

LEHTIKUVA
Työllisyystoimet puuttuvat, työssäkäynnille suunnitellaan lisämaksua – Junnila: Ei mitään järkeä
Perussuomalaisten Vilhelm Junnilan mielestä hallituksen työllisyystoimet ovat täysin riittämättömiä ja joidenkin esitysten kohdalla työnteosta tultaisiin jopa rankaisemaan. Vappusatastakaan ei lisätalousarviosta löydetty, kun eduskunta käsitteli täydennysesitystä tiistaina.
– Mitä tulee työllisyystoimiin, joita kuulemma tässäkin esityksessä huomattavasti on, niin muistutan, että Hetemäen Exit-ryhmä mainitsi tarpeen 240 000 uudesta työpaikasta vuoden 2023 loppuun mennessä. Hallitus on puhunut vain 60 000:sta. Kaikki ymmärtävät, että nämä ovat riittämättömiä, muistuttaa Vilhelm Junnila.
– Yhtä lailla kaikki ymmärtävät työelämäprofessori Vihriälän taloustyöryhmän madonluvut siitä, että Suomi velkaantuu kovemmin kuin 90-luvulla ja että pelkät työllisyystoimet tällaisenaan tule riittämään.
Työssäkäyntimaksu ei ole työllisyystoimi
Hallituksen kaavailemat ruuhkamaksut ja niiden vaikutus elvyttämiseen ja työllistymiseen aiheuttivat oikeutettua oudoksuntaa salissa.
– Edustaja Iiris Suomela (vihr.) mainosti näitä raitiohankkeita ja kaikkea tällaisia, jotka kuulemma auttavat työllistämiseen merkittävästi ja nämä toimet ovat kuulemma elvyttäviä. Kuitenkin samaan aikaan suunnitellaan ruuhkamaksuja. Miten tämä sitten kannustaisi työssäkäyntiin, tai miten se elvyttäisi taloutta, että työssäkäyville suunniteltaisiin tämmöinen lähes veroluontoinen työssäkäyntimaksu? Junnila kysyi.
– Minä pyydän teitä harkitsemaan tätä vakavasti. Jos työllisyystavoitteissa halutaan päästä edes tähän 60 000:een, niin siihen ei varmastikaan päästä sillä, että suunnitellaan lisämaksua työssäkäyville. Eihän tässä ole talouden ja eikä oikeastaan minkään näkökulmasta mitään järkeä. Millainen työllisyystoimi tämä nyt on?
Eläkeuudistuksen aika ei ole nyt
Salikeskustelussa ihmeteltiin, ettei sosialidemokraattien lupaamaa vappusatasta löydy tästäkään lisätalousarviosta. Junnila pyytääkin kuuntelemaan eläkeasioihin perehtynyttä kansanedustaja Kimmo Kiljusta (sd.) asiassa.
– Tässä asiassa kannattaa kuunnella edustaja Kiljusta, sillä hän totesi puheessaan, että aika ei ole nyt ja tämän vuoksi sitä ei ole tässä talousarviossa. Kiljunen arvatenkin viittaa siihen, että sen (vappusatasen) aika oli ennen vaaleja missä tätä kerrottiin, että tällainen vappusatanen tulee, ja nyt kun vaalit on käyty niin tietenkään sitä ei täältä löydy. Näin itse tämän asian käsitän, Junnila sivalsi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työllisyystoimet vappusatanen eläkeuudistus lisätalousarvio Vilhelm Junnila perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Monilla aloilla merkittävää kotimaista työttömyyttä – silti hallitus pyrkii tuomaan lisää halpatyövoimaa Suomeen

Hallitus tahtoo työllistää kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet Suomeen – Purra: ”Korona tarjosi vihervasemmistolle keinon saada hanke läpi vähin äänin”

Purra, Halla-aho, Peltokangas: Hallitus haluaa jakaa työlupia jopa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille – kokoomus olisi vielä hallitustakin avokätisempi

Antikainen: Rinteen lupaus vappusatasesta pelkkää sanahelinää

Junnila: “Vihreä uudelleenrakennus” on peitenimi ekososialismille

Junnila tyrmää työpaikkapysäköinnin muuttamisen veronalaiseksi eduksi: “Tällaista ei pidä hyväksyä missään olosuhteissa”

Koponen vastustaa ruuhkamaksuja: Työntekoon kohdistuva lisävero, joka ristiriidassa työllisyystavoitteiden kanssa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.