

LEHTIKUVA
Ruotsidemokraattien tie vaalivoittoon ja hallitukseen: Sosiaaliturva kuuluu ainoastaan maan kansalaisille ja vain kaikille hyödyllinen maahanmuutto on sallittua
Sosiaalituet kuuluvat ainoastaan kansalaisille ja heille, jotka tekevät työtä. Ruotsi ei ole maailman sosiaalitoimisto vaan valtio, jossa ensin hoidetaan omat velvollisuudet ja vasta sen jälkeen aletaan vaatia oikeuksia. Näillä eväillä mennään kohti ruotsidemokraattien, kokoomuksen ja kristillisdemokraattien hallitusta.
Ruotsidemokraatit ovat julkaisseet selkeän tiekartan hallitsemattomasta maahanmuutosta syntyneiden haittojen eliminoimiseksi. Kyse on yksinkertaisesti siitä, että maahan haluaville asetetaan vaatimuksia, eikä mietitä ensikädessä sitä, miten valtio ja veronmaksajat voisivat parhaiten palvella uusia tulokkaita.
Raportin nimi onkin yksinkertaisesti Tee velvollisuutesi – vaadi oikeuksiasi. Kyseessä on itse asiassa iskulause kansankodin loistoajoilta monta vuosikymmentä sitten. Ruotsidemokraatit haluavat, että hyvinvointivaltio turvataan löytämällä taas tasapaino ihmisten oikeuksien ja velvollisuuksien välillä.
Porvarihallituksen perustaa rakennetaan
Ruotsidemokraatit valmistautuvat aivan uuteen rooliin ensi vuonna pidettävien valtiopäivävaalien jälkeen. Nyt maltillinen kokoomus ja kristillisdemokraatit ovat valmiita hallitusyhteistyöhön Ruotsin kolmen suurimman joukkoon kuuluvan puolueen kanssa.
Ruotsidemokraattien keskeiset ehdot hallitusyhteistyölle liittyvät sosiaaliturvaan. Sosiaalietuuksien tulee kuulua Ruotsin ja EU-maiden kansalaisille. Enää ei riitä se, että sattuu asumaan maassa tilapäisen tai vakituisen oleskeluluvan turvin.
Kyse on ensi sijassa vanhempainrahasta, lapsilisistä, asumistuesta sekä takuueläkkeestä. Ruotsista pitää tehdä vähemmän houkutteleva maa vain olla ja oleskella.
”Maahanmuuton perustuttava kansakunnan tarpeisiin”
– Meille tämä on ratkaisevan tärkeää monessakin mielessä ja maahanmuuttopolitiikan pitää perustua kansakunnan tarpeisiin, sanoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson.
– Jos ruuvaamme anteliasta hyvinvointiamme hieman tiukemmalle, silloin muutto Ruotsiin ei olisi niin houkuttelevaa.
Åkessonin mukaan sosiaaliturvan tiukennus saattaisi lisätä myös halukkuutta paluumuuttoon.
– Tämä on tapa kirkastaa sanomaamme mutta se on myös lähtökohta neuvotteluille. Koska meidän on joka tapauksessa edettävä tähän suuntaan, niin mielestäni on täysin mahdollista päästä yhteisymmärrykseen kokoomuksen ja kristillisdemokraattien kanssa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tee velvollisuutesi-vaadi oikeuksiasi sosiaaliturvan leikkaukset vaalit 2022 maahanmuuton rajoittaminen kansankoti paluumuutto Kristillisdemokraatit Maltillinen kokoomus Jimmie Åkesson Hallitusohjelma Ruotsidemokraatit maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Maltillinen kokoomus peesaa ruotsidemokraatteja: ”Halpatyövoiman tuonti, sosiaaliturvan romuttaminen ja palkkojen polkeminen lopetettava”

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Perussuomalaiset: Työn perässä Suomeen muuttaville 3 000 euron vähimmäispalkkaraja kuukaudessa, humanitaarinen maahanmuutto lopetettava kokonaan ja ulkomaalaisille opiskelijoille lukukausimaksut

Jimmie Åkesson: ”Ruotsi ruuvaa maahanmuuton ehdot vielä Tanskaakin tiukemmalle”

Valtiopäivien enemmistö haluaa Ruotsiin uuden hallituksen – Löfvenin punavihreä koalitio kaatumassa ruotsidemokraattien epäluottamuslauseeseen

Kansanedustaja Lulu Ranne Ruotsin hallitussekoilusta: Demarien tarkoitus oli pitää oikeisto pois vallankahvasta

Ruotsin hallitus kaatui – ruotsidemokraatit valmiina uusiin vaaleihin
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.














