

PS ARKISTO
Sisäministeriössä leikataan maahanmuuttomenojen sijasta poliisilta – Antikainen: ”Vihreiden suunnitelmat vaarantavat Suomen sisäisen turvallisuuden”
Ilta-Sanomat kertoi (25.8.) sisäministeriön 3.5.2021 päivätystä muistiosta, jossa esitetään poliisin toimintamenojen leikkaamista 3,8 miljoonalla eurolla vuodesta 2023 alkaen. Myös rajavartiolaitoksen toimintaan kohdistuu muistion mukaan 1,6 miljoonan euron leikkaus. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, eikö hallitusta ja vihreää sisäministeri Maria Ohisaloa kiinnosta Suomen sisäinen turvallisuus tippaakaan.
Muistion mukaan seitsemän miljoonan leikkaukset oli alun perin tarkoitus kohdistaa maahanmuuttomenoihin, mutta lopulta suurimmat leikkaukset kohdistuvatkin poliisin toimintaan.
– Hallituksen surkuhupaisa poukkoilu poliisin resurssien kanssa antaa väistämättä sen vaikutelman, ettei hallitusta kiinnosta tippaakaan Suomen sisäinen turvallisuus. Kehitysapuun ja EU:n yhteiseen velkaan riittää rahaa, mutta poliisille ja maamme rajojen valvontaan mitä ilmeisimmin ei. Sekä poliisit että rajavartijat työskentelevät jaksamisensa äärirajoilla, kun resursseja ei ole riittävästi, Sanna Antikainen sanoo.
– Itärajamme on samalla EU:n ulkoraja ja sen valvonta sekä Suomen sisäisen turvallisuuden ylläpito on turvattava. Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) puhuu kyllä poliisin resurssien lisäämisen puolesta, mutta esittää silti miljoonien eurojen leikkauksia.
Tilanne sisäisen turvallisuuden kannalta kestämätön
Päätös poliisin toimintamenojen leikkaamisesta näyttäytyy erikoisessa valossa varsinkin Poliisihallituksen elokuisen ulostulon jälkeen koskien poliisin rahoituksen riittämättömyyttä. Maanantaina 16.8. julkaistussa tiedotteessa Poliisihallitus kertoo poliisin budjetin jäävän ensi vuonna jopa 35–40 miljoonaa alijäämäiseksi, mikäli budjettiriihessä ei sovita muuta. Tiedotteen mukaan budjetti ei riitä edes poliisin nykyisen toiminnan ylläpitoon.
– Poliisihallituksen mukaan poliisilla ei kohta ole riittävästi resursseja edes nykyisen toiminnan ylläpitoon, mikä on täysin kestämätöntä Suomen sisäisen turvallisuuden kannalta. Kansalaisten täytyy pystyä luottamaan poliisin apuun maamme jokaisessa kolkassa. Suomen sisäisen turvallisuuden ylläpito ja poliisin resurssien lisääminen on ensisijaisen tärkeää, Antikainen vaatii.
Jihadistit pyrkimässä Suomeen
Uutiset Kabulista kertovat, että jihadistit ovat yrittäneet soluttautua Afganistanista pois pyrkivien ihmismassojen sekaan.
– Mikäli hallitus toteuttaa vihreiden ideat humanitäärisen maahanmuuton helpottamisesta, on mahdollista, että turvapaikanhakijoiden seassa Suomeen pyrkii jihadisteja. Kun Afganistaniin ei voida palauttaa ketään, suomalainen yhteiskunta on täysin hampaaton.
– Vihreiden suunnitelmat humanitäärisen maahanmuuton helpottamisesta yhdistettynä poliisilta ja rajavartiolaitokselta leikkaamisesta ovat huolestuttavia, koska ne vaarantavat maamme sisäisen turvallisuuden. Kysymys kuuluukin, suostuuko muu hallitus tähän? Antikainen pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliisin toimintamenot maahanmuuttomenot Kabul menoleikkaukset jihadistit itäraja Sisäministeriö humanitaarinen maahanmuutto Rajavartiolaitos poliisihallitus Maria Ohisalo Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat vihreät Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa: Poliisin määrärahojen vähentäminen vaarantaa suomalaisten turvallisuuden

Purra: Miksi vihreät saa hillua hallituksessa ja yksin päättää maamme kannalta vakavista ja perustavanlaatuisista asioista? – ”Romuttaa maahanmuuttopolitiikan uskottavuuden”

Purra kysyy, miksi Suomi rynnistää auttamaan afgaaneja, mutta suomalaisten ongelmien ratkomisella ei koskaan ole kiire?

Poliisin toimintaan kaavaillut säästöt uhkaavat kansalaisten turvallisuutta – Ronkainen: ”Ohisalon prioriteetit ovat jossain ihan muualla”

Vihreä poliitikko kitisi poliisien luotisuojatuista autoista, poliisijohtaja täräytti vastapalloon: ”Jos jossain on kovin vaarallista, onko Sinun hommasi mennä sinne vai paeta sieltä?”

Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”

Tavio: Poliisin resurssit turvattava budjettineuvotteluissa

Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”

Rantanen budjettiriihessä päätetystä poliisien rahoituksesta: ”Pitääkö ministeri Ohisalo poliiseja pilkkanaan?”
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.
















