

Törkeää vaalihäirintää Turussa: Perussuomalaisten tarra oli jollekin liikaa – rikkoi piirin puheenjohtajan auton ikkunat
Varsinais-Suomen Perussuomalaisten puheenjohtajan Jyrki Ålandin autosta lyötiin lasit rikki viime yönä Turun Härkämäessä. Auton omistaja arvioi, että anarkistit kohdistivat iskun autoon takalasissa olleen vaalimainoksen vuoksi. – Rankasti ottaa päähän, mutta en päästä tapausta ihon alle. Jatkan normaalisti vaalityötä piirin eduskuntavaaliehdokkaiden puolesta, Åland sanoo.
Ilkivallan kohteeksi joutunut auto ei ollut viime yönä omistajansa pihalla, vaan tuttavalla lainassa. Jyrki Åland sai tietää iskusta poliisin soitettua hänelle aamulla.
– Poliisi oli siinä vaiheessa jo tekemässä rikospaikkatutkintaa. Tänään autoa on sitten siirretty pois.
Anarkistit rikkoivat Ålandin omistamasta henkilöautosta kaikki lasit, lukuun ottamatta kattoikkunaa ja peilejä. Auton omistaja arvioi, että iskun toteuttamiselle madalsi kynnystä se, että auto oli pysäköity parkkialueella paikkaan, johon oli hankala nähdä viereisestä kerrostalosta, missä myös autoa lainannut henkilö asui.
Åland pitää melko varmana, että tekoon syynä olivat auton takalasiin kiinnitetyt perussuomalaisten vaalimainokset ja tarrat.
– Vieressä oli muita autoja, joille ei oltu tehty mitään. Minun autostani ei myöskään oltu viety tavaroita, vain lasit oli lyöty hajalle.
Tekijää tuskin saadaan kiinni
Poliisi tutkii tapausta parhaillaan. Todennäköisyys tekijän kiinni saamiseksi ei kuitenkaan ole suuri.
Perussuomalaisiin kohdistuvaa vaalihäirintää on ollut ennenkin ja vaalimainoksiin kohdistuva ilkivalta ei ole uusi ilmiö. Yksityisomaisuuteen – kuten tässä tapauksessa Ålandin autoon – kohdistuva tuhoaminen sen sijaan on toistaiseksi ollut harvinaisempaa.
Varsinais-Suomen Perussuomalaisten puheenjohtaja Åland sanoo, että on saanut myös ilmoituksia Turun alueella hajotetuista perussuomalaisten vaalijulisteista.
– Turun alueella ja ympäristökunnissa kuntien varaamille paikoille laitettuja perussuomalaisten vaalikylttejä on joko käyty rikkomassa tai kyltit on revitty pois.
Olipa ”mukava herätys”, kun poliisi soitti
Åland kertoo tapauksesta myös Facebookissa. Åland julkaisi tänään kuvan autostaan, jonka ikkunat oli hajotettu. Sarkastiseen tyyliin Åland kirjoittaa kokeneensa ”mukavan herätyksen”, kun poliisi soitti hänelle ja ilmoitti mitä on tapahtunut.
Åland myöntää, että vaalihäirintä närästää, mutta hän vakuuttaa, että tapaus ei mennyt hänellä ihon alle.
– Olen sen verran monessa liemessä keitetty, että en stressaa näistä. Myönnän kuitenkin, että omien perheenjäsenien keskuudessa tietty turvallisuudentunne on järkkynyt.
Åland myös sanoo jatkavansa toimintaa perussuomalaisissa entiseen tapaan.
– Kampanjointityö alueen perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokkaiden puolesta jatkuu suunnitellusti kuten ennenkin. Itse en ole ehdolla näissä vaaleissa, Åland toteaa rauhallisesti.
Puoluesihteeri: Vaalisabotaasia
Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen kuuli Ålandin autoon kohdistuneesta ilkivallasta tänään aamupäivällä, ja hän pitää tapausta erittäin valitettavana. Luukkasen mukaan kyse ei ole enää pelkästä perinteisestä vaalivaikuttamisesta, vaan jo poliittiseen järjestelmään kohdistuvasta sabotaasista.
Luukkasen tiedossa on aiemmat vaalijulisteisiin kohdistuneet iskut. Puoluesihteerin mukaan tietty raja on kuitenkin nyt ylitetty.
– Omaisuuden tuhoamisesta ei ole enää pitkä matka siihen, että käydään jo kiinni ihmisiin.
Luukkanen painottaa, että suomalainen demokratia ei ansaitse tämänkaltaista poliittista terroria. Hän kutsuukin kollegoitaan muissa puolueissa yhdessä tuumin tuomitsemaan teon.
– Paheksun jyrkästi tällaista vaalihäirintää. Olen varma ja oletan, että myös muiden puolueiden edustajat tuomitsevat tällaisen toiminnan ilman mitään salavarauksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalihäirintä vaalimainokset Jyrki Åland sabotaasi tutkinta Turku Ilkivalta Arto Luukkanen Anarkismi Varsinais-Suomen piiri Turvallisuus perussuomalaiset Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päätoimittajalta: PS:n asuntojonomainoksessa ei ole virhettä, sensurointipäätös on järjetön, riehuva laitavasemmisto kyvytön sietämään opposition puhetta (video)

Vasemmistolta edelleen vahvaa tukea ilkivallalle – saako hyvien tarkoitusten ja maailmanparannusvimman vuoksi sotkea taideaarteita ja tuhota yksityisomaisuutta?

Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet

Tappamiseen ja väkivaltaan yllyttäminen somessa ei ollut rikos – valtakunnansyyttäjä Toiviainen ei nosta syytettä vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajalle vihakirjoituksista

Hesari pitää äärivasemmistolaisen anarkistihörhön hyökkäystä perussuomalaisten syynä – Halla-aho: ”Onpa taas kertakaikkisen hämmentävää”

Vaalikampanjoihin upotetaan jopa omakotitalon verran rahaa – Tynkkysen lakialoite rajoittaisi kampanjabudjettien paisumista

Perussuomalaisaktiivit joutuivat väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Turun vapputapahtumassa – henkilövahingoilta vältyttiin
Viikon suosituimmat

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.













