesta epäilty Mohammed M. on poliisin hallussa. Rikosta tutkitaan terroritekona. Poliisi otti kiinni useita henkilöitä epäiltyinä avunannosta terrori-iskuun. Syyttäjä tulee vaatimaan ainakin miehen pikkuveljen ja serkun vangitsemista avunannosta epäiltyinä, kertoo France TV Info.
Vannoi uskollisuutta Isis-terrorijärjestölle
Epäillyn kännykästä löytyi video, jossa hän kertoi toimivansa Isisin nimissä. Kymmenen minuutin pituisella videolla hyökkääjä vannoo arabiaksi uskollisuutta Isis-järjestölle. Video on liitteenä sähköpostiviestissä, joka oli tarkoitus lähettää juuri ennen kouluhyökkäystä, mutta on jostain syystä jäänyt lähettämättä.
Syyttäjän mukaan epäilty kertoo videolla vihaavansa Ranskaa, ranskalaisia ja demokratiaa. Hän ilmaisee tukensa ”Irakin, Aasian ja Palestiinan muslimeille” mutta ei liitä tekoaan suoranaisesti Gazan ja Israelin tapahtumiin.
Piti poistaa maasta jo 2014
Hyökkääjä on Tšetšenian naapuritasavallassa Ingušiassa syntynyt Venäjän kansalainen. Hän tuli Ranskaan viisivuotiaana perheensä kanssa. Perhe ilmeisesti haki turvapaikkaa Venäjän Tšetšeniassa käymään sotaan vedoten.
Figaro-lehden tietojen mukaan koko perhe oli tarkoitus poistaa maasta jo vuonna 2014. Vanhemmat ja heidän viisi lastaan oli jo kuljetettu lentokentälle, jossa heidät oli tarkoitus laittaa Moskovan koneeseen, mutta lento peruuntui huonon sään takia.
Viranomaiset peruuttivat perheen maasta poistaminen kokonaan sen jälkeen kun erilaiset kansalaisjärjestöt olivat vedonneet käännytyksen estämiseksi. Esimerkiksi kommunistipuolueen paikallisosasto vetosi siihen, että perhe on opetellut ranskaa, lapset käyvät koulua ja kaikki ovat kotoutuneet hyvin.
Kouluhyökkäyksestä kiinni otettu mies ja hänen veljensä olivat turvallisuuspalvelu DGSI:n tarkkailussa jo pitkään ennen perjantain terrori-iskua. Isoveli vangittiin vuonna 2019 pieleen menneeseen terrori-iskuun liittyen. Perheen isä karkotettiin maasta vuonna 2018.
Samuel Patyn murhan vuosipäivän alla
Kolme vuotta aiemmin historian opettaja Samuel Paty, 47, murhattiin julmalla tavalla, koska hän oli näyttänyt ilmaisunvapautta käsitelleellä tunnilla oppilailleen Charlie Hebdo -lehdessä aikoinaan julkaistuja Muhammed-pilakuvia. Murhaaja leikkasi hänen päänsä irti.
Murhaaja oli 18-vuotias tšetšeenimies, joka oli tullut Ranskaan turvapaikanhakijana ja saanut pakolaisstatuksen. Myös hänellä oli sympatioita Lähi-Idässä toimivia terroristiryhmiä kohtaan.
Macron haluaa karkottaa radikalisoituneet nuoret
Ranskaan tuli noin 30 000 tšetšeeniä turvapaikanhakijoina 2000-luvun alussa, kun tšetšeenit kävivät sotaa Venäjää vastaan. Monet Kaukasiasta lapsina Ranskaan tulleet musliminuoret ovat radikalisoituneet.
Presidentti Emmanuel Macron haluaa nopeuttaa karkotuslistalla olevien islamistien maasta poistamista. Hän vaatii hallitukselta armotonta toimintaa kaikkia terrorismin tukijoita kohtaan.
Sisäministeri Gérald Darmanin kehottaa viranomaisia kiinnittämään erityistä huomiota Kaukasuksen alueelta peräisin oleviin 16-25-vuotiaisiin miehiin. Tarkoituksena on varmistaa, että kaikki toimeenpantavissa olevat karkotusmääräykset todellakin toteutetaan. Venäjän hyökkäys Ukrainaan pysäytti Venäjälle suuntautuvat karkotukset.
Seitsemän tuhatta sotilasta lisää kaduille
Ranskassa aseistetut sotilaat ovat partioineet kaduilla koko ajan vuoden 2015 terrori-iskujen jälkeen. Nyt valmiustila on nostettu korkeimmilleen ja sotilaiden määrää lisätään seitsemällä tuhannella.
Turvatoimia koulujen ja synagogien lähistöllä on lisätty. Oikeusministeri uhittelee, että jokainen Hamasille tai muille islamistisille terrorijärjestöille tukea osoittava laitetaan viideksi vuodeksi vankilaan.
Ranskassa on Euroopan suurin juutalaisyhteisö, noin puoli miljoonaa juutalaista. Muslimeja on kymmenen kertaa enemmän: ainakin viisi miljoonaa eli kymmenesosa maan väestöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Allahu akbar Ingušia Arras profeetta Muhammed Tšetšenia Gérald Darmanin Samuel Paty muslimiterrorismi muslimit Juutalaiset Emmanuel Macron Radikalisoituminen Charlie Hebdo ISIS Ranska Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Laittoman moskeijan johtaja MTV:n haastattelussa: “Sharia-laki sopii ihan mainiosti Suomeen”

Saksan varaliittokansleri: ”Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

Muslimit protestoivat seksuaalikasvatusta vastaan Belgiassa – kouluja yritetty polttaa

Hizbollah-johtaja käskyttää länsimaita lopettamaan Koraanien polttamisen – ”vastuullisten musliminuorten” rankaistava tottelemattomia

Terrori-iskujen uhka kasvaa Ruotsissa – tutkija varoittaa suostumasta muslimien vaatimuksiin

Seppänen huolissaan ääri-islamilaisen uskonnon tunnustuksellisesta opetuksesta kouluissa: ”Ääri-islamistinen opetus kouluissa heikentää Suomen turvallisuutta”

Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: ”Ette te”

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää