

LEHTIKUVA
Toivottaako kokoomus Isisin riveissä taistelleet tervetulleeksi takaisin Suomeen? – Vastaus riippuu siitä, keneltä kysyy
Eduskuntavaaliehdokas Atte Kalevan (kok.) mielestä Isis-miehiä ei kaivata Suomeen. Sen sijaan sisäministeri Kai Mykkäsen (kok.) mukaan ne Isisin riveissä taistelleet, joilla on Suomen kansalaisuus, voivat palata tänne.
– Perussuomalaisten pelko ajaa kokoomuksen tempoileviin ja ristikkäisiin kannanottoihin. Siksi ennen vaalipäivää on saatava varmuus siitä, mikä on kokoomuksen todellinen linja, perussuomalaisten työmies Matti Putkonen sanoo.
Ruotsi ei auta taistelijoita palaamaan
Helsingin kaupunginvaltuutettu, kokoomuksen eduskuntavaaliehdokas Atte Kaleva kirjoittaa Twitterissä, että hän ei toivota tervetulleeksi terroristiryhmä Isisin riveistä Suomeen palaavia. Hänen mukaansa asiasta on kuitenkin otettava vastuu.
– Lainsäädäntöä pitää muuttaa silloin kun se ei vastaa tarpeeseen. Näin näyttäisi olevan palaavien Isis-morsiamien ja muiden jihad -sympatisoijien kohdalla, Kaleva twiittaa.
Isis-järjestön kokemien tappioiden jälkeen Syyriasta ja Irakista Eurooppaan on nyt palaamassa useita Isis-järjestön riveissä taistelleita henkilöitä. EU-jäsenvaltioiden johtajat ovat esittäneet nuivia näkemyksiä siitä, mitä näille henkilöille pitäisi tehdä.
Ruotsin pääministeri Stefan Löfvenin mukaan Ruotsi ei aio auttaa palaamaan sellaisia kansalaisiaan, jotka ovat taistelleet Isisin riveissä.
Mykkänen: Paluuseen valmistaudutaan jo
Eduskuntavaaleihin on aikaa alle kaksi kuukautta. Mitä pitäisi päätellä Kalevan twiittauksesta. Onko kokoomuksen linja se, että Isisin riveissä taistelleet eivät ole tervetulleita takaisin Suomeen?
Vastaus näyttäisi riippuvan siitä, keneltä kysyy. Sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) kertoi äskettäin Ylen haastattelussa, että Isis-alueilta palaavien tuloon valmistaudutaan Suomessa jo etukäteen, kun tietoa saadaan esimerkiksi suurlähetystöjen kautta.
Mykkäsen mukaan Suomi ei ole houkuttelemassa tai hakemassa Isis-miehiä takaisin, mutta paluu Suomeen näyttäisi kuitenkin järjestyvän – tavalla tai toisella.
– Lähtökohta on tietysti, että jos on Suomen kansalaisuus ja matkustusasiakirjat kunnossa, suomalaisuus on olemassa, Mykkänen sanoo haastattelussa.
Ministeri pehmentää lausuntoaan toteamalla, että palaaviin taistelijoihin tulisi kohdistaa erityisiä toimenpiteitä mahdolliseen ”radikalisaation tunnistamiseen.”
Suomesta lähtenyt ainakin 80 taistelijaa
Suojelupoliisin mukaan Suomesta on lähtenyt taistelijoiksi yli 80 tunnistettua henkilöä, vaikka heitä saattaa olla enemmänkin. Lähtijöiden joukossa on sekä miehiä että naisia. Suojelupoliisin mukaan he voivat olla uhka Suomeen palattuaan.
Kokoomuksen vaihteleva linja suhtautumisessa Isis-miesten paluuseen aiheuttaa taatusti äänestäjille päänvaivaa, kun puolueen kanta ei ole tiedossa.
Sisäministeriö oli Mykkäsen linjoilla jo kesällä 2017, jolloin se julkaisi ehdotuksen viranomaisyhteistyön järjestämiseksi, jonka tarkoitus on edistää taistelualueilta Suomeen palaavien ja terroritoimintaan osallistuneiden integroimista yhteiskuntaan.
Halla-aho tyrmäsi sisäministeriön suunnitelmat
Ehdotuksen mukaan terroristijärjestöjen riveistä Suomeen palaaville henkilöille pitäisi harkita erityisiä sosiaalipalveluja, kuten ohitusmahdollisuutta asuntojonossa. Sisäministeriön johdossa oli tuolloin Mykkäsen puoluetoveri Paula Risikko.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tyrmäsi jo tuolloin kokoomusjohtoisen sisäministeriön suunnitelmat.
–Ehdotuksessa ei ole mitään tolkkua. Sen sijaan ettei rangaistaisi terroritoimintaan osallistumisesta, siitä pitäisi ehdotuksen mukaan siis palkita. Sisäministeriön suunnitelmat vain madaltaisivat kynnystä osallistua terroristiseen toimintaan, Halla-aho ihmetteli.
Vaarallista peliä suomalaisten turvallisuudella
Perussuomalaisten työmies Putkosen mukaan kokoomuksen vaihtelevat lausunnot koettelevat äänestäjien kuluttajansuojaa.
– Perussuomalaisten pelko ajaa kokoomuksen myös maahanmuuttopolitiikassa tempoilevaan ja ristikkäisiin kannanottoihin. Tällainen aina kuulijakunnan mukainen vaihtolämpöinen politiikka on tyypillistä kokoomukselle. Siksi ennen vaalipäivää olisi saatava varmuus siitä mikä on kokoomuksen virallinen linja.
Putkoselta – kuten muiltakaan perussuomalaisilta – ei löydy kiinnostusta vastaanottaa Isis-terroristeja.
– Isisin riveissä taistelleiden palaaminen Suomeen ja terapiahoitojen kautta kansalaisoikeuksien myöntäminen on todella vaarallista peliä suomalaisten turvallisuudella, Putkonen jyrähtää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Isis-taistelijat suomalaiset Atte Kaleva Kai Mykkänen Suojelupoliisi Turvallisuus Terrorismi perussuomalaiset Matti Putkonen Jussi Halla-aho Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajat Immonen ja Ronkainen sisäministeri Mykkäselle: Mitä hyötyä lakiuudistuksesta, jos lähtömaat eivät ota vastaan Suomesta karkotettavia kansalaisiaan?

Ministeri Mykkänen ja kansanedustaja Elo päivittelevät laittomasti maassa olevien säilöönoton kustannuksia – Immonen: ”Paljonko maksaa seuraava terrori-isku?”

Maahanmuuttovirasto kehottaa varautumaan uuteen turvapaikanhakijoiden vyöryyn – sisäministeri Mykkänen haluaa lisää kiintiöpakolaisia

Saksassa halua poistaa jihadistitaistelijoilta maan kansalaisuus – Suomessa ei

Ministeri Mykkäsen linjaus pakolaiskiintiön nostamisesta tarkoittaisi jättilaskua veronmaksajille – jo yhden vuoden tulijoista hintalappu olisi 10 miljardia euroa

Atte Kaleva: Kokoomus kielsi puhumasta maahanmuuton ongelmista
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.
Uusimmat

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat

Strandman: Sopimuspalokunnat pitävät yhteiskunnan pyörät pyörimässä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












