

LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijoita ei palauteta Unkariin – Tavio: ”Suomi ottaa mallioppilaana ylimääräiset siirtolaiset”
Suomi ei palauta Unkarin kautta tulevia turvapaikanhakijoita, vaikka Dublin-asetus sitä edellyttäisi.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja lakimies Ville Tavio uskoo, että hallituksella ja ministeriöllä olisi paremmat edellytykset tutkia Unkarin ihmisoikeustilannetta. Tällä hetkellä tulkinnan tekee Helsingin hallinto-oikeus, joka käsittelee turvapaikanhakijoiden kielteiset turvapaikkahakemuksien valitukset.
EU on turvapaikkalainsäädännön villi länsi
Helsingin hallinto-oikeus on jäädyttänyt Dublin-palautukset Suomesta Unkariin. Syyksi kerrotaan epävarmuus turvapaikanhakijoiden kohtelusta Unkarissa. EU-maiden sopimuksen mukaan turvapaikanhakija pitäisi palauttaa siihen EU-maahan, missä hän on rekisteröitynyt turvapaikanhakijaksi.
– Perussuomalaiset ovat keskustelleet jo pitkään EU:n Dublin-palautusasetusten noudattamisesta ja turvapaikanhakijoiden palauttamisesta siihen turvalliseen EU-maahan, josta he ovat Suomen rajan ylittäneet. EU on turvapaikkalainsäädännön villi länsi, jossa jokainen valtio tekee mitä lystää, mutta Suomi pyrkii yhä olemaan EU:n mallioppilas, Tavio ihmettelee.
Tuomioistuin tekee poliittisia päätöksiä
Hallinto-oikeus teki päätöksen Unkariin palauttamisen jäädyttämisestä, koska asian käsittely on kesken. Täytäntöönpanoon ei ole haluttu ryhtyä ennen lopullista päätöstä, koska tämä saattaisi vaarantaa valittajan oikeusturvan, mikäli valitus menestyisikin.
Tavio ymmärtää lain puitteet, mutta toivoisi asiaan muutosta.
– Turvapaikanhakijoilla on laillinen oikeus valittaa kielteisestä päätöksestä hallinto-oikeuteen. Turvapaikkakriisin laajuus huomioiden on kuitenkin vaarana, että tuomioistuin ajautuu tekemään poliittisia päätöksiä, sellaisia, jotka pitäisi jättää hallituksen ja ministeriön päätettäväksi.
”Muut maat antoivat piupaut sopimuksille”
Tavio on sitä mieltä, että turvapaikkalainsäädäntö pitäisi säätää kokonaan uusiksi ja nykyistä selkeämmäksi.
– Muuten Suomi on tässäkin asiassa EU:n kanssa tuuliajolla. Suomi alkoi tunnollisena vastaanottamaan ylimääräisiä siirtolaisia, kun taas muut EU-maat antoivat ”piutpaut” sopimuksille, Tavio toteaa ja lisää:
– Nykyisenlainen hallitsematon sosiaaliturvaperusteinen maahanmuutto vaarantaa hyvinvointivaltion, jos rahat elintasosurffareiden hyysäämiseen hankitaan lisäveroina ja leikkauksina.
Suomi moittimassa muiden palautuspolitiikkaa
EU-maiden välisen Dublin-sopimuksen mukaan turvapaikanhakijan hakemus pitäisi käsitellä siinä maassa, johon hakija on rekisteröitynyt. EU-maat eivät toistaiseksi palauta turvapaikanhakijoita Kreikkaan, koska maan vastaanottokyky ei riitä. Unkarista ei ole tehty vastaavaa, yhtenäistä päätöstä.
– Ongelmissa ollaan, jos Suomi lähtee ylimielisesti moittimaan muiden EU-maiden palautuspolitiikkaa, Tavio toteaa.
Unkariin palauttamisen jäädyttäminen koskee muutamaa kymmentä tapausta. Hallinto-oikeudesta kerrotaan, että jokainen päätös on tehty yksilöllisesti. On mahdollista, että turvapaikanhakijat palautetaan Unkariin myöhemmin.
Unkarin palauttamisten jäädyttämisestä kertoi ensimmäisenä Yle.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja sisäministeriö eri mieltä – kumman luvut ovat oikein?

Suomi somalialaisten ja irakilaisten ykköskohde – todennäköisintä saada oleskelulupa

Halla-ahon arvio: 70 prosenttia hakijoista saa turvapaikan Suomesta – ”Ei pystytä palauttamaan, jos eivät halua lähteä”

Halla-aho: Vetovoimatekijät pois – rajavalvonta palautettava EU:n sisärajoille

Halla-aho: ”Kiristykset pikaisesti käyttöön – ennen kuin perheenyhdistämisruletti lähtee pyörimään”

EU:n sisäiset siirrot eivät toimi – suuri osa jäsenmaista ei halua ottaa turvapaikanhakijoita

Eerola ja Immonen: Suomen perheenyhdistämiskäytännöt jäämässä ylivoimaisesti löyhimmiksi – direktiiviä sovellettava täysimääräisesti

Itävalta rajoittaa maahantuloa – suuri osa jatkaa matkaa Pohjoismaihin

Miksi Suomi ei palauta turvapaikanhakijoita Unkariin? – Migri ei pidä maata turvallisena
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.















