

LEHTIKUVA
Saksalaisten salainen ase ilmastoaktivisteja vastaan: ruotsalainen hapansilakka
Ilmastomielenosoittajat jatkavat asfalttiin liimautumista ja katujen tukkimista Saksassa. Osa kansalaisista on turvautunut oman käden oikeuteen raivatakseen tientukokset. Uusin ”salainen ase” ekokapinallisia vastaan on ruotsalainen hapansilakka.
Viimeinen sukupolvi (”Letzte Generation”) -ryhmän jäsenet ovat jatkaneet ahkerasti protestejaan eri puolilla Saksaa tukkimalla teitä ja liimaamalla itsensä kiinni erilaisiin pintoihin. Suomen Uutiset on kertonut ilmastoaktivistien välillä nolostikin päättyneistä protesteista aiemminkin.
Sosiaalisessa mediassa julkaistujen videoiden perusteella yhä useampien tavallisten saksalaisten pinna on alkanut kiristyä aktivistien tukkiessa ajoratoja. Koska poliisi ei aina ehdi hätiin, autoilijat ja ohikulkijat ovat alkaneet oma-aloitteisesti siirtää mielenosoittajia tien sivuun. Tällainen oman käden oikeuteen turvautuminen saattaa tietenkin johtaa väkivaltaan ja vaaratilanteisiin, joten se ei ole missään nimessä suositeltavaa.
Baijerissa Bambergin kaupungissa kansalaiset olivat ottaneet käyttöön ”kemialliset aseet”. Kun ilmastoaktivistit liimasivat kätensä keskustan asfalttiin tukkien kadun ja aiheuttaen melkoisen liikenneruuhkan, joku ohikulkija heitti heidän päälleen avatun kalasäilykepurkin, kertoo infranken.de – uutisportaali.
Paikallinen ilmasto pilaantui
Viimeinen sukupolvi -ryhmän tiedottaja Niklas H. kertoo epäilevänsä, että kyseessä olisi ollut pahamaineinen ruotsalainen hapansilakka. Niklas perustaa epäilynsä kyseisestä kalasäilykkeestä kaikkialle levinneeseen, hirvittävään hajuun.
Protestissa mukana ollut Falk Nicol kertoo, että häntä kohti heitettiin avattu kalasäilykepurkki, joka haisi kammottavalta. Hän ehti onneksi jalallaan potkaista purkin kauemmaksi. Mielenosoittajia heiteltiin myös juomatölkeillä.
Aktivisteille päiväsakkoja
Kemiallisen sodankäynnin uhriksi joutumisestaan huolimatta Viimeinen sukupolvi -ryhmän jäsenet eivät aio nostaa syytteitä hapansilakan heittäjää vastaan. He korostavat, että ryhmän protestien kohde on Saksan liittohallitus, eivät tavalliset kansalaiset.
– Vaikka ihmiset tulisivat aggressiivisiksi ja kävisivät meihin käsiksi, me emme yleensä tee rikosilmoitusta heistä, kertoo Bambergin mielenosoituksessa mukana ollut Ronja Künkler.
Merkur-nettilehden mukaan Bambergin ilmastoprotesti häiritsi myös ambulanssin kulkua. Aktivisteille annettiin oikeuden pikakäsittelyssä 40 päiväsakkoa kullekin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan suojelupoliisi varoittaa: ilmastoaktivistit radikalisoituvat ja liittoutuvat äärivasemmiston kanssa – ”Samalla tiellä kuin Baader-Meinhof-ryhmä”

Ekokapinallisille tuli vilu – pyysivät poliisilta apua päästäkseen irti omista ”betonikengistään”

Poliisi Ruotsin mellakoista: ”En ole kokenut näin äärimmäistä väkivaltaa koko poliisiurani aikana”

Ekomielenosoittajat vauhdissa: Pysäyttäkää öljy, pysäyttäkää ambulanssit, tuhotkaa taide

Vasemmistolta edelleen vahvaa tukea ilkivallalle – saako hyvien tarkoitusten ja maailmanparannusvimman vuoksi sotkea taideaarteita ja tuhota yksityisomaisuutta?

Muuttuiko Yleisradio Elokapinan mainosalustaksi? – Hehkuttaa ja seuraa äärimmäisen tarkasti anarkistiryhmän häiriköintiä

Saksan ilmastoaktivistit toivottavat joulumieltä töhrimällä joulukuusia spraymaalilla
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














