Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tavio: Lakien vaikutus lapsiin tutkittava aina

08.03.2018 |09:54

Eduskunnassa käytiin tänään keskiviikkona lähetekeskustelu kaikkien aikojen ensimmäisestä lapsiasiavaltuutetun kertomuksesta eduskunnalle.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio piti lapsiasiavaltuutetun kertomusta erittäin tärkeänä ja ansiokkaana. Kertomus sisälsi hallituksille kovaakin kritiikkiä, mutta Tavio korosti puheessaan, että puolueiden tulee keskittyä yhteiseen päämäärään: lasten etuun, joka pitää sisällään huolenpidon, turvallisuuden ja oikeuden lapsuuteen.

Tavio toteaa, että lapsia koskevien lakien vaikutus lapsiin on aina tutkittava lainvalmistelussa. Tämän vuoksi hän kerää nyt nimiä toimenpidealoitteeseen, jotta lapsivaikutusarviointi tehdään aina. Aloite on kerännyt allekirjoituksia jo kaikista eduskuntaryhmistä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
8.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
9.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää