

MATTI MATIKAINEN
Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – ”Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiaisen mielestä ulkomaalaiset rikolliset on heti tuomion tullessa lailliseksi karkotettava siihen maahan, jonka kautta he ovat tulleet Suomeen, ellei heidän oma kotimaansa ota heitä vastaan.
Eduskunnassa käsiteltiin eilen kansalaisaloitetta seksuaalirikoksesta Suomessa tuomitun ulkomaalaisen oleskeluluvan peruuttamisesta ja karkotuksesta. Aloite keräsi hyvin nopeasti yli 50 000 vaadittua allekirjoitusta, allekirjoitusten lopullisen määrän ollen 118 374.
– Lienee aiheellista mainita, että harva kansalaisaloite on ollut näin suosittu kansan keskuudessa, saamatta juuri ollenkaan palstatilaa mediassa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiainen.
Työllistävät poliisia ja oikeuslaitosta
Turtiainen otti kantaa aloitteeseen pitämällä vaikuttavan palopuheen istuntosalissa.
– Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi, eikä heistä syntynyt siinä määrin maahamme halpatyövoimaa kuten tietyt tahot toivoivat. Valtaosasta heistä tuli maahamme ryhmä, joka työllistää toimillaan poliisia, kaikenlaisia virkamiehiä, turvallisuusalaa, oikeuslaitosta ja vankeinhoitolaitosta.
– Kaiken tämän maksaa jokainen suomalainen luopumalla osasta hyvinvointiaan. Suomalaiset maksavat myös täysimääräisenä kyseisen ryhmän elämäntavan kulut, Turtiainen jylisi.
Lain pitää mahdollistaa nopea karkotus
Kansalaisaloitteen tekijät Saila Al-Jewari ja Mirja-Liisa Sulinko perustelevat tekemäänsä aloitetta mm. seuraavasti:
”Tällä hetkellä annamme maastamme maailmalla kuvan, että lakimme turvapaikanhakijoiden tekemiä seksuaalirikoksia kohtaan on erittäin löyhä. Lisäksi maassamme on liiankin hyvä vankeinhoitolaitos. Turvapaikanhakijalle vankilaan joutuminen voi olla kuin lottovoitto. Meidän pitää muuttaa Suomen kuvaa maailmalla tältä osin ja tehdä selväksi, että meillä on nollatoleranssi tältä osin ja jos tämän nimikkeen alla tulee tekemään rikoksen, ja tulee siitä tuomituksi, tulee automaattisesti menettämään jo olemassa olevan oleskeluluvan ja maahanmuuttovirasto tulee tekemään päätöksen karkotuksen ajankohdasta. Lain pitää mahdollistaa nopea karkotus.”
Suomen vankila ei ole pelote
Turtiainen toi tämän näkökulman esille myös puheessaan, korostaessaan myös sitä tosiasiaa, että vankeinhoito on Suomessa kallista ja sitä pitää nimenomaan käyttää Suomen kansan turvallisuuden edistämiseksi ja sen eduksi. Tämä tarkoittaa edustajan mielestä sitä, että ulkomaalaiset rikolliset on heti tuomion tullessa lailliseksi karkotettava siihen maahan, jonka kautta he ovat tulleet Suomeen, ellei heidän oma kotimaansa ota heitä vastaan.
– Suomen hyvämaineiset ja hyvätasoiset vankilat, länsiraja ilman valvontaa ja löyhät tuomiot rikoksista toimivat ulkomaalaisille rikollisille jopa houkuttimina tulla Suomeen tehtailemaan rikoksia. Sen vuoksi on ensisijaisen tärkeää, että kaikille Suomen rajoille otetaan käyttöön rajatarkastukset ja turvallisten maiden kautta ei päästetä ketään hakemaan Suomesta turvapaikkaa, Turtiainen painotti.
Ulkomaalaiset tehtailevat seksuaalirikoksia
Vuonna 2014 tehdyn tutkimuksen mukaan Lähi-idästä ja Afrikasta kotoisin olevat ulkomaalaiset syyllistyvät raiskausrikoksiin peräti 17 kertaa useammin kuin kantasuomalaiset. Luku on hyvin mahdollisesti jopa suurempi, sillä tilastoinnissa ulkomaalaiseksi ei enää lueta sellaista ulkomaalaista, jolla on Suomen kansalaisuus.
Viime vuonna, kaikkien ulkomaalaisten epäiltyjen osuus tietoon tulleista seksuaalirikoksista on reilusti yli 20 prosenttia, eli lähes joka neljäs ulkomaalainen syyllistyy seksuaalirikokseen. Tämä luku on suuri senkin vuoksi, että ulkomaalaisia on Suomessa vain viisi prosenttia koko väestöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vankeinhoito Ano Turtiainen elintasopakolaiset Lähi-itä tuomiot seksuaalirikokset halpatyövoima Afrikka Oikeuslaitos Turvapaikanhakijat Turvallisuus perussuomalaiset kansalaisaloite Poliisi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Pysyviä oleskelulupia ei tule myöntää suojelutarpeen muututtua – luvat peruttava

Immonen: Kasvanut ulkomaalaisperäinen seksuaalirikollisuus saatava kuriin – kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet ja vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava

Tavio: Suomi tyrkyttää pakolaisstatusta tiettyjen Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisille – ”Kaikki vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset pitää karkottaa”

Brittiantropologi Oulun raiskausepidemiasta: Suomalaisia on ”groomattu” rakastamaan hyväksikäyttäjiään

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – ”Irakilaiset voivat palata kotiin”

Ronkainen: Miksi Suomi on myöntänyt matkustusasiakirjat ja turvapaikan kolmelle paraguaylaiselle rikoksesta epäillylle miehelle?

Kathimerini: Ihmissalakuljetus Kreikkaan kasvanut merkittävästi

Antikainen: Ministeri Ohisalon kommentit heikentävät poliisin uskottavuutta

Tuore tutkimus: Etninen kirjavuus syö yhteiskunnan luottamusta
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää