

MATTI MATIKAINEN
Tavio: Hallitus vastuussa karkotusten tehostamisesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio patistelee hallitusta toimimaan edistääkseen törkeistä rikoksista tuomittujen nopeampaa karkottamista.
Tavion mielestä karkotusmenettelyä olisi syytä tehostaa juuri nyt, koska on tärkeää, että karkotuksia voitaisiin toteuttaa nykytasoa toimivammin.
– Nykyisin karkotus voidaan toteuttaa lainvoimaisen rikostuomion jälkeen. Karkotuksesta päättäminen tapahtuu useamman viranomaisen toiminnan seurauksena ja lopulta maahanmuuttoviraston hallinnollisella päätöksellä. Tällaisesta karkotuspäätöksestä on mahdollista myös valittaa, Tavio sanoo.
Hän valmisteli jo pari vuotta sitten karkotusautomaatiksi kutsumansa lakialoitteen, jossa on kyse vakavista rikoksista tuomittujen ulkomaalaisten automaattisesta karkottamisesta.
Karkotus lisärangaistuksena
Tavion mallissa karkotuspäätös annettaisiin automaattisesti rikostuomion yhteydessä, kun rikokseen syyllistyvä on tuomittu vähintään kahden vuoden vankeusrangaistukseen. Karkotus tapahtuisi heti vankila-ajan jälkeen, ellei tuomion suorittaminen onnistu ulkomaalaisen kotimaassa.
– Tällöin kyse olisi lisärangaistuksesta. Karkotusautomaatti toisi samalla säästöjä, koska karkotusprosessi nopeutuisi huomattavasti. Karkottaminen voitaisiin toteuttaa jo ennen korkeimman hallinto-oikeuden päätöstä.
Hallitus vältellyt vastuuta
Tavion aloite sai hyvän vastaanoton. Aloite on linjassa myös nykyisen hallitusohjelman kanssa, jonka mukaan mukaan törkeisiin rikoksiin syyllistyneiden ja yleiselle järjestykselle vaarallisten henkilöiden maasta poistamista nopeutetaan.
– Ensisijainen vastuu asian edistämisessä on juuri hallituksella, joka tosin on viime aikoina pyrkinyt irtisanomaan tai välttelemään vastuutaan, Tavio hymähtää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Ulkomaalaiset miehet heti pois peruskouluista – ”Kaikille 15–18-vuotiaana esittäytyville aukoton ikätesti”

Tavio: Rikollisten karkotusautomaatti toisi säästöä

Tavio: Ulkomaalaiset raiskaajat karkotettava automaattisesti – Suomen kansalaisuus pois rikollisilta

Mäkelä: Terho lupailee ”uudistuksia”, joista sovittiin jo vuonna 2015

Ronkainen: Hallitus ratsastaa Halla-ahon koostamalla toimenpideohjelmalla, jonka se itse jäädytti – ”Ollaan tuomassa takaisin muka uusina asioina”

Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen

Tavio: Valtion on varmistettava, ettei lasten joukossa opiskele aikuisia miehiä

Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin
Viikon suosituimmat

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.