

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Valtalehden kolumnistin hätähuuto väestön vaihtuessa: Enemmistöruotsalaisista on tulossa vähemmistö ja joissain osissa maata näin on jo tapahtunut
Ulkomaalaistaustaisten lasten suhteellinen osuus kasvaa kovaa vauhtia Ruotsissa, ja samalla kasvavat puutteellisen kielitaidon aiheuttamat ongelmat. Lapset eivät välttämättä enää opi ruotsia tai edes kotikieltään riittävän hyvin selvitäkseen eteenpäin elämässä. Kantaruotsalaisista on tulossa vähemmistö omassa, yhä pahemmin sirpaloituvassa maassaan, väittää Expressenin kolumnisti lehden pääkirjoitussivulla.
Toimittaja ja kirjailija Hanif Bali on lähtöisin Iranista. Hän muistuttaa Expressenin pääkirjoitussivun kolumnissaan, että ensimmäinen iranilainen tuli Ruotsiin jo 1610-luvulla. Kyseinen Abdullah kääntyi kristinuskoon, muutti nimensä, nai ruotsalaisen naisen ja päätyi töihin Kustaa II Adolfin hovitallimestariksi.
Kyseisen Thure Spahandelinin (ex-Abdullah siis) poika Mårten puhui ainoastaan ruotsia ja kasvoi sisään ruotsalaisiin normeihin ja kulttuuriin. Sittemmin Mårten nai ruotsalaistytön ja näin iranilaisgeenit katosivat hiljalleen osaksi ruotsalaista perimää. (Esi-isä Abdullahin perilliset valitsivat sittemmin sukunimekseen Sandelin.)
Se oli ennen se.
Ruotsi muuttuu nopeasti ja peruuttamattomasti
Ruotsin tilastokeskus SCB:n mukaan jonkin sortin ulkomaalaisen taustan omaavat lapset ovat voimakkaimmin kasvava osa paikallista demografiaa.
– Enemmistöruotsalaisista on tulossa vähemmistö ja joissain osissa maata näin on jo tapahtunut. Malmössä vain 32 prosentilla peruskoululaisista molemmat vanhemmat ovat syntyneet Ruotsissa. Göteborgissa luku on 46 prosenttia ja Tukholmassa 50, Bali kirjoittaa.
– Luvut kätkevät sen tosiasian, että myös toisen sukupolven segregaatiosta kärsivät ovat alkaneet saada lapsia. SCB:n tilastoissa nämä lapset lasketaan ruotsalaistaustaisiksi, koska heidän vanhempansa on syntyneet Ruotsissa. Se ei kuitenkaan takaa sitä, että he osaisivat ruotsia tai olisivat sisäistäneet maan normit ja kulttuurin.
Kieli on avain yhteiskuntaan
Ihminen oppii sekä kielen, että kulttuurin sosiaalisen ympäristönsä kautta. Ja helpoiten tämä tapahtuu Banin mukaan lapsena. Lapsi sosiaalistuu automaattisesti leikkikaveriensa kautta.
– Mutta jo nyt ruotsalaislasten puute johtaa katastrofaalisiin seurauksiin, Bani päättelee.
On mahdollista, että lapsista tulee ”kielettömiä” eli he eivät pysty kommunikoimaan riittävällä tasolla ruotsiksi saatikka omalla kotikielellään. Tämä taas saattaa johtaa vaikeuksiin koulunkäynnissä.
Valitulla polulla jatkaminen johtaa Balin mielestä ”sirpaloituneeseen, monietniseen yhteiskuntaan”. Isolla osalla väestöä ei ole mitään suhdetta paikalliseen kielen tai kulttuuriin ja heidät on ”dumpattu” ghettoihin kestämättömiin sosiaalisiin olosuhteisiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sirpaloituminen monietninen yhteiskunta sosiaalistuminen sosiaalinen ympäristö toisen polven segregaatio väestötiede yhteiskunnat normit Thure Spahandelin puutteellinen kielitaito kotikieli Hanif Bali ulkomaalaistaustaiset lapset kantaruotsalainen Demografia äidinkieli oppimisvaikeudet koululaiset lapset Kulttuuri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Koko kotoutumisselonteko perustuu virheellisiin väittämiin – Suomen siirryttävä kotouttamisesta kotiuttamiseen

Maahanmuutto ja väestöpolitiikka ovat koko Suomen kohtalonkysymyksiä – “Ruotsin tilanne osoittaa, minkälaisia ongelmia väärin hoidettu maahanmuutto aiheuttaa lyhyellä aikavälillä”

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Ristivetoa koululaitoksessa: Ruotsidemokraatit lopettaisi vieraskielisen äidinkielen opetuksen – Malmössä taas saatetaan käydä koulua pian arabiaksi

Suomi Ruotsin tiellä: Sosiaalinen maahanmuutto kärjistää koulujen ja asuinalueiden eriytymistä hyviin ja huonoihin – kärsijöinä erityisesti lapset ja nuoret
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.