Artikkeli kuva

Turvapaikanhakijoina maahan tulleita Irakin ja Syyrian kansalaisia Saksassa joulukuussa 2015. Miehet olivat matkalla Ruotsiin. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ruotsi valmistautuu muuttamaan perustuslakia: Passi pois kaksoiskansalaisilta, jotka ovat uhka kansalliselle turvallisuudelle

20.01.2025 |11:52

Ruotsi valmistautuu muuttamaan perustuslakia voidakseen ottaa passin pois niiltä kaksoiskansalaisilta, jotka ovat saaneet Ruotsin kansalaisuuden vilpillisin keinoin tai jotka ovat uhka kansalliselle turvallisuudelle.

Maan hallitus tiedotti (15.1.), että ne kaksoiskansalaiset, jotka ovat saaneet Ruotsin kansalaisuuden antamalla vääriä tietoja, lahjomalla tai uhkailemalla, voisivat menettää Ruotsin kansalaisuuden. Laki mahdollistaisi kansalaisuuden poistamisen myös vakoilu- ja maanpetostuomion saaneilta kaksoiskansalaisilta.

Oikeusministeri Gunnar Strömmer sanoi hallituksen tiedotustilaisuudessa, että taustalla on kolme rinnakkaista ja vakavaa uhkaa maan sisäiselle turvallisuudelle.

– Väkivaltainen ääriajattelu, vihamielisesti Ruotsia kohtaan toimivat valtiolliset toimijat sekä järjestelmällinen ja järjestäytynyt rikollisuus.

Ruotsidemokraatit vähentää maahanmuuttoa

Lakimuutoksen taustalla on Ruotsin vähemmistöhallitus, jota tukee ruotsidemokraatit.

Ruotsidemokraatit lupasi vuonna 2022 vähentävänsä maahanmuuttoa ja puuttuvansa jengirikollisuuteen.

Viime vuonna esimerkiksi Tukholma myönsi ennätyksellisen vähän oleskelulupia turvapaikanhakijoille ja heidän sukulaisilleen.

Ehdotukset kansalaisuuden peruuttamisesta esitti puolueiden välinen parlamentaarinen komitea. Ruotsin perustuslain muuttaminen edellyttää, että ehdotukset hyväksytään parlamentissa yksinkertaisella enemmistöllä. Sen jälkeen on järjestetettävä parlamenttivaalit ja toinen äänestys parlamentissa.

Myös asumisaikavaatimusta ehdotetaan pidennettäväksi

Hallituksen oikeistopuolueet sekä hallitusta tukevat ruotsidemokraatit olisivat halunneet peruuttaa kansalaisuuden myös jengirikollisilta.

Noin 20 prosenttia Ruotsin 10,5 miljoonasta kansalaisesta on syntynyt ulkomailla.

Ruotsin hallitus ehdotti myös viime viikolla, että Ruotsissa asuvan henkilön olisi asuttava maassa kahdeksan vuotta ennen kuin hän voi saada Ruotsin kansalaisuuden. Nykyinen asumisaikavaatimus on viisi vuotta.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Syyrian pakolaiset eivät halua Ruotsista kotimaan epävarmuuteen – sen sijaan paluumuuttajien virta Turkista Syyriaan kiihtyy

30.12.2024 |17:01

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää