

LEHTIKUVA
Sote-uudistuksesta tulossa jättilasku veronmaksajille, Saarikon vaalipaniikki kasvaa – Purra: ”Huippukallis himmeli on keskustan oma luomus”
Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko on avautunut oudolla tavalla keskustan Suomenmaa-lehdessä ja vaatinut jostain syystä perussuomalaisten puheenjohtajaa Riikka Purraa kertomaan, mitkä kunnat pitäisi jättää ilman omaa sote-asemaa. Purra muistuttaa, että huippukallis sotemaakuntahimmeli on keskustan oma luomus.
Annika Saarikon kysymys on omituinen, sillä perussuomalaiset nimenomaan puolustaa lähipalveluja ja niiden saatavuutta.
Riikka Purra kuitenkin muistuttaa, että tosiasiallisesti lähipalvelut ovat nyt uhattuina muun muassa paisuvien kustannusten vuoksi.
– Keskustan arkkitehtoroima sotemaakuntahimmeli hillotolppineen tulee ajamaan ahtaalle paitsi kunnat myös tulevat sotepalvelut. Tämä huomioiden puolueen vaalilupaukset ovat silkkaa populismia. Kun sanomme tämän ääneen, kepu itkee, että persut haluaa viedä maaseudun palvelut, Purra kirjoittaa Twitterissa.
Keskustan arkkitehtoroima sotemaakuntahimmeli hillotolppineen tulee ajamaan ahtaalle paitsi kunnat myös tulevat sotepalvelut. Tämä huomioiden puolueen vaalilupaukset ovat silkkaa populismia.
Kun sanomme tämän ääneen, kepu itkee, että persut haluaa viedä maaseudun palvelut.
— Riikka Purra (@ir_rkp) November 3, 2021
Keskituloiselle sotesta 1 800 euron lisälasku
Keskusta on ilmoittanut tavoitteekseen vähintään yksi sosiaali- ja terveysasema joka kuntaan. Soten myötä palvelujen keskittäminen on kuitenkin todellinen vaara, josta eräät tutkijatkin ovat huomauttaneet. Keskittämisen seurauksena moni syrjäseuduilla asuva ihminen olisi vaarassa jäädä tosiasiallisesti palveluiden ulkopuolelle.
Sotesta on myös tulossa jättilasku veronmaksajille. Esimerkiksi hyvinvointiala HALI ry:n laskelmien mukaan lisärahoituksen tarve sote-menoihin olisi jopa 4,35 miljardia euroa vuoteen 2031 mennessä.
Keskituloiselle eli kolmisen tonnia ja rapiat kuussa tienaavalle kertyy sotesta lisää maksettavaa 1 800 euroa vuodessa. Keskituloiselle pariskunnalle lisävero olisi 3 400 euroa.
Saarikko yrittää kepulikonstia
Saarikon avautuminen lienee yksinkertaisinta tulkita oireeksi kepun paniikista aluevaalien lähestyessä. Purra toteaakin Twitterissa Saarikon yrittävän ”kepulikonstia”.
– Aika köyhät eväät on keskustalla lähteä tekemään aluevaalikampanjaa. Keskusta on kaikkien näiden päätösten takana. Perussuomalaiset puolustaa lähipalveluita eikä keskustan hillotolppia ja piilopuoluetukea.
Tänään samaa kepulikonstia yrittää jo puheenjohtaja Annika Saarikko. Aika köyhät eväät on keskustalla lähteä tekemään aluevaalikampanjaa.
Keskusta on kaikkien näiden päätösten takana.
Perussuomalaiset puolustaa lähipalveluita eikä keskustan hillotolppia ja piilopuoluetukea. https://t.co/U8aJST3x9I
— Riikka Purra (@ir_rkp) November 8, 2021
Perussuomalaiset mielellään muistuttaa myös, millainen märkä rätti vasten maakuntien monien ihmisten kasvoja on keskustan edistämä ja kannattama ”maailman kunnianhimoisin ilmastopolitiikka” – sen arjen kustannuksia nostavine toimineen.
– Muistutan, arvon keskusta: Te olette hallituksessa, Purra kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluevaalit vaalipaniikki maakuntavero hallintohimmeli veronmaksajat kustannukset sote-uudistus palvelut Annika Saarikko Riikka Purra Kunnat perussuomalaiset Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuleeko aluevaltuustojen ryhmien rahoituksesta uusi piilotettu puoluetuki? – Perussuomalaiset vastustaa: ”Erityisesti keskustan tapa saada lisää hillotolppia”

Sote-uudistus syöksee kunnat entistä suurempaan ahdinkoon – Purra: Keskustan eloonjäämiskamppailu tulee kansalaisille kalliiksi

Ranne: Hallitus ja kokoomus kuutamolla kuntataloudesta

PS: Verovarojen käyttö tärkeysjärjestykseen – leikkauksia menoihin, jotka eivät ilahduta kansaa tai vaurastuta Suomea

Halla-aho: Hallituksesta lähtemisellä uhkaileva keskusta on jo lopun ajan tunnelmissa – ”Jokainen irti lähtevä hillotolppa pyritään ulosmittaamaan, kun vielä ehditään”

SDP, keskusta ja kokoomus lypsävät veronmaksajia: Hyvinvointialueille suunnitteilla lautakuntia, kokouspalkkioista rahaa puolueille – ”Poliittista korruptiota”

Kankaanniemi maakuntakierroksella Keski-Suomessa: Soteen on liitettävä lähipalvelutakuu
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










