

LEHTIKUVA
Tamponit poistetaan Facebookin konttoreiden miestenvessoista – DEI-ideologia tekee kuolemaa Amerikassa
DEI-ideologia jyllää vielä vahvasti Suomessa, varsinkin julkisella sektorilla, mutta synnyinmantereellaan DEI vetää viimeisiä henkäyksiään. Facebookin omistava Meta-konserni on liittynyt niiden suuryritysten joukkoon, jotka ovat ilmoittaneet lopettavansa DEI-hankkeensa. Käytännössä se näkyy muun muassa siten, että jatkossa Facebookin toimitilojen miestenvessoissa ei ole enää tarjolla ilmaisia tamponeja.
Miljardööri Mark Zuckerberg piti viikko sitten puheen, jossa hän lupasi vähentää sensuuria ja edistää sananvapautta omistamissaan sosiaalisen median sovelluksissa. Zuckerbergin Meta-konsernin päätuotteet ovat Facebook ja Instagram.
Samaan syssyyn Meta on ilmoittanut luopuvansa myös DEI-hankkeistaan. Konsernissa ei enää erikseen edistetä monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja inkluusiota. Jatkossa Meta aikoo varmistaa, että rekrytoinnit tehdään ihmisten osaamisen perusteella eikä ihonvärin, sukupuoli-identiteetin tai seksuaalisen suuntautumisen perusteella.
Monet suuryritykset kuopanneet DEI-ideologian
Meta seuraa monien muiden suuryritysten esimerkkiä. Muun muassa Ford, McDonald’s, Walmart ja Amazon ovat jo aiemmin ilmoittaneet luopuvansa DEI-ohjelmistaan.
Samoilla linjoilla ovat myös monet pienemmät yritykset, kuten Harley Davidson ja Jack Daniel’s -viskin valmistaja: viskiä juoville harrikkamiehille ei aiota enää tuputtaa woketusta ja monimuotoisuutta. Ylen mukaan Harley Davidson kertoi jo viime kesänä keskittyvänsä jatkossa ainoastaan moottoripyöräilyn edistämiseen.
Jotkut suuryritykset aikovat kuitenkin jatkaa taisteluaan DEI-ideologian puolesta. Tällaisia ovat esimerkiksi Apple sekä myymäläketjut Costco ja Target.
Tamponitelineet poistetaan miestenvessoista
Osana DEI-ideologiasta luopumista Metan kiinteistöosastolle on annettu ohje poistaa tamponitelineet yrityksen toimistorakennusten miestenvessoista. Joku voisi kysyä, miksi miestenvessoihin piti alun perinkään laittaa tamponeja tarjolle.
Naistenvessoissa on jatkossakin tarjolla ilmaisia tamponeja ja muita kuukautistarvikkeita. Noin kolmasosa Metan työntekijöitä on naisia. Eniten naisia työskentelee ei-teknisissä tehtävissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- DEI tamponiautomaatit transmiehet ei-binäärisyys inkluusio Meta monimuotoisuus Mark Zuckerberg Instagram Facebook Yhdenvertaisuus Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wokettaminen ei kannata: Halpahalliketjulle miljarditappiot Pride-tuotteiden takia USA:ssa

Koposelta kirjallinen kysymys tiedevastaisesta opetuksesta kouluissa – ”Sukupuoli ei ole mielipidekysymys, vaan biologinen fakta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen jättää kirjallisen kysymyksen opetusministerille koskien tiedevastaisen opetuksen leviämistä peruskouluun. Koponen nostaa esiin huolen siitä, että peruskoulun oppimateriaaleihin on ilmaantunut sisältöjä, jotka eivät perustu tieteelliseen näyttöön vaan ideologisiin näkemyksiin, erityisesti sukupuolen moninaisuuden osalta.

YK:n eritysasiantuntija ehdottaa pakollisten sukupuolitestien palauttamista naisten urheilusarjoihin naisten suojelemiseksi biologisilta miehiltä
Pariisin viime kesän olympialaisten kohua biologisista miesurheilijoista naisten sarjassa ei ole unohdettu. Aihe on tulenarka, sillä biologisista sukupuolieroista keskustelemista on tulkittu mm. transfobiaksi. Leimautumisen pelko on kuitenkin väistymässä. YK:n eritysasiantuntija Reem Alsalem ehdottaa pakollisten sukupuolitestien palauttamista naisten sarjoihin naisten suojelemiseksi biologisilta miehiltä. Vaikka kansainvälinen olympiakomitea ei kertomansa mukaan aio palata vuosina 1968-1999 sovellettuihin käytäntöihin, Alsalem korostaa, että testit voisivat olla tarpeellisia reiluuden ja turvallisuuden takaamiseksi. Entinen olympiamitalisti Sharron Davies tukee Alsalemin näkemyksiä. Hän myös peräänkuuluttaa urheilujärjestöiltä rohkeutta puolustaa naisurheilijoita "miehisten tunteiden" sijaan.

Garedew: Sukupuolenkorjausleikkaukset siirrettävä yksityisen terveydenhuollon piiriin

Zuckerberg lupaa vähentää sensuuria Facebookissa – Trumpin valinta aloitti sananvapauden aikakauden
Mark Zuckerberg sanoo Trumpin valinnan olleen "kulttuurillinen käännekohta", jonka jälkeen on aika laittaa sananvapaus taas etusijalle. Hänen tekemänsä paljastukset siitä miten Facebook on tarkoituksella pyrkinyt sensuroimaan ja rajoittamaan keskustelua ovat hyvin mielenkiintoisia. Zuckerbergin mukaan viimeiset neljä vuotta ovat olleet someyrityksille erityisen vaikeaa aikaa, koska Yhdysvaltain hallitus on edistänyt sensuuria.

Kuka pysyy näissä enää perässä? Trans-yhdistys hyljeksii Prideä, koska Zalandon nettikauppa on jaotellut vaatteensa miehille ja naisille

”Sukupuoli on biologinen tosiasia” -julistuksen allekirjoittaminen johti 13 jäsenen erottamiseen Skotlannin vihreistä
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












