
Vasemmistoliiton kansanedustajat syyttävät Helsingin Sanomia transfobiasta
Helsingin Sanomien julkaisemassa jutussa puntaroidaan tilannetta, jossa transnaiset painostavat lesboja seksiin. Jutun otsikko on ”Biologian osuutta sukupuolessa ja seksissä ei kannata kiistää”.
HS:n pääkirjoitustoimittaja kirjoittaa:
”Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoi tiistaina, kuinka jotkut transnaiset ovat painostaneet lesboja seksiin syyttäen heitä transfobisiksi, elleivät he suostu.
Yksi jutussa haastatelluista lesboista sanoo tuntevansa vetoa vain biologisiin naisiin. Koska hän ei ole halunnut seksiä eikä suhdetta muunlaisten naisten kanssa, häntä on haukuttu myös genitaalifetisistiksi, perverssiksi ja terfiksi (transihmiset ulos sulkevaksi radikaalifeministiksi).
Johtava ajatus on, että transnaiset pitää käsittää joka suhteessa naisiksi ja lesbojen pitää siis olla valmiita deittailemaan heidän kanssaan. Muutoin he syrjivät toista vähemmistöä. Mikäli naisen penis sammuttaa kiinnostuksen, kyse on transfobiasta.
Jotkut haastatelluista olivat tunteneet syyllisyyttä ja yrittäneet mukautua vaatimukseen, mutta kokemus oli ollut kuin eheytyshoidossa. Yksi kertoi uhkailusta ja raiskauksesta.”
HS-kirjoitus suututti
Juttu on kirvoittanut sosiaalisessa mediassa melkoisen määrän moitteita sekä poliitikoilta, transaktivisteilta ja yksityishenkilöiltä.
Vasemmistoliiton kansanedustajat moittivat lehteä:
Mai Kivelä kirjoittaa: ”Surullista lukea samalla transfobiaa HS:n sivuilta.”
Veronika Honkasalo moittii lehteä: ”HS:n transfobinen kolumni on täysin vastuuton. Tekisi hyvää kirjoittajalle kuvitella lukijaksi vähemmistö. Erityisesti pääkirjoitustoimittajalla luulisi olevan hyvin suuri eettinen vastuu teksteistään varsinkin tilanteessa, jossa transnaiset ovat äärimmäisen syrjityssä asemassa.”
Jussi Saramo kirjoittaa: ”Hesarin kolumni biologiasta, sukupuolesta ja seksistä oli niin korni, että epäilin ensin joutuneeni valeuutissivustolle.”
Yksityishenkilö kirjoittaa kirjoituksen leimaavasta vaikutuksesta:
”Täysin lamaantunut HS:n transfobisesta jutusta. En pysty kommentoimaan mitään järkevää, kiitos kaikille, jotka pystytte. Mietin vaan, miten lohduttaa tyttöystävää, joka on julkisesti leimattu lesbojen raiskaajaksi. Ei tällaista vaan voi tapahtua. #transfobia”
Toinen kirjoittaja haluaa alleviivata, että transnaiset ovat naisia.
”Tahtoisin sanoa, että
– transnaiset ovat naisia
– lesbot eivät vihaa transnaisia, koska lesbot pitävät naisista
– lopettakaa transfobisen paskan julkaiseminen
– kunnollinen #translaki nyt, kiitos.”
Kolmannen mukaan transfobia on todellista, jos sen kohde niin sanoo.
”Hesari’n transseksuaalisuutta käsitelleeseen kirjoitukseen: Muistakaamme, että meidän muiden tehtävä, saati oikeus, ei ole määritellä ja kertoa, onko teksti transfobinen. Vähemmistö (kuin vähemmistö) on taho, joka tämän päättää. Ja muiden on heitä uskottava.”
Osa keskustelijoista pitää seksiin pakottamista myyttinä:
”Hyvä HS ja Annika Mutanen. Olen ihmeissäni, että julkaisette transfobisen kolumnin perustuen artikkeliin, jossa terffit toistavat vuosikymmenten takaista myyttiä transnaisista, jotka pakottavat lesboja seksiin. #transfobia #tasaarvo”
Sama kirjoittaja jatkaa:
”Britannia on suorastaan legendaarisen tunnettu maana, jossa terffit mellastavat mediaa myöten. Miksi HS arvokkaana ja kriittisenä julkaisuna lähtee mukaan tällaiseen kivikautiseen hölynpölyyn?”
Vastakkaisiakin näkemyksiä löytyy.
Tulenhenki-nimimerkki kirjoittaa: ”Olen trans, eikä tekstissä ollut mitään transfobiaa. Hyvä, että valtamedia nostaa esille myös transaktivismin varjopuolia, joita nykyisessä transaktivismissa on paljon.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihervasemmisto mäkätti somessa lakivaliokunnalle, joka kuuli translain valmistelussa aktivistien inhokkijärjestöä – Leena Meri: ”Valiokuntaa ei voi painostaa ulkopuolelta”

Hallitus puskee translakia läpi – perussuomalaisille ei kuitenkaan käy, että sukupuolta voisi jatkossa vaihdella omalla ilmoituksella – Meri: ”Tässä vaarannetaan naisten ja tyttöjen oikeuksia”

Perussuomalaiset: Sukupuoli ei ole ilmoitusasia

Garedew: Eheytyshoitojen kieltäminen rajoittaisi uskonnonvapautta ja yksilön valinnanvapautta
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.

Miko Bergbom syyttää vasemmiston Minja Koskelaa: ”Pelaatte kansallisella turvallisuudella”
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Israelin kanssa sovitun Daavidin linko -kaupan purkamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mielestä tämä on vaarallista puhetta.
Uusimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista

Hallitus vahvistaa hatkalasten ja -nuorten suojelua

Kolumni: Maahanmuuton rikkautta ja minä-minä-Marinin paluu
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










