

LEHTIKUVA
Tutkimus: Antifan läsnäolo lisää väkivallan riskiä
Yhdysvalloissa on tutkittu Black Lives Matter -mielenosoituksia ja Antifan osuutta niissä. Tutkimuksen mukaan Antifan läsnäolo mielenosoituksessa lisää väkivallan riskiä suuresti. Sillä sen sijaan ei näytä olevan merkitystä, onko paikalla äärioikeistolaisia vastamielenosoittajia vai ei.
Pennsylvanian yliopiston tutkijat analysoivat vuoden 2020 Black Lives Matter -mielenosoituksia ja totesivat, että Antifan läsnäolo mielenosoituksessa ”lisää väkivallan riskiä suuresti”. Tutkimuksesta on uutisoinut Washington Post.
Tutkijat havaitsivat, että Antifan läsnäolo BLM-mielenosoituksissa johti suurempaan henkilö- ja omaisuusvahinkojen määrään verrattuna sellaisiin mielenosoituksiin, joissa Antifa ei ollut mukana. Väkivaltaisten ”antifasistien” läsnäolo siis johtaa väkivaltaan.
George Floydin kuolema aiheutti 14 000 mielenosoitusta
Penn State -yliopiston tutkimuksessa käytiin läpi peräti 14 000 vuonna 2020 tapahtunutta BLM-mielenosoitusta tai protestia. Antifa oli mukana vain murto-osassa niistä, joten ”ei voida väittää, että Antifa olisi soluttautunut BLM-liikkeeseen”, tutkijat Kerby Goff ja John D. McCarthy korostavat.
Tutkimuksen mukaan Antifa oli vuonna 2020 mukana 37 mielenosoituksessa, joista yhdessätoista – eli lähes joka kolmannessa – aiheutui vammoja mielenosoittajille. Niissä mielenosoituksissa, joista Antifa pysyi poissa, vain kahdessa prosentissa aiheutui vammoja mielenosoittajille. Sama pätee omaisuusvahinkoihin.
Antifan läsnäolollaan kunnioittamista mielenosoituksista 14 prosentissa aiheutettiin vammoja poliisille. Kun Antifa ei ollut läsnä, vain kahdessa prosentissa BLM-mielenosoituksista tilanne meni niin pahaksi, että poliiseille tuli vammoja.
Antifan läsnäolo lisää väkivaltaa – äärioikeiston ei
Tutkimuksen tulos on siis lyhykäisyydessään se, että jos Antifa osallistuu mielenosoitukseen, väkivaltaa esiintyy paljon enemmän kuin niissä mielenosoituksissa, joissa antifalaisia ei ole mukana.
Äärivasemmiston väkivaltaa selitetään usein sillä, että se on vain vastareaktio äärioikeiston väkivaltaan. Tämän tutkimuksen valossa väite ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Penn State -yliopiston tutkijat eivät löytäneet mitään eroa väkivallan yleisyydessä sen suhteen, oliko Antifaa vastassa jonkin äärioikeistoryhmittymä vai riehuivatko Antifan kannattajat ihan keskenään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- John D. McCarthy Kerby Goff BLM George Floyd mielenosoitukset Äärioikeisto mellakat Antifa Black Lives Matter Äärivasemmisto Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera

Äärivasemmistolaiset iskivät moskeijaan Leipzigissa

Li Anderssonin ministerinjakkara horjuu – väittää ettei tiennyt Dellingerin tappamistwiiteistä, mutta se tuskin pitää paikkaansa

Junnila vaatii katujengejä kuriin: Asiaan on puututtava välittömästi ja jämäköin ottein

Ajoi nuoren miehen kuoliaaksi – perusteli yliajoa uhrin ”äärioikeistolaisuudella”

Antifan iskuryhmä pahoinpiteli useita ihmisiä Budapestissa – naiset mukana hakkaamassa

Äärivasemmisto hyökkäsi poliisin koulutuskeskukseen Atlantassa – kymmeniä pidätetty epäiltynä terrorismista
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.