

LEHTIKUVA
Reijonen: Maakuntaveron valmistelu on lopetettava välittömästi
Valtiovarainministeriössä valmistellaan edelleen maakuntaveroa. Valmistelu kestää vuoden 2022 loppuun asti. Asiasta toimenpidealoitteen tehnyt Minna Reijonen on huolissaan kokonaisveroasteen noususta ja vaatii maakuntaveron valmistelun lopettamista välittömästi.
– Jos uusi vero otetaan käyttöön, se tulee hyvin todennäköisesti lisäämään kokonaisveroastetta. Suomessa on jo nyt ankara verotus. Palkasta käteen jäävä osuus on pienempi kuin monissa muissa Euroopan maissa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen.
Suomi tarvitsee kaikkia työkykyisiä
Kokonaisveroasteen nousu vähentää kuluttajien ostovoimaa ja vaikuttaa sitä kautta yritysten toimintaan heikentävästi. Tämä puolestaan vähentää valtiolle, kunnille tai alueille tulevia verotuloja. Kokonaisveroasteen nousu ja sitä kautta kuukausittain käteen jäävän palkan pieneneminen ei myöskään kannusta matalapalkka-aloilla työskenteleviä työntekoon, kun lähes saman tai jopa enemmän rahaa saa työttömänä erilaisten tukien kautta.
– Suomi tarvitsee huippuosaajia ja kaikkia työkykyisiä Suomessa asuvia rakentamaan työllään suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa. Tätä ei saa vaikeuttaa kokonaisveroastetta nostamalla, sanoo Reijonen.
Resurssit hyödyllisempään käyttöön
On käynyt ilmi, että maakuntaveroa valmistellaan edelleenkin, vaikka on kerrottu, ettei tätä veroa tulisi.
– Resurssien käyttämien turhaan valmisteluun, josta koituu merkittäviä kustannuksia, ei ole järkevää. Maakuntaveron valmistelu tulee välittömästi lopettaa.
Reijonen teki eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa vaatii hallitusta ryhtymään toimenpiteisiin maakuntaveron valmistelun lopettamiseksi välittömästi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kokonaisveroaste maakuntavero työttömyystuki huippuosaajat lainvalmistelu hyvinvointiyhteiskunta verotulot ostovoima Valtiovarainministeriö matalapalkka-alat toimenpidealoite Minna Reijonen Yritykset verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Reijoselta jyrkkä ei uudelle maakuntaverolle: ”Sen valmistelu ja suunnittelu hallituksessa tulisi lopettaa välittömästi”

Miten sote-rahat saadaan riittämään? – Purra: ”Voidaan tehdä erilaisia tärkeysjärjestyksiä ja arvovalintoja”

Purra: Sote-sektorille ei ole laittaa enempää resursseja, jos niitä ei oteta ensin jostain muualta pois – ”Suomessa on rahaa, se vain menee tällä hetkellä vääriin kohteisiin”

Purra: Puoluejohtajien sote-paneeleissa puhutaan aivan liian vähän siitä, mistä tarvittavia rahoja otetaan
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













