

PS ARKISTO
Vapaa Pohjola: Pohjola saatava irti Venäjän ja Kiinan riippuvuuksista
Venäjän aloittaman raakalaismaisen sodan vuoksi on tullut selväksi, miten tärkeää omavaraisuus ja riippumattomuus ovat muun muassa energiassa. Kaikki Pohjoismaat ovat nyt joutuneet pohtimaan vakavasti omavaraisuus- ja huoltovarmuusnäkökulmia. Vapaa Pohjolan puheenjohtaja Lulu Ranne pitää tärkeänä, että kaikki riippuvuussuhteet Venäjän ja Kiinan suuntaan on katkaistava.
– On selvää, että meidän ja Venäjän väliset suhteet eivät palaa entiselleen Ukrainan sodan jälkeenkään. Ukrainan sota on rikkonut täysin luottamuksen Venäjään luotettavana kumppanina. On siksi hyvin tärkeää, että pyrimme vahvasti kohti riippumattomuutta kaikesta Venäjään liittyvästä, oli sitten tulevaisuudessa maiden välistä yhteistyötä tai ei, toteaa Vapaa Pohjolan puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne.
Kiina menossa kohti jyrkempää itsevaltiutta
Venäjän lisäksi Kiina on jo pitkään osoittanut olevansa uhka demokratialle ja turvallisuudelle, eikä sitä pidä aliarvioida. Kiinan kehitys käy selkeästi kohti yhä jyrkempää itsevaltiutta. Pohjoismaissa olisikin tärkeää määrätietoisesti lisätä riippumattomuutta Kiinasta kaikilla politiikan ja elinkeinoelämän osa-alueilla.
– Kiina on mm. vakoiluillaan Pohjoismaissa sekä tietenkin Taiwanin ja uiguurien kohtelullaan osoittanut, että riippuvaisuuttamme Kiinasta on vähennettävä määrätietoisesti ja suunnitelmallisesti. Kiinan pyrkimyksenä on nousta uudeksi maailman ykkösvaltioksi. Tämä sisältää useita uhkia, jotka meidän on tiedostettava, Ranne muistuttaa.
Vapaa Pohjola vaatii Pohjoismaiden neuvostoa laatimaan selkeän strategian siitä, miten tulevina vuosina irrottaudutaan Venäjän ja Kiinan riippuvuuksista ja lisätään omavaraisuutta Pohjolassa. Kriisi- ja huoltovarmuudesta käydäänkin pohjoismaisella tasolla jatkuvasti hyviä keskusteluja strategian pohjaksi.
Vapaa Pohjola jättää jäsenaloitteen
Vapaa Pohjola -puolueryhmä on jättämässä Pohjoismaiden neuvostolle jäsenaloitteen strategian laatimisesta. Venäjän ja Kiinan riippuvuuksista irtautuminen tarkoittaisi kriittisten tuotantoprosessien, energian ja ruoantuotannon pohjoismaisuusasteen nostamista.
– Kuten perussuomalaisten viime vuonna julkaistussa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa ohjelmassa todetaan: autoritääristen maiden, etenkin Kiinan ja Venäjän, asettama haaste demokraattiselle lännelle on todellinen. Meidän tulee ottaa uhka vakavasti ja tehdä kaikkemme suojellaksemme pohjoismaista demokratiaa ja vapautta, Ranne toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kiina-riippuvuus Ruoantuotanto Ukrainan sota Venäjä-riippuvuudet länsimainen demokratia autoritaariset valtiot omavaraisuus energiantuotanto Pohjoismaat Pohjoismaiden neuvosto Lulu Ranne Kiina Turvallisuus Vakoilu Venäjä Huoltovarmuus Vapaa Pohjola
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vapaa Pohjola vaatii muutosta sähkömarkkinoiden toimintaan ja hinnoittelumekanismiin – Ranne: ”Meidän on lopetettava ideologinen energiapolitiikka!”

Junnila tyytyväinen Suomen Nato-päätökseen: Suomen itsemääräämisoikeus vahvistuu Venäjä-riippuvuuden vähetessä

Mäkelä: Perussuomalaiset ovat pitkään varoittaneet Venäjä-riippuvuudesta ja korostaneet omavaraisuuden tärkeyttä – etenkään demarit eivät uskoneet (video)

Kiinalaisomisteinen TikTok nousi länsimaiden turvallisuushuoleksi

Kiina kannustaa nyt kansalaisia lisääntymään – maailman väkirikkaimman maan titteli meni keväällä Intialle

Kiina hankkii tiedustelupomojen mukaan laittomasti ja järjestelmällisesti huipputeknologiaa länsimaista – uhkaa koko demokraattisen järjestelmän tulevaisuutta
Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.