Artikkeli kuva

Rehtori ja koulupoliisi kohtasivat Oulussa: Kouluihin on saatava kuria ja rajoja

02.01.2025 |12:56

Rehtoritaustainen kansanedustaja Jaana Strandman ja koulupoliisina toiminut ylikonstaapeli ja kansanedustaja Merja Rasinkangas kohtasivat Oulussa. Perussuomalaiset kansanedustajat kiertävät istuntotauolla ympäri Suomea tapaamassa kansalaisia ja perehtymässä suomalaisten arkeen. Edustaja Strandman Mikkelistä tutustuu Pohjois-Suomen maisemiin runsaan viikon ajan.

Matkan varrella Oulussa kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Jaana Strandman pysähtyivät Oulun Kauppatorille, jossa keskusteltiin koulujen työrauhasta. Kansanedustajat peräänkuuluttavat koulujen toimintakulttuuriin työrauhaa, selkeyttä ja hyvän elämän sekä perustaitojen oppimista.

Koulupoliisi Rasinkangas ja rehtori Strandman pitävät tärkeänä, että myös vanhemmat ovat kiinnostuneita lastensa kotitehtävistä ja pitävät huolta siitä, että ne tulevat tehdyiksi ja näin tukevat lapsen opinpolkua.

– Koulu on tärkeä osa lasten ja nuorten elämää. Koulun ja kodin välisen yhteistyön tulisi olla saumatonta. Tässä koti ja vanhemmuus ovat avainasemassa hyvän arkirytmin ylläpitämiseksi. Yhteiset säännöt esimerkiksi mobiililaitteiden käytössä tukevat lasten ja nuorten kasvamista ja kehittymistä. Nykyhallituksen laki kännyköiden käytön rajoittamisesta ei voi olla yksinomaan koulujen tehtävä, vaan sen on toteuduttava myös kodeissa, kansanedustajat vaativat.

Lapsista ja nuorista välittämisen oltava aitoa

Kansanedustajien mielestä vanhempien tulee valvoa mobiililaitteiden käyttöä kotona. Liian monet lapset saavat somettaa aamutunneille saakka, mikä näkyy väsymyksenä koulussa. Tämä haittaa oppimista ja jopa aiheuttaa jopa koulupudokkuutta. Lapsista ja nuorista välittämisen tulee olla aitoa. Lainsäädäntöuudistuksen tarkoituksena on lisätä hyvinvointia lasten ja nuorten oppimisen, kasvamisen ja kehittymisen parhaaksi.

Molemmat edustajat nostavat esille lasten ja nuorten itsetunnon vahvistamisen, jolla on merkitystä koko elämän valinnoissa. Tähän kuuluvat myös sosiaaliset taidot. Lapsille on tärkeää empatiakasvattaminen ja positiivinen vahvistaminen niin kotona kuin koulussakin. Pienetkin asiat voivat voimaannuttaa lasta ja nuorta.

– Kevätlukukauden alkaessa on tärkeää jälleen meidän aikuisten rohkaista lasta ja nuorta kertomaan mahdollisista kiusaamistapauksista ja yhtälailla valistaa kaikenlaisesta henkisestä ja fyysisestä väkivallasta, joka on rangaistavaa. Koulujen tulee puuttua napakasti erilaisilla toimintatavoilla välittömästi kaikenlaiseen kiusaamiseen. Tähän toivotaan myös vanhempien yhteistyötä, kansanedustajat sanoivat.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Sara Seppänen kännyköiden käytöstä kouluissa: ”Meillä on käynnissä ihmiskoe lasten aivoilla”

09.08.2024 |18:45

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää