

MATTI MATIKAINEN
Suomalaiset helisemässä polttoaineiden hintojen kanssa – Peltokangas: Suora leikkaus veroon on ainoa toimiva keino
Polttoaineen hinta Suomessa on EU:n huipputasoa. Hinnasta suurin osa on veroja, joten perussuomalaiset esittää polttoaineiden verojen leikkaamista 25 prosentilla. Uudistus toisi keskivertoperheelle lähes 500 euroa enemmän käteen vuodessa. Kansanedustaja Mauri Peltokangas kertoo, että avauksesta on tullut kansalta erittäin tyytyväistä palautetta. – Monet ovat jopa huojentuneita siitä, että lopultakin esitetään konkreettisia uudistuksia ostovoiman parantamiseksi.
Perussuomalaiset haluaa vahvistaa kotitalouksien ostovoimaa ja esittää sähkön ja polttoaineiden verojen alentamista 25 prosentilla. Veronalennuksilla helpotettaisiin merkittävästi eläkeläisten, pieni- ja keskituloisten palkansaajien sekä ennen kaikkea lapsiperheiden jokapäiväistä arkea.
Kansanedustaja Mauri Peltokangas kertoo, että perussuomalaisten avauksesta on tullut kansalta erittäin tyytyväistä palautetta.
– Ihmiset ovat tyytyväisiä, monet jopa huojentuneita siitä, että lopultakin esitetään konkreettisia uudistuksia ostovoiman parantamiseksi, koska jokainen tietää, millaisessa suossa tällä hetkellä Suomessa rämmitään, Peltokangas kertoo.
Kansanedustaja on syksyn ajan kiertänyt Suomea Suomalainen ensin -aluevaalikiertueella ja saanut runsaasti palautetta suoraan kansalaisilta niin polttoaineen hinnasta kuin monista muistakin ajankohtaisista poliittisista aiheista.
– Maakunnissa polttoaineen hinta on kestopuheenaihe, joka nousee aina esille.
Nyt järki käteen
Polttoaineen hinnasta yli 60 prosenttia on veroja, joten verotasossa on alentamisen varaa. Suomessa polttoaineen hinta on jo EU:n korkeimman tason tuntumassa.
– Olisi aika ottaa järki käteen ja miettiä seurauksia, kun ihmisiä kiristetään eri suunnasta aina vain enemmän. Kotitaloudet alkavat voimaan pahoin, kun tavallisen elämän kulut paisuvat koko ajan, kansanedustaja sanoo.
Polttoaineen hinnan pysytteleminen korkealla haittaisi jatkossakin merkittävästi monen tavallisen työmatkalaisen elämää. Syrjäseuduilla ei ole tavatonta, että työmatka saattaa olla 60-80 kilometriä suuntaansa, ja moni käy töissä vieläkin pidemmän matkan takaa.
Saamansa kansalaispalautteen perusteella Peltokangas tietää, että tilanne vaikuttaa jo nyt työssäkäynnin kannattavuuteen.
– Moni miettii, onko enää järkevää ajaa pitkää matkaa töihin, kun työstä saatavasta vastikkeesta yhä suurempi osa hupenee polttoainekuluihin. Monelle on järkyttävää, kun asunnon vuokrakulujen jälkeen toinen pakollinen kulu eli polttoainekustannukset ovat jo lähes asumiskustannusten tasolla.
Verovähennykset laiha lohtu
Verotuksessa on mahdollista vähentää työssä käymiseen ja töiden tekemiseen liittyvät matkakulut. Vähennykseen liittyy kuitenkin monia ehtoja ja rajoja.
Peltokangas toteaa, että verovähennykset saattavat tuntua etäiseltä lohdulta bensapumpulla, jossa moni miettii myös sitä, riittävätkö jäljelle jäävät varat loppukuuksi asumisen ja ruuan kuluihin.
– Harvalla on mahdollisuutta odottaa seuraavaan vuoteen veronpalautuksia. Korkea polttoaineen hinta vaikuttaa jokapäiväiseen ostovoimaan. Sillä, mitä kukkaroon jää polttoaine- ja asumiskulujen jälkeen, pitäisi pystyä pärjäämään.
Perussuomalaisten kanssa samoilla linjoilla on toinen oppositiopuolue kristillisdemokraatit. Sen sijaan kokoomus ei ole valmis keventämään polttoaineen verotusta siitäkään huolimatta, että korkeat pumppuhinnat heikentävät tehokkaasti työnteon kannustimia. Peltokangas ihmettelee tilannetta.
– Kokoomus on olevinaan tavallisen ihmisen asialla, vaikka he eivät kuitenkaan ole. Kokoomus on tässä suhteessa valmis viemään suomalaisilta tuhkatkin pesästä, Peltokangas hymähtää.
Pitäisi huolettaa myös kokoomusta
Perussuomalaisten esitys polttoaineveron alentamisesta toisi keskivertoperheelle lähes 500 euroa enemmän käteen.
Kokoomuksen näkemyksen mukaan kalliiseen bensaan olisi kuitenkin paremmin varaa ansiotuloverotuksen keventämisen jälkeen. Peltokangas pitää kokoomusnäkemystä ”järjen köyhyytenä”.
– Nyt kun bensan hinta on tapissa, sen pitäisi huolettaa myös kokoomusta, koska korkeat polttoainekulut rankaisevat myös yrityssektoria, kuljetusalaa ja pk-yrittäjiä. Korkeat logistiikkakulut siirtyvät tuotteiden hintoihin, mikä leikkaa ostovoimaa entisestään, eli jälleen suomalainen maksaa lisää.
Peltokangas painottaa, että perussuomalaisten esittämä suora leikkaus polttoaineveroon on ainoa toimiva ratkaisu, millä voidaan puuttua ongelmaan, eli kalliisiin liikkumisen kustannuksiin.
– On uskallettava tehdä selkeitä ja konkreettisia ratkaisuja, jotka ovat nähtävissä bensapumpulla ja jotka tuntuvat kansalaisten kukkaroissa.
Puola on päättänyt helpottaa autoilijoiden tilannetta poistamalla polttoaineveron ja polttoaineen arvonlisäveron kokonaan väliaikaisesti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lämmityskulut logistiikkakustannukset työssäkäynti leikkaus ostovoima polttoaineiden hinta autoilijat pieni- ja keskituloiset kotitaloudet Mauri Peltokangas Eläkeläiset perussuomalaiset hallitus Kokoomus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:lla taas ketunhäntä kainalossa: ”Jokainen maksaisi tankatessaan veroa Brysseliin”

Suomessa on nyt EU-alueen kolmanneksi kallein bensa – Tavio: ”Autoilijoilta kerätään rahaa, joka menee kehitysapuna Afrikkaan”

Kokoomus ei halua keventää polttoaineen verotusta – perussuomalaiset pitävät korkeita pumppuhintoja kurittamisena

Purra: “Mikäli koko hallituskausi olisi edistetty perussuomalaista politiikkaa, suomalaisella olisi omassa maassaan muutakin kuin maksajan rooli”

Saarikko vähätteli bensan hintaa, Suomela höpisi omiaan – Purra: On hölmöä väittää, ettei hallitus pysty vaikuttamaan – ”Te voitte laskea veroa”

Ranne: Uusi himmeli ja vanhat kujeet eivät sotea pelasta – “Ongelmia ei ratkaista lisäämällä loputtomasti hallintoa ja rahaa, vaan muuttamalla tekemistä”

Purra: Vaaleja ei kaivata lisää vaan vähemmän – yhdistämällä paikallis-, alue- ja eduskuntavaalit tuettaisiin demokratiaa

Polttoaineiden hinnat pilvissä – kasvavat ilmastotoimet ajavat suomalaisia energiaköyhyyteen: ”Kyllähän tämä hirvittää”

Ammattidiesel otettava käyttöön Suomessa – bensakuskiakin paleltaa
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää