

LEHTIKUVA
Yhdysvaltain kongressi vastasi EU-komissaarin uhkailukirjeeseen: ”Älkää puuttuko Amerikan vaaleihin”
Yhdysvaltain edustajainhuoneen lakivaliokunta on vastannut EU-komissaarin uhkailukirjeeseen. Lakivaliokunta vaatii EU:ta olemaan puuttumatta Amerikan demokraattiseen prosessiin. Tästä huolimatta EU-poliitikot ovat jatkaneet X-somealustan uhkailemista.
Yhdysvaltain edustajainhuoneen lakivaliokunta on lähettänyt vastauksen EU-komissaari Thierry Bretonin uhkailukirjeeseen. Kuten Suomen Uutiset viime viikolla kertoi, komissaari Breton lähetti Elon Muskille uhkailukirjeen juuri ennen Muskin ja Donald Trumpin yhteistä live-lähetystä X-alustalla.
Kirjeessään EU-komissaari muistutti Muskia EU:n digipalvelusäädöksistä ja vaati tätä noudattamaan niitä haastattelussa. Hän antoi uhkauksen, että jos EU:n sisältösääntelyä ei noudateta, EU ei epäröi ryhtyä toimiin X-alustan toiminnan rajoittamiseksi EU-alueella.
Kongressin lakivaliokunta ärähti
Vastauskirjeessään Yhdysvaltain edustajainhuoneen lakivaliokunta kehottaa Euroopan unionia olemaan puuttumutta Yhdysvaltain politiikkaan. Kirjeen on allekirjoittanut lakivaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Jim Jordan (rep).
– Viitaten äskettäisiin kostouhkauksiinne amerikkalaista X-osakeyhtiötä kohtaan sen takia, että kyseinen yritys tarjoaa alustan poliittiselle keskustelulle Yhdysvalloissa, me vaadimme teitä lopettamaan pyrkimyksenne uhkailla Yhdysvaltain poliittiseen keskusteluun osallistuvia henkilöitä tai yhteisöjä ja olemaan muutenkin puuttumatta Amerikan demokraattiseen prosessiin, kirjeessä sanotaan.
Kirjeessä syytetään EU:ta yrityksestä sensuroida Elon Muskia. Kongressin lakivaliokunnalla ei ole toimivaltaa vieraiden maiden hallituksia kohtaan, mutta osana valvontatoimintaansa se on tarkkaillut vieraiden hallitusten pyrkimyksiä rajoittaa sananvapautta netissä.
Trumpin kampanja: Vaalivaikuttamista
Presidenttiehdokas Donald Trumpin kampanja syyttää EU:ta yrityksestä sekaantua Yhdysvaltain sisäpolitiikkaan.
– EU:n kannattaisi pitää huolta omista asioistaan eikä sekaantua Yhdysvaltain presidentinvaaleihin, Trumpin kampanjan tiedottaja Steven Cheung kommentoi.
– Sanotaan tämä suoraan: EU on sananvapauden vihollinen, eikä sillä ole mitään oikeutta yrittää sanella miten me saamme käydä vaalikampanjaamme.
EU-komissio yrittää pestä kätensä
Euroopan unionin johto on yrittänyt ottaa etäisyyttä komissaari Bretonin Elon Muskille lähettämään uhkailukirjeeseen. EU:n tiedottajan mukaan kirjeen ajoituksesta tai sisällöstä ei oltu sovittu etukäteen Euroopan komission tai sen puheenjohtaja Ursula von der Leyenin kanssa.
Siitä huolimatta monet EU-poliitikot jatkavat X-somealustan uhkailemista. Ranskalaismeppi Sandro Gozi totesi äskettäin haastattelussa, että ”jos Musk ei noudata meidän lakejamme, EU sulkee X:n Euroopassa”. Gozi edustaa Emmanuel Macronin Renessanssi-puoluetta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sandro Gozi EU:n digipalvelusäädökset Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 X Thierry Breton Ursula von der Leyen Vaalivaikuttaminen Elon Musk Emmanuel Macron EU-komissio Donald Trump Twitter Sananvapaus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lisää Twitter-paljastuksia: FBI maksoi Twitterille miljoonia, vaalivaikutti rajusti, sai yhtiön sensuroimaan Bideniin liittyvän paljastusjutun aivan vaalien alla ”venäläisenä disinformaationa”

Poliitikoilla ei ole varaa jäädä pois viestipalvelu X:stä – ja Elon Musk tietää sen
Viestipalvelu X herättää aina vaan vilkasta keskustelua kautta verkottuneen maailman. Sehän on tarkoituskin, vaikka tämä lienee jäänyt arvostelijoilta oivaltamatta. Poliitikon viesti saa X:ssä suurimman huomion ja sen on havainnut myös Elon Musk.

Elon Musk syyttää Bidenia ”yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla

EU-komissaari lähetti Elon Muskille uhkailukirjeen ennen Trumpin haastattelua, komissaarin sananvapauden vastainen herättää voimakasta kritiikkiä – Tynkkynen: ”Uskomatonta röyhkeyttä EU:n nimissä”
EU-komissaarin uhkailukirje Elon Muskille on herättänyt laajaa vastustusta Suomessa. Sitä pidetään hyökkäyksenä sananvapautta vastaan. Myös Yhdysvaltain sitoutumaton presidenttiehdokas Robert Kennedy Jr on arvostellut EU-komissaarin kirjettä.
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää