

LEHTIKUVA
Vihervasemmisto jyrättiin oppositioon työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa – ”Hallituksen ajama saamelaiskäräjien vaaliluettelon puhdistaminen on enemmistön diktatuuria vähemmistöjä kohtaan”
Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunta käsitteli torstaina saamelaiskäräjälakia. Perussuomalaiset, kokoomus ja keskusta saivat korjattua lausuntoa valiokunnassa tasa-arvoisempaan suuntaan. Perussuomalaiset työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsenet katsovat, että hallituksen ajama saamelaiskäräjien vaaliluettelon puhdistaminen sortaa osaa saamelaisista.
Valiokunnan kuulemat asiantuntijat nostivat esiin hallituksen esityksen ongelmat. Jos lakia muutettaisiin hallituksen esittämällä tavalla, saamelaiskäräjien äänestysluettelo muodostettaisiin uudestaan ja sadat nykyisin äänioikeutetut saamelaiset menettäisivät äänioikeutensa.
– Jopa viime vaaleissa eniten ääniä saanut saamelaiskäräjien jäsen olisi vaarassa jäädä vaaliluettelon ulkopuolelle. Hallituksen ajama saamelaiskäräjien vaaliluettelon puhdistaminen ei ole oikeus eikä kohtuus, vaan enemmistön diktatuuria vähemmistöjä kohtaan, kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen painottavat.
Ei edistä saamelaisten oikeuksia
Äänioikeuden perustaminen pelkkään kielikriteeriin johtaisi mielivaltaan. Asiantuntijakuulemisissa selvisi, että vuoden 1962 haastattelututkimuksen kielimerkintä, johon osa saamelaisista haluaisi äänioikeuden perustaa, on tietolähteenä epäluotettava.
– Kyseisessä tutkimuksessa joukko opiskelijoita kiersi talosta taloon kysymässä, puhuivatko asukkaat saamea. Tämä tehtiin aikaan, jolloin suomalaistamispyrkimykset olivat voimakkaammillaan, ja moni vastasikin mieluummin olevansa suomenkielinen.
– Jos äänioikeus perustettaisiin tällaiseen tutkimukseen, vietäisiin äänioikeus nimenomaan niiltä saamelaisilta, joiden kulttuuria ja kieltä heikennettiin merkittävästi jo aikaisemmin. Tällainen toiminta ei ainakaan edistä tasa-arvoa tai saamelaisten oikeuksia, Lehto, Slunga-Poutsalo ja Mäkynen moittivat.
Ei kuulu itsemääräämisoikeuteen
Perussuomalaiset katsoo, ettei oikeus sortaa vähemmistöjä kuulu itsemääräämisoikeuteen. Saamelaisilla alkuperäiskansana on perustuslaissakin taattu oikeus ylläpitää kieltään ja kulttuuriaan. Perustuslaista seuraa myös vaatimus yhdenvertaisuudesta lain edessä.
– Olisi kohtuutonta säätää laki, jolla osa saamelaisista voisi päättää sulkea heille epämieluisilta henkilöiltä vaikutusmahdollisuudet kieltään ja kulttuuriaan koskevasta itsehallinnosta. Nykyisen lain merkittävin ongelma on ollut, ettei lakia ole noudatettu.
– Saamelaiskäräjien enemmistö on halunnut rajata vaaliluetteloiden ulkopuolelle sellaisia henkilöitä, jotka lain mukaan täyttävät saamelaisen määritelmän, ja tästä syystä osallistumisoikeus vaaleihin on täytynyt taistella korkeimman hallinto-oikeuden kautta.
– Tämän ongelman ratkaisu kuitenkaan ei voi olla se, että hallitus muuttaa lain jo aiemmin lakia rikkoneen enemmistön tahdon mukaisesti ja samalla vielä heikentää muutoksenhakumahdollisuuksia vaaliluetteloita koskien, Lehto, Slunga-Poutsalo ja Mäkynen linjaavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- saamelaiskäräjät työelämä- ja tasa-arvovaliokunta sorto mielivalta äänioikeus vähemmistöt Saamelaiset Yhdenvertaisuus Tasa-arvo Jukka Mäkynen Rami Lehto Itsemääräämisoikeus Riikka Slunga-Poutsalo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tulevaisuuden Suomesta luennoiva Arto Luukkanen kysyy suoraan: ”Saako yliopistossa käyttää järkeä vai onko tanssittava woke-ideologian tahdissa?”

Kepun Kurvinen ehdottaa parlamentaarista työryhmää saamelaiskäräjälain valmisteluun – Purra ihmettelee viivyttelyä: ”Asia ei etene sillä, että kasataan uusi pullakahviseurue”

Hallitus keskittyy ideologiseen puuhasteluun ja keskinäiseen riitelyyn – Meri: Hallituksen toimintakyky ja asioiden priorisointikyky ovat täysin hukassa

Hallituksen rivit repeilevät riidellessä: Kepu sooloilee, Marin livahti maailmalle, Ohisalo jätti tänään väliin EK:n puheenjohtajatentin – ”Hallituksen peli on menetetty”

Perustuslakivaliokunnan perussuomalaiset perehtyivät Raja-Joosepin tilanteeseen – rajalaki tulee valiokunnan käsiteltäväksi huhtikuussat
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.















