

LEHTIKUVA
Ruotsalaistuomio pääministeri Marinin kohuviikonlopulle: ”Tollojen vonkaaminen se vasta onkin kyseenalaista käytöstä”
Ruotsalaiskolumnisti tylyttää vahingoniloisena Suomen pääministeriä, joka on hakeutunut ikäänkuin kyseenalaiseen seuraan. Samalla kyseinen kirjoittaja tulee vihjanneeksi, että Sanna Marinin poliittisessa arvostelukyvyssä olisi noin yleisesti ottaen petraamisen varaa.
Kuningaskunta on runsaan viikon ajan kipuillut uusia ministereitään, joiden kaapeista on paljastunut monenmoista luurankoa. On ollut kokaiinia, kourimista, taloudellista sählinkiä, natsitervehdystä ja sen sellaista.
Lopulta koitti ruotsalaiskansallinen helpotus, kun Suomen pääministeri päätti pistää viikonloppuna kannat kattoon ja vaihtaa vapaalle.
Kolumnisti Saga Cavallin avaa Dagens Nyheterissä sanaisen arkkunsa tavalla, joka pistää ruotsin kieltä taitavankin pohtimaan, onko näitä kaikkia adjektiiveja ja substantiiveja oikeasti olemassa. Jo juttunsa otsikossa kolumnisti nimittää Marinia ”noloksi tykkäysturskaksi” (pinsam klicktorsk). Toki ”torsk” sanalla on kansankielessä muitakin merkityksiä.
Cavallin on ruotsalaisen luokkayhteiskunnan kasvatti ja häntä tuntuu suuresti rasittavan seura, jossa Marinin kerrotaan viikonloppuna pyörineen. Nimeltä mainitaan lähes koko Butchers-yökerhon iloinen ja toisilleen hellä porukka sekä heidän tittelinsä.
Seura tekee kaltaisekseen
Cavallin muistaa muistuttaa myös Marinin vierailusta kirjajulkkareilla ja Instagram-poseerauksesta kaksoismurhaajan kanssa. Tilaisuudessa julkaistu opus ”ravistelee omaa ajatteluasi virkistävällä tavalla, ruokkii vallanhaluasi ja tahtoa kontrolloida omaa elämääsi”, kolumnisti kuvailee teoksen takalievettä ikään kuin vihjaillen.
Kaikki ymmärtävät, että poliitikko ei voi tässä ajassa elää mykkänä puskassa, vaan hänen on oltava esillä myös sosiaalisessa mediassa. Kaikki ymmärtävät senkin, että eturivin poliitikot kuuluvat hyvin informoituun ja vaikutusvaltaiseen eliittiin. Tähän kolumnistin ymmärrys sitten loppuukin.
Cavallin päättää kirjoituksensa siihen yllätyksettömään lopputulokseen, että ruotsalaisten demariministereiden hairahdukset ovat sentään jotenkin ymmärrettävällä tasolla verrattuna menoon entisessä alusmaassa:
– Paskat kokaiinista ja natsimoikkauksista. Tollojen vonkaaminen se vasta onkin kyseenalaista käytöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansanomaisuuden vaarat vaikutusvaltainen eliitti tykkäysten kalastaminen poliitikon esilläolo Solvalla arvostelukyky korona-altistus yökerho kohuviikonloppu luurankoja kaapissa Saga Cavallin sosialidemokraatit Kirjanjulkistus kolumni Sosiaalinen media Sanna Marin pääministeri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus husaa miljardeja maailmalle ja rakentelee puoluetovereille hillotolppia – Purra: ”Eduskunnassa enää alle 40 ihmistä, joiden ykkösasia on Suomi”

Marinin noidankehä – bilettämään on päätävä, koska ”pää ei kestä muuten”, mutta toistuvien sekoilujen jälkipyykki hyydyttää vielä enemmän

Juvonen: Pääministerin annettava ilmoitus eduskunnalle toiminnastaan – ”Vakavia laiminlyöntejä ja virhearvioita, jota ei voi katsoa läpi sormien”

Yle kutsui studioon Sanna Marinin puoluetoverin selittelemään parhain päin pääministerin bilekohua – ”Ylessä on turha itkeä, että luottamus rapautuu”

Packalén penää Marinin vastuuta maskisekoilusta: ”Johtajana kokematon pääministerimme ei antanut viranomaisten toimia kriisiorganisaationa”

Hallituksen uskomaton ilmastorahastoväistely – Tuppurainen: ”suhtaudumme erittäin kriittisesti”, Marin: ”erittäin kriittisesti”, Mikkonen: ”erittäin kriittisesti” – Jani Mäkelä: ”eli hyväksytte sen”

Yle jatkaa pääministerin valkopesua somessa: Marinin puoluetoveri ja demarien eduskuntavaaliehdokas siivoaa nyt bilekohua puhtaaksi Ylen Instagramissa

Bloomberg: Suomen hallituksen uskottavuus rapautunut ministereiden sekoilun vuoksi

Mitä eroa on Ison-Britannian ja Suomen pääministereiden bilettämisellä? – Vain toista vaaditaan eroamaan
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










