

LEHTIKUVA
Valtiovarainministeri Purra moittii opposition talousvaihtoehtoja toiveajattelusta ja konkretian puutteesta – ”Taikaseinäsosialismi ei toimi”
Opposition, etenkin SDP:n, talousvaihtoehdoissa ratkaisuiksi esitetään lähinnä uusia veroja. Valtiovarainministeri Riikka Purra kuitenkin muistuttaa, että Suomen kokonaisveroaste on jo nyt maailman kärkeä. – En vilpittömästi usko verojen korotuksen lisäävän kilpailukykyämme tai talouskasvun ja työllisyyden edellytyksiä.
Hallitus antoi keväällä eduskunnalle selvityksen julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2025-2028. Lähtökohta julkisen talouden suunnitelmassa on vakauttaa Suomen julkisen talouden velkaantumiskehitys vuoteen 2027 mennessä.
Valtion budjetti on tulevinakin vuosina kuitenkin raskaasti alijäämäinen kehysriihessä päätetyistä uusista sopeutustoimista huolimatta.
– Velkaantumisen taustalla on ennen muuta rakenteellisesti alijäämäinen valtion käyttötalous, mutta myös esimerkiksi F-35-hankinnat ja Ukrainan tukeminen maksaa. Hyvinvointialueiden talous on heikolla pohjalla, koska koko sote-malli on epäterve. Isännätön raha ei yleensä tule tehokkaasti käytetyksi.
– Vanhushuoltosuhde heikkenee ja uudet hoidot ovat kalliita. Myös lääkäreistä ja hoitajista on pulaa, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoi tänään eduskunnassa.
SDP haluaa lisää heikosti koulutettuja maahanmuuttajia
SDP:n vaihtoehdon mukaisilla talousopeilla velkasuhdetta ei kuitenkaan voi vakauttaa, Purra sanoo ja huomauttaa, että demarien vaihtoehdossa julkinen talous vahvistuu itsestään lähinnä heikosti koulutetun maahanmuuton lisäyksellä.
– Kaikki realistit tietävät, että tässä todellisessa maailmassamme Suomeen kohdistuva maahanmuutto ei tarkoita pelkästään valmiiksi koulutettuja lääkäreitä tai sairaanhoitajia. Maahanmuuttajien luoma arvonlisä BKT:lla mitattuna ei anna aihetta luottaa SDP:n vaihtoehtoon.
– Samoin SDP saa loihdittua epämääräisistä työmarkkinatoimista julkisen talouden merkittävää vahvistumista, ilman mitään konkretiaa. Jos julkisen talouden sopeuttaminen olisi näin helppoa kuin se näyttää olevan SDP:lle, mitään leikkauksia ei varmasti olisi tehty.
Demarien linjalla velkasuhteen kasvu olisi jatkunut
Opposition ja varsinkin SDP:n vaihtoehdossa esitetään ratkaisuksi uusia veroja. Sama resepti toistuu SDP:n EU-politiikassa. Purra kuitenkin muistuttaa, että Suomen kokonaisveroaste on maailman kärkeä, ja kasvu aneemista.
– En vilpittömästi usko verojen korotuksen lisäävän kilpailukykyämme tai talouskasvun ja työllisyyden edellytyksiä. Ylemmät marginaaliveroasteet ovat aivan liian korkeita työnteon kannustimien näkökulmasta.
– Jos olisimme jatkaneet Marinin hallituksen linjalla, velkasuhteemme olisi jatkanut hallitsematonta kasvua kohti 100 prosenttia. Sosialistivetoinen hallitus olisi todennäköisesti politiikallaan johtanut luottoluokituksemme alenemiseen ja rahoituskulujen räjähtävään kasvuun.
Kasvupaketista edellytyksiä talouskasvulle
Valtiontalouden tarkastusviraston raportin mukaan hallituksen talouspolitiikka on vastasyklistä, Purra toteaa, ja huomauttaa, että hallitus tekee aivan oppikirjan mukaisesti lievästi elvyttävää finanssipolitiikkaa.
– Näin emme tarpeettomasti syvennä taantumaa.
Hallituksen kasvupaketti lisäksi luo edellytyksiä oikealle talouskasvulle.
– Infrastruktuuri-investoinnit muun muassa tiestöön ja korjausvelkaan luovat uskoa maamme tulevaisuuteen. Panostukset tutkimukseen ja tuotekehitykseen luovat edellytyksiä uudelle kasvulle.
Velkaantumisen taittamiselle ei ole vaihtoehtoa. Se on Suomen kansallinen etu ja samalla meidän moraalinen velvollisuutemme hallituksena tuleville sukupolville, Purra sanoo.
– Jos 9 miljardin sopeutuskokonaisuuden voisi raapia kasaan vain muutamalla kalvolla vailla vaikutusarvioita, olisimme toki tehneet näin. Vastuullinen hallitus ei voi näin toimia kuitenkaan, kuten nyt oppositio ehdottaa vaihtoehdossaan.
– Taikaseinäsosialismi ei toimi, ja sopeutuksen täytyy perustua uskottaviin vaikutusarvioihin ja perusteelliseen virkavalmisteluun, Purra painotti.
Suomen taloudessa edessä käänne parempaan
Hallituksen tavoitteet ovat paitsi vuonna 2027 velkasuhteen kasvun vakauttaminen myös se, että Suomi välttää komission alijäämämenettelyn.
Opposition puheenvuoroissa toistui epäilyjä siitä, pystyykö hallitus painamaan alijäämää tänä tai ensi vuonna riittävän alas, että alijäämämenettely vältetään.
Purra huomautti, että hallitus seuraa tarkasti valtiovarainministeriön ennusteiden lukuja. Valtiovarainministeri viittasi myös Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) ja Suomen Pankin tuoreisiin talousarvioihin: kasvu tulee käynnistymään, työllisyys nousee, ostovoima vahvistuu, reaaliansiot kasvavat ja investoinnit kasvavat.
VTV:n arviossa esimerkiksi todetaan, että Suomen talouden suhdannetilanteen pitkän heikkenemisen pohjalukemat on nyt saavutettu ja käänne parempaan on edessä.
– Lisäksi VTV:n arviossa kerrotaan, että nämä hallituksen rakenteelliset työllisyystoimet nimenomaan toimivat. Niiden dynaaminen vaikutus julkiseen talouteen on 1,3—2,1 miljardia euroa, Purra muistutti oppositiota.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alijäämämenettely kokonaisveroaste sopeutustoimet Työmarkkinat valtion talous halpatyövoima oppositio Työperäinen maahanmuutto Suomen Pankki Sanna Marin Kansallinen etu Talouskasvu VTV Velkaantuminen SDP verotus Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus sopeuttaa, turvaa ja auttaa työllistymään – se on hyvinvointivaltion tulevaisuuden kannalta välttämätöntä

Sisäministeri Mari Rantanen: EU:ssa on otettava uusi, jämäkkä ote maahanmuuttoon – ”Tarvitaan realismia ja uskallusta haastaa se todellisuus mitä näemme”

Hallituksen toisessa lisätalousarviossa panostuksia liikenteeseen, poliisille ja rajalle – Purra: ”Valtion ydintehtäviin kuuluu sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden varmistaminen”

Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”

Perussuomalaisten Koskela: Sopeutustoimien kanssa ei pidä hidastella

VM: Kasvu on käynnistymässä – julkinen talous pysyy kuitenkin alijäämäisenä

Perussuomalaisten Koskela: Talouskasvua edessä – yhdeksän miljardin sopeutus on vietävä maaliin

Paikalliseen sopimiseen suuri loikka -”Perussuomalaisille oli kynnyskysymys myös se, että yleissitovuudesta pidetään kiinni”
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.