
Thaimaan kuningas Maha Vajiralongkorn johtaa maataan Saksasta – apunaan vaimo, 3 exsää, rakastajattaret sekä 40 villakoiraa
Suomalaisillekin rakkaaksi käynyttä lomamaata johdetaan perin erikoisesti. Thaimaan kuningas viettää aikaansa Baijerin huvilallaan ja keskittyy paljolti rakkauden töihin. Kuninkaan perinteinen valta-asema ei ole temppelissä kuulutettu, vaikka hänellä on takanaan sekä instituutio, että maan armeija.
Kuningas Maha Vajiralongkornin saattaa viettää aikaansa Baijerin järvenrantahuvilansa lisäksi myös Frankfurtissa. Hän on tiettävästi ajoittain varannut keskustan hotellista kaksi kerrosta, läheltä ”spesiaaliklubeja”. Mukanaan kuninkaalla on kaupunkilomallaan 250 hengen seurue ja lisäksi 40 puudelia, villakoiraa.
Brittiläinen laatulehti Economist tarkasteli vuosi sitten kuninkaan elämäntyyliä ja saavutuksia sangen kriittisesti. Teksti ei ole kovinkaan armollista: ”Hän johtaa 70 miljoonan asukkaan valtakuntaa 8 000 kilometrin päästä. Sisäpiirin lähde kuvaa kuninkaan päivärutiineja näin: pyöräilyä, paneskelua, lounas, naimista, iltaruoka. Hän tekee vain näitä kolmea asiaa”.
Kruunulla ja armeijalla symbioottinen yhteys
Thaimaan syvästi arvostettu edellinen kuningas Bhumibol kuoli vuonna 2016 oltuaan 70 vuotta valtaistuimella. Kun hänen ainoan poikansa Mahan oli määrä ottaa valta, maailma tuli pian tietoiseksi kruununperijän poikkeuksellisista luonteenpiireteistä. Maha nimittäin ilmoitti heti kättelyssä: ”Suokaa minulle muutama vuosi aikaa, ennen kuin tulen Bangkokiin kruunajaisiin. Haluan jäädä Baijeriin”.
Thaimaassa on tehty 12 vallankaappausta sitten vuoden 1932. 1950-luvulta lähtien armeijan ja kuningashuoneen välinen yhteys on ollut symbioottinen ja se on sementoinut sotilaiden vallan osaksi poliittista järjestelmää. Armeija turvasi myös Mahan kuningastien, maan eliitin vastustuksesta huolimatta.
Maailman varakkain kuningashuone
Thaimaan kuningashuone on ollut tavalla tai toisella olemassa vuodesta 1350. Kuninkaan virallinen titteli on valtion päämies, puolustusvoimain komentaja sekä buddhalaisen uskonnon ja kruununkalleuksien suojelija.
Maan kuningashuone on tiettävästi maailman varakkain. Niinpä sotilaat ovatkin antaneet Maha Vajiralongkornin käyttöön 30 miljardia dollaria taskurahaa, jotta tämä voi viettää näköistään elämää. Poissa silmistä, poissa mielistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- buddhalaisen uskonnon ja kruununkalleuksien suojelilja puolustusvoimain komentaja valtion päämies keulakuva vallanjako symbioosi sotilasjuntta Bangkok Thaimaan armeija vallanperijä kuningashuone kuningas Bhumibol Maha Vajiralongkorn Frankfurt sotilaat Thaimaa Baijeri Vallankaappaus Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Huoltovarmuuden kannalta kriittiset maataloustyöt on kyettävä toteuttamaan kotimaisin voimin

Vihreät vyöryttää todellisuudesta irrallaan olevia maahanmuuttounelmiaan: ”Valtava työvoimapula, tarvitsemme lisää” – Purralta tyly kuitti: ”Suomelle haitallista ja kustannuksia aiheuttavaa”

Hallitus on jälleen helpottamassa halpatyövoiman rahtaamista: ”Kaikki huutavat osaajia, mutta saamme vain etnisiä ravintoloitsijoita sukulaisineen”

Vihreät, kepu ja kokoomus himoitsevat Suomeen töihin ulkomaalaisia hoitajia, perussuomalaiset torppaa – Purra: ”Meidän pitää kyetä houkuttelemaan takaisin hoitoalalta lähteneitä henkilöitä”

Halpatyövoiman maahanmuutto maksaa maltaita ja laskee duunarien palkkoja, silti kokoomuksen mielestä Suomi ei pärjää ilman ”työperäisiä”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











