

Ylikomisario Jari Taponen aiheutti 2017 Twitterissä syvää hämmennystä esittämällä terroristiksi saakka radikalisoituneita turvapaikanhakijoita suomalaisiin kouluihin.
Viikon 41/2023 luetuin
Ylikomisario Taponen pakeni Twitteristä – huomautus harhaanjohtavien tietojen levittämisestä oli liikaa
Katujengien olemassaolon kiistäjänä tunnettu helsinkiläispoliisi on poistunut Twitteristä (nykyinen X). Harhaanjohtavien tietojen levittämisestä saatu yhteisöhuomatus näyttää olleen hänelle liikaa. Taponen ei jäänyt vastaamaan saamaansa kritiikkiin vaan poisti Twitter-tilinsä kokonaan.
Helsingin poliisin ennaltaehkäisevää toimintaa johtava ylikomisario Jari Taponen on jo lähes vuosikymmenen ajan tullut tunnetuksi katujengidenialistina, joka on pitkään ja sitkeästi kieltänyt, että katujengejä on olemassa Suomessa.
Ylikomisario Taponen kiisti katujengiongelman vielä siinäkin vaiheessa, kun Helsingin käräjäoikeus antoi maahanmuuttajengin johtohahmoille pitkät tuomiot vakavista rikoksista ja käytti tuomioiden koventamisperusteena sitä, että rikokset oli tehty osana järjestäytynyttä rikollisryhmää.
Ei usko katujengeihin – työnä jengien ehkäiseminen
Taposen sitkeä denialismi on ollut sitäkin hämmästyttävämpää, koska hän johtaa Helsingin poliisin ennaltaehkäisevää toimintaa, jonka pitäisi nimenomaan ”estää uusien katujengien muodostuminen, purkaa olemassa olevia jengejä ja auttaa nuoria irti katujengitoiminnasta”.
Jari Taponen on saanut Helsingin kaupungilta kultaisen Helsinki-mitalin palkinnoksi työstään poliisina. Palkinnon perusteluissa kerrotaan, että ”Taposen johdolla Helsingin poliisin ymmärrys eriarvoistumisesta ja radikalismista on laajentunut merkittävästi”.
Nyt virkatili poistettu
Ylikomisario Taponen on osallistunut ahkerasti yhteiskunnalliseen keskusteluun Twitterissä virkatiliään käyttäen. Hänen Twitter-tilinsä oli aiemmin mukana Helsingin poliisilaitoksen sosiaalisen median tilien luettelossa. Nyt sitä ei siellä enää näy. Taposen virkatili on poistettu myös Twitteristä.
Reilu viikko sitten ylikomisario Taponen postasi Twitteriin tilastokaavion, jonka perusteella hän väitti, että ”elämme aikaa, jolloin nuoren riski joutua väkivallan kohteeksi on historian pienin”. Taposen tarkoituksena oli ilmeisesti vähätellä käynnissä olevaa keskustelua maahanmuuttajataustaisten katujengien väkivaltarikollisuudesta.
Faktantarkistajat oikaisivat yhteisöhuomautuksella
Taposen keskustelunavaukseen ilmestyi yhteisöhuomautus, jossa kerrottiin, että Taposen käyttämä – ilmeisesti kouluterveyskyselystä otettu – kaavio mittaa vain nuorten kokemuksia, ei todellista väkivallan riskiä.
Yhteisöhuomautukset ovat Twitterin ominaisuus, jonka avulla faktantarkistajat voivat tarjota lisätietoa väitteisiin, jotka ovat harhaanjohtavia tai sisältävät väärää tietoa. Ylikomisario Taponen ei arvostanut saamaansa yhteisöhuomautusta.
– Onko tosiaan niin, että kuka tahansa voi lisätä disinformaatiota kenen tahansa julkaisuun? Taponen kysyi Twitterissä.
Taposen kanssa paljon väitellyt somekeskustelija Mika Merano tarjoutui selittämään asian:
– Jari hyvä, selitän sinulle. Se tarkoittaa sitä, että sinä jaoit disinformaatiota.
Ylikomisario Taponen ei tykännyt myöskään Meranon kommentista. Hän ei jäänyt vastaamaan saamaansa kritiikkiin vaan esti Meranon. Lopulta Taponen päätti poistaa Twitter-tilinsä kokonaan, jolloin kukaan ei enää näe, että hän on saanut yhteisöhuomautuksen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mika Merano nuorisoväkivalta yhteisöhuomatus katujengit disinformaatio Helsingin poliisi Sosiaalinen media Faktantarkistus Jari Taponen Denialismi Twitter
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nettipoliisi Taposelta erikoinen selitys kiihkouskovaisten muslimien väkivaltaisuuksiin

Ylikomisario Taponen: ”Helsingissä ei vieläkään ole katujengejä” – kollegat täysin eri mieltä

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen jälleen otsikoissa – vähättelee katujengiongelmaa Twitterissä virkatilillään

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuutto, huono integraatio ja rikollisuus liittyvät yhteen – ”Ratkaisu löytyy, kun tunnistat ja tunnustat ongelman”

STT:n harhaanjohtava juttu kuluttajabarometrista johti valtavaan vääntöön somessa – kohuttu skottitoimittaja nolasi itsensä perinpohjaisesti
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.














