

LEHTIKUVA
Työllisyystoimet puuttuvat, työssäkäynnille suunnitellaan lisämaksua – Junnila: Ei mitään järkeä
Perussuomalaisten Vilhelm Junnilan mielestä hallituksen työllisyystoimet ovat täysin riittämättömiä ja joidenkin esitysten kohdalla työnteosta tultaisiin jopa rankaisemaan. Vappusatastakaan ei lisätalousarviosta löydetty, kun eduskunta käsitteli täydennysesitystä tiistaina.
– Mitä tulee työllisyystoimiin, joita kuulemma tässäkin esityksessä huomattavasti on, niin muistutan, että Hetemäen Exit-ryhmä mainitsi tarpeen 240 000 uudesta työpaikasta vuoden 2023 loppuun mennessä. Hallitus on puhunut vain 60 000:sta. Kaikki ymmärtävät, että nämä ovat riittämättömiä, muistuttaa Vilhelm Junnila.
– Yhtä lailla kaikki ymmärtävät työelämäprofessori Vihriälän taloustyöryhmän madonluvut siitä, että Suomi velkaantuu kovemmin kuin 90-luvulla ja että pelkät työllisyystoimet tällaisenaan tule riittämään.
Työssäkäyntimaksu ei ole työllisyystoimi
Hallituksen kaavailemat ruuhkamaksut ja niiden vaikutus elvyttämiseen ja työllistymiseen aiheuttivat oikeutettua oudoksuntaa salissa.
– Edustaja Iiris Suomela (vihr.) mainosti näitä raitiohankkeita ja kaikkea tällaisia, jotka kuulemma auttavat työllistämiseen merkittävästi ja nämä toimet ovat kuulemma elvyttäviä. Kuitenkin samaan aikaan suunnitellaan ruuhkamaksuja. Miten tämä sitten kannustaisi työssäkäyntiin, tai miten se elvyttäisi taloutta, että työssäkäyville suunniteltaisiin tämmöinen lähes veroluontoinen työssäkäyntimaksu? Junnila kysyi.
– Minä pyydän teitä harkitsemaan tätä vakavasti. Jos työllisyystavoitteissa halutaan päästä edes tähän 60 000:een, niin siihen ei varmastikaan päästä sillä, että suunnitellaan lisämaksua työssäkäyville. Eihän tässä ole talouden ja eikä oikeastaan minkään näkökulmasta mitään järkeä. Millainen työllisyystoimi tämä nyt on?
Eläkeuudistuksen aika ei ole nyt
Salikeskustelussa ihmeteltiin, ettei sosialidemokraattien lupaamaa vappusatasta löydy tästäkään lisätalousarviosta. Junnila pyytääkin kuuntelemaan eläkeasioihin perehtynyttä kansanedustaja Kimmo Kiljusta (sd.) asiassa.
– Tässä asiassa kannattaa kuunnella edustaja Kiljusta, sillä hän totesi puheessaan, että aika ei ole nyt ja tämän vuoksi sitä ei ole tässä talousarviossa. Kiljunen arvatenkin viittaa siihen, että sen (vappusatasen) aika oli ennen vaaleja missä tätä kerrottiin, että tällainen vappusatanen tulee, ja nyt kun vaalit on käyty niin tietenkään sitä ei täältä löydy. Näin itse tämän asian käsitän, Junnila sivalsi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työllisyystoimet vappusatanen eläkeuudistus lisätalousarvio Vilhelm Junnila perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Monilla aloilla merkittävää kotimaista työttömyyttä – silti hallitus pyrkii tuomaan lisää halpatyövoimaa Suomeen

Hallitus tahtoo työllistää kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet Suomeen – Purra: ”Korona tarjosi vihervasemmistolle keinon saada hanke läpi vähin äänin”

Purra, Halla-aho, Peltokangas: Hallitus haluaa jakaa työlupia jopa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille – kokoomus olisi vielä hallitustakin avokätisempi

Antikainen: Rinteen lupaus vappusatasesta pelkkää sanahelinää

Junnila: ”Vihreä uudelleenrakennus” on peitenimi ekososialismille

Junnila tyrmää työpaikkapysäköinnin muuttamisen veronalaiseksi eduksi: ”Tällaista ei pidä hyväksyä missään olosuhteissa”

Koponen vastustaa ruuhkamaksuja: Työntekoon kohdistuva lisävero, joka ristiriidassa työllisyystavoitteiden kanssa
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.














