

MATTI MATIKAINEN
Tavio: On tullut aika lopettaa EU:n hännystely – ”Suomea mätkitään taas uusilla vaatimuksilla”
EU:n uusi metsästrategia voi Suomen osalta tarkoittaa esimerkiksi metsien hakkuiden rajoituksia. Perussuomalaisten Ville Tavio huomauttaa, että metsäpolitiikka kuuluu kuitenkin jäsenvaltioiden päätettäväksi. – EU on jälleen siirtämässä toimivaltaa jäsenvaltioilta unionille. Brysselin vallanhimo on loputon.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio korostaa vahvasti, että EU:n pyrkimyksistä huolimatta metsäpolitiikka tulee jatkossakin pitää kansallisessa päätösvallassa.
– EU:ssa on jo nyt maankäyttö- ja metsäasetus LULUCF, jossa määrätään laskennallinen hiilinielu, mikä Suomen metsistä huomioidaan. Kun EU nyt on entisestään kiristämässä päästövähennystavoitteitaan ja metsien huomioimista kansallisena hiilinieluna Suomessa, on herännyt perusteltu huoli siitä, että EU pyrkii viemään Suomelta omien metsien käytön päätösvaltaa, Tavio sanoo.
EU rajoittamassa metsähakkuita
EU-komissio esitteli heinäkuussa uuden metsästrategian, jonka tavoitteeksi on sanottu metsiin liittyvien aloitteiden yhteensovittaminen ja muutenkin jäsenmaiden yhteistyön lisääminen metsäasioissa.
Pinta-alaan suhteutettuna Suomi on EU:n metsäisin maa. Suomessa tunnetusti hoidetaan hyvin metsiä ja huolehditaan kasvusta. Metsäteollisuutta voidaankin pitää Suomen taloudellisen hyvinvoinnin perustana.
Tavio kuitenkin huomauttaa, että EU pyrkii nyt käyttämään Suomen runsaita metsiä unionin yhteisinä hiilinieluina tarkoituksena kompensoida muiden maiden tekemättä jääneitä ilmastotoimia, jotta EU:n kokonaistilanne saadaan paperilla näyttämään paremmalta.
– Käytännössä tämä voi tarkoittaa esimerkiksi metsien hakkuiden rajoituksia, mikä on Suomea kohtaan erittäin epäoikeudenmukaista. Suomea mätkitään nyt vaatimuksilla ilmastopolitiikan tiukentamisesta samalla kun monet EU-maat eivät ole tehneet Suomen kaltaisia päästövähennyksiä.
Brysselin vallanhimo on loputon
EU:n perussopimusten mukaan metsäpolitiikka kuuluu jäsenvaltioiden kansalliseen päätösvaltaan. Metsästrategia onkin jälleen esimerkki EU:n halveksunnasta jäsenvaltioiden päätösvaltaa kohtaan.
– Metsäpolitiikka ei kuulu EU:n valtaan sen enempää kuin yhteinen finanssipolitiikka, eli jälleen ollaan luomassa uutta toimialaa unionille.
– Brysselin vallanhimo on loputon. Tämä järjestelmä hyödyttää eniten lähinnä valtaa pitäviä keskusvaltoja eli pääosin Saksaa ja Tanskaa. Etelä-Euroopan maat sitten pyrkivät hyötymään siinä rinnalla, Tavio sanoo
Hän jatkaa, että on tullut aika lopettaa EU:n hännystely.
– Jokainen voi vaikuttaa siihen äänestämällä perussuomalaisia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- määräysvalta metsästrategia hiilinielu metsähakkuut äänestäminen Ville Tavio Euroopan komissio ilmastopolitiikka Suomi perussuomalaiset EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Metsätalous ja metsien hoito pidettävä kansallisissa käsissä

Huhtasaari: EU:n ilmastolaki on huono – suomalaisten on kyseenalaistettava unionin legimiteetti

Halla-aho: EU pyrkii Suomen metsillä kompensoimaan Itä-Euroopan maiden tekemättä jätettyjä ilmasto- ja päästövähennystoimia

Halla-aho: ”Vihreiden mepit juosseet vuosikausia Brysselin käytävillä kertomassa, miten Suomi tuhoaa luontonsa” – Ohisalo hermostui

Hakkarainen: Suomen toimivalta metsäasioissa on turvattava

Johtaako Saksaa seuraavaksi sosialisti, vihreä vai kristillisdemokraatti? Vaalit syyskuussa, gallupit poukkoilevat villinä

Huhtasaari: ”Italia ja Ranska odottavat kieli pitkällä Saksan vaaleja, jotta pääsevät toteuttamaan EU:n suurvaltaprojektia”

Hakkarainen unionin suunnitelmista metsäsektorille: Sahaako EU omaa oksaansa?

EU ulottaa päätösvaltansa metsien kaatoon – Tavio: Hävytön vallansiirto
Viikon suosituimmat

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta
Valtiovarainministeri Riikka Purraa häiriköimään pyrkinyt A-ryhmä on äskettäin poistettu Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan piiristä. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että A-ryhmä menettää virallisen statuksensa ylioppilaskunnan hyväksymänä opiskelijajärjestönä. Samalla poistuvat järjestöasemaan liittyvät edut sekä velvoitteet.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













