

MATTI MATIKAINEN
Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – ”Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiaisen mielestä ulkomaalaiset rikolliset on heti tuomion tullessa lailliseksi karkotettava siihen maahan, jonka kautta he ovat tulleet Suomeen, ellei heidän oma kotimaansa ota heitä vastaan.
Eduskunnassa käsiteltiin eilen kansalaisaloitetta seksuaalirikoksesta Suomessa tuomitun ulkomaalaisen oleskeluluvan peruuttamisesta ja karkotuksesta. Aloite keräsi hyvin nopeasti yli 50 000 vaadittua allekirjoitusta, allekirjoitusten lopullisen määrän ollen 118 374.
– Lienee aiheellista mainita, että harva kansalaisaloite on ollut näin suosittu kansan keskuudessa, saamatta juuri ollenkaan palstatilaa mediassa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiainen.
Työllistävät poliisia ja oikeuslaitosta
Turtiainen otti kantaa aloitteeseen pitämällä vaikuttavan palopuheen istuntosalissa.
– Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi, eikä heistä syntynyt siinä määrin maahamme halpatyövoimaa kuten tietyt tahot toivoivat. Valtaosasta heistä tuli maahamme ryhmä, joka työllistää toimillaan poliisia, kaikenlaisia virkamiehiä, turvallisuusalaa, oikeuslaitosta ja vankeinhoitolaitosta.
– Kaiken tämän maksaa jokainen suomalainen luopumalla osasta hyvinvointiaan. Suomalaiset maksavat myös täysimääräisenä kyseisen ryhmän elämäntavan kulut, Turtiainen jylisi.
Lain pitää mahdollistaa nopea karkotus
Kansalaisaloitteen tekijät Saila Al-Jewari ja Mirja-Liisa Sulinko perustelevat tekemäänsä aloitetta mm. seuraavasti:
”Tällä hetkellä annamme maastamme maailmalla kuvan, että lakimme turvapaikanhakijoiden tekemiä seksuaalirikoksia kohtaan on erittäin löyhä. Lisäksi maassamme on liiankin hyvä vankeinhoitolaitos. Turvapaikanhakijalle vankilaan joutuminen voi olla kuin lottovoitto. Meidän pitää muuttaa Suomen kuvaa maailmalla tältä osin ja tehdä selväksi, että meillä on nollatoleranssi tältä osin ja jos tämän nimikkeen alla tulee tekemään rikoksen, ja tulee siitä tuomituksi, tulee automaattisesti menettämään jo olemassa olevan oleskeluluvan ja maahanmuuttovirasto tulee tekemään päätöksen karkotuksen ajankohdasta. Lain pitää mahdollistaa nopea karkotus.”
Suomen vankila ei ole pelote
Turtiainen toi tämän näkökulman esille myös puheessaan, korostaessaan myös sitä tosiasiaa, että vankeinhoito on Suomessa kallista ja sitä pitää nimenomaan käyttää Suomen kansan turvallisuuden edistämiseksi ja sen eduksi. Tämä tarkoittaa edustajan mielestä sitä, että ulkomaalaiset rikolliset on heti tuomion tullessa lailliseksi karkotettava siihen maahan, jonka kautta he ovat tulleet Suomeen, ellei heidän oma kotimaansa ota heitä vastaan.
– Suomen hyvämaineiset ja hyvätasoiset vankilat, länsiraja ilman valvontaa ja löyhät tuomiot rikoksista toimivat ulkomaalaisille rikollisille jopa houkuttimina tulla Suomeen tehtailemaan rikoksia. Sen vuoksi on ensisijaisen tärkeää, että kaikille Suomen rajoille otetaan käyttöön rajatarkastukset ja turvallisten maiden kautta ei päästetä ketään hakemaan Suomesta turvapaikkaa, Turtiainen painotti.
Ulkomaalaiset tehtailevat seksuaalirikoksia
Vuonna 2014 tehdyn tutkimuksen mukaan Lähi-idästä ja Afrikasta kotoisin olevat ulkomaalaiset syyllistyvät raiskausrikoksiin peräti 17 kertaa useammin kuin kantasuomalaiset. Luku on hyvin mahdollisesti jopa suurempi, sillä tilastoinnissa ulkomaalaiseksi ei enää lueta sellaista ulkomaalaista, jolla on Suomen kansalaisuus.
Viime vuonna, kaikkien ulkomaalaisten epäiltyjen osuus tietoon tulleista seksuaalirikoksista on reilusti yli 20 prosenttia, eli lähes joka neljäs ulkomaalainen syyllistyy seksuaalirikokseen. Tämä luku on suuri senkin vuoksi, että ulkomaalaisia on Suomessa vain viisi prosenttia koko väestöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vankeinhoito Ano Turtiainen elintasopakolaiset Lähi-itä tuomiot seksuaalirikokset halpatyövoima Afrikka Oikeuslaitos Turvapaikanhakijat Turvallisuus perussuomalaiset kansalaisaloite Poliisi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Pysyviä oleskelulupia ei tule myöntää suojelutarpeen muututtua – luvat peruttava

Immonen: Kasvanut ulkomaalaisperäinen seksuaalirikollisuus saatava kuriin – kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet ja vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava

Tavio: Suomi tyrkyttää pakolaisstatusta tiettyjen Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisille – ”Kaikki vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset pitää karkottaa”

Brittiantropologi Oulun raiskausepidemiasta: Suomalaisia on ”groomattu” rakastamaan hyväksikäyttäjiään

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – ”Irakilaiset voivat palata kotiin”

Ronkainen: Miksi Suomi on myöntänyt matkustusasiakirjat ja turvapaikan kolmelle paraguaylaiselle rikoksesta epäillylle miehelle?

Kathimerini: Ihmissalakuljetus Kreikkaan kasvanut merkittävästi

Antikainen: Ministeri Ohisalon kommentit heikentävät poliisin uskottavuutta

Tuore tutkimus: Etninen kirjavuus syö yhteiskunnan luottamusta
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.