Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Reijonen: Maakuntaveron valmistelu on lopetettava välittömästi

14.02.2022 |13:11

Valtiovarainministeriössä valmistellaan edelleen maakuntaveroa. Valmistelu kestää vuoden 2022 loppuun asti. Asiasta toimenpidealoitteen tehnyt Minna Reijonen on huolissaan kokonaisveroasteen noususta ja vaatii maakuntaveron valmistelun lopettamista välittömästi.

– Jos uusi vero otetaan käyttöön, se tulee hyvin todennäköisesti lisäämään kokonaisveroastetta. Suomessa on jo nyt ankara verotus. Palkasta käteen jäävä osuus on pienempi kuin monissa muissa Euroopan maissa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen.

Suomi tarvitsee kaikkia työkykyisiä

Kokonaisveroasteen nousu vähentää kuluttajien ostovoimaa ja vaikuttaa sitä kautta yritysten toimintaan heikentävästi. Tämä puolestaan vähentää valtiolle, kunnille tai alueille tulevia verotuloja. Kokonaisveroasteen nousu ja sitä kautta kuukausittain käteen jäävän palkan pieneneminen ei myöskään kannusta matalapalkka-aloilla työskenteleviä työntekoon, kun lähes saman tai jopa enemmän rahaa saa työttömänä erilaisten tukien kautta.

– Suomi tarvitsee huippuosaajia ja kaikkia työkykyisiä Suomessa asuvia rakentamaan työllään suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa. Tätä ei saa vaikeuttaa kokonaisveroastetta nostamalla, sanoo Reijonen.

Resurssit hyödyllisempään käyttöön

On käynyt ilmi, että maakuntaveroa valmistellaan edelleenkin, vaikka on kerrottu, ettei tätä veroa tulisi.

– Resurssien käyttämien turhaan valmisteluun, josta koituu merkittäviä kustannuksia, ei ole järkevää. Maakuntaveron valmistelu tulee välittömästi lopettaa.

Reijonen teki eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa vaatii hallitusta ryhtymään toimenpiteisiin maakuntaveron valmistelun lopettamiseksi välittömästi.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa

02.04.2026 |10:11
6.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
9.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31
10.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää