

LEHTIKUVA
Turvapaikanhakijoita ei palauteta Unkariin – Tavio: ”Suomi ottaa mallioppilaana ylimääräiset siirtolaiset”
Suomi ei palauta Unkarin kautta tulevia turvapaikanhakijoita, vaikka Dublin-asetus sitä edellyttäisi.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja lakimies Ville Tavio uskoo, että hallituksella ja ministeriöllä olisi paremmat edellytykset tutkia Unkarin ihmisoikeustilannetta. Tällä hetkellä tulkinnan tekee Helsingin hallinto-oikeus, joka käsittelee turvapaikanhakijoiden kielteiset turvapaikkahakemuksien valitukset.
EU on turvapaikkalainsäädännön villi länsi
Helsingin hallinto-oikeus on jäädyttänyt Dublin-palautukset Suomesta Unkariin. Syyksi kerrotaan epävarmuus turvapaikanhakijoiden kohtelusta Unkarissa. EU-maiden sopimuksen mukaan turvapaikanhakija pitäisi palauttaa siihen EU-maahan, missä hän on rekisteröitynyt turvapaikanhakijaksi.
– Perussuomalaiset ovat keskustelleet jo pitkään EU:n Dublin-palautusasetusten noudattamisesta ja turvapaikanhakijoiden palauttamisesta siihen turvalliseen EU-maahan, josta he ovat Suomen rajan ylittäneet. EU on turvapaikkalainsäädännön villi länsi, jossa jokainen valtio tekee mitä lystää, mutta Suomi pyrkii yhä olemaan EU:n mallioppilas, Tavio ihmettelee.
Tuomioistuin tekee poliittisia päätöksiä
Hallinto-oikeus teki päätöksen Unkariin palauttamisen jäädyttämisestä, koska asian käsittely on kesken. Täytäntöönpanoon ei ole haluttu ryhtyä ennen lopullista päätöstä, koska tämä saattaisi vaarantaa valittajan oikeusturvan, mikäli valitus menestyisikin.
Tavio ymmärtää lain puitteet, mutta toivoisi asiaan muutosta.
– Turvapaikanhakijoilla on laillinen oikeus valittaa kielteisestä päätöksestä hallinto-oikeuteen. Turvapaikkakriisin laajuus huomioiden on kuitenkin vaarana, että tuomioistuin ajautuu tekemään poliittisia päätöksiä, sellaisia, jotka pitäisi jättää hallituksen ja ministeriön päätettäväksi.
”Muut maat antoivat piupaut sopimuksille”
Tavio on sitä mieltä, että turvapaikkalainsäädäntö pitäisi säätää kokonaan uusiksi ja nykyistä selkeämmäksi.
– Muuten Suomi on tässäkin asiassa EU:n kanssa tuuliajolla. Suomi alkoi tunnollisena vastaanottamaan ylimääräisiä siirtolaisia, kun taas muut EU-maat antoivat ”piutpaut” sopimuksille, Tavio toteaa ja lisää:
– Nykyisenlainen hallitsematon sosiaaliturvaperusteinen maahanmuutto vaarantaa hyvinvointivaltion, jos rahat elintasosurffareiden hyysäämiseen hankitaan lisäveroina ja leikkauksina.
Suomi moittimassa muiden palautuspolitiikkaa
EU-maiden välisen Dublin-sopimuksen mukaan turvapaikanhakijan hakemus pitäisi käsitellä siinä maassa, johon hakija on rekisteröitynyt. EU-maat eivät toistaiseksi palauta turvapaikanhakijoita Kreikkaan, koska maan vastaanottokyky ei riitä. Unkarista ei ole tehty vastaavaa, yhtenäistä päätöstä.
– Ongelmissa ollaan, jos Suomi lähtee ylimielisesti moittimaan muiden EU-maiden palautuspolitiikkaa, Tavio toteaa.
Unkariin palauttamisen jäädyttäminen koskee muutamaa kymmentä tapausta. Hallinto-oikeudesta kerrotaan, että jokainen päätös on tehty yksilöllisesti. On mahdollista, että turvapaikanhakijat palautetaan Unkariin myöhemmin.
Unkarin palauttamisten jäädyttämisestä kertoi ensimmäisenä Yle.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja sisäministeriö eri mieltä – kumman luvut ovat oikein?

Suomi somalialaisten ja irakilaisten ykköskohde – todennäköisintä saada oleskelulupa

Halla-ahon arvio: 70 prosenttia hakijoista saa turvapaikan Suomesta – ”Ei pystytä palauttamaan, jos eivät halua lähteä”

Halla-aho: Vetovoimatekijät pois – rajavalvonta palautettava EU:n sisärajoille

Halla-aho: ”Kiristykset pikaisesti käyttöön – ennen kuin perheenyhdistämisruletti lähtee pyörimään”

EU:n sisäiset siirrot eivät toimi – suuri osa jäsenmaista ei halua ottaa turvapaikanhakijoita

Eerola ja Immonen: Suomen perheenyhdistämiskäytännöt jäämässä ylivoimaisesti löyhimmiksi – direktiiviä sovellettava täysimääräisesti

Itävalta rajoittaa maahantuloa – suuri osa jatkaa matkaa Pohjoismaihin

Miksi Suomi ei palauta turvapaikanhakijoita Unkariin? – Migri ei pidä maata turvallisena
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









